[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa s arménskymi biskupmi modlil za vysídlencov z Náhorného Karabachu
P:3, 28. 02. 2024 16:01, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 28. februára (VaticanNews) „Zopakujme všetci volanie po mieri, aby sa dotklo sŕdc, aj tých, ktoré sú necitlivé voči utrpeniu.“ Túto výzvu adresoval pápež František členom Synody Arménskej patriarchálnej cirkvi Cilície, ktorých prijal v stredu 28. februára.

Svätý Otec vyjadril blízkosť ľuďom utekajúcim z Náhorného Karabachu. Pápež je ešte stále nachladnutý, preto text príhovoru prečítal jeden z jeho spolupracovníkov. Petrov nástupca prijal členov Synody deň po liturgickej spomienke veľkého syna Arménska, sv. Gregora z Nareku – učiteľa Cirkvi.

Keďže jednou z úloh spomínanej synody je voľba biskupov, pápež im prízvukoval, aby ich vyberali starostlivo. Biskup má byť „oddaný veriacim, verný pastoračnej starostlivosti, a nikdy nie karierista“. Ako ďalej v texte konštatuje pápež, biskup, ktorý vidí svoju eparchiu ako miesto prechodu do inej, „prestížnejšej“ eparchie, zabúda, že je ženatý s Cirkvou, a riskuje že sa dopustí akoby „pastoračného cudzoložstva“.

Aj keď je Arménska patriarchálna cirkev Cilície malá čo do počtu, pápež jej členom adresuje výzvu: „Ste svitaním povolaným vyžarovať kresťanské proroctvo vo svete, ktorý často uprednostňuje temnotu nenávisti, rozdelenia, násilia a pomsty.“ „Pamätajme na to, že Boh miluje konať úžasné veci s tým, kto je maličký,“ dodáva Svätý Otec.

Pápež nezabúda ani na útrpy Arménska a najmä na vysídlené osoby a rodiny utekajúce z Náhorného Karabachu. Apeluje: „Toľko vojen, toľko utrpenia. Prvá svetová vojna mala byť poslednou a štáty sa sformovali do Spoločnosti národov, akejsi „prvotiny“ Organizácie Spojených národov, mysliac si, že to stačí na zachovanie daru mieru. A predsa, koľko konfliktov a masakrov, vždy tragických a vždy zbytočných.

Toľkokrát som prosil: „Dosť!“ Zopakujme všetci volanie po mieri, aby sa dotklo sŕdc, aj tých, ktoré sú necitlivé voči utrpeniu chudobných a pokorných. A predovšetkým sa modlime. Ja tak robím za vás i za Arménsko; a vy, prosím, pamätajte na mňa!“

Zuzana Klimanová – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20240228025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]