[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Peter Beňo povzbudil väzňov za mrežami väznice v Želiezovciach
P:3, 28. 02. 2024 12:00, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Želiezovce 28. februára (TK KBS) Pobyt za mrežami Ústavu pre výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach aj keď len na krátko, absolvoval pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo počas pastoračnej návštevy medzi odsúdenými mužmi v nedeľu 25. februára 2024. V rámci pôstneho obdobia pre nich celebroval svätú omšu spolu s miestnym väzenským kaplánom Markom Rozkošom.

Vo svojom príhovore prítomným odsúdeným biskup Peter Beňo uvažoval nad zmyslom a významom pokánia. Poukázal na udalosť, kedy Ježiš odhalil pred učeníkmi svoj zámer ísť do Jeruzalema v ústrety nepochopeniu, utrpeniu a smrti. Apoštol Peter ho odhováral s tým, že to určite nie je dobrá cesta. Ježišova reakcia bola jasná. Peter, obráť sa a nasleduj moje kroky. Našťastie si dal povedať. Po šiestich dňoch kráčania zažíva také krásne chvíle so svojim Majstrom, že chce postaviť na tom mieste stánok a ostať tam, lebo si nevie predstaviť, žeby mohol zažiť ešte niečo krajšie. Ježiš ho však vedie ešte ďalej – do Jeruzalema, kde mu dá spoznať vrchol dobra – vzkriesenie k novému životu. 

Na pokánie teda podľa slov biskupa Petra možno hľadieť z dvoch aspektov, ktorými sú odklon od zla a príklon k dobru. Vo väzenskom prostredí je to veľmi aktuálna téma, kedy sa nezriedka akcentuje prvý aspekt vo forme zákazov a príkazov. Avšak rovnako dôležitý je aj ten druhý – spoznať a zažiť dobro, ktoré pokánie prináša. Tým môže byť zážitok každého stretnutia sa s Bohom, ktorý povie pravdu a nezraní, ktorý ukáže cestu k dobru a sám po nej kráča, ktorý nalomenú trstinu nedolomí. Súčasťou pastoračnej návštevy biskupa vo väznici v Želiezovciach bola bola aj beseda s odsúdenými mužmi vo výkone trestu odňatia slobody, ktorá priniesla pekné chvíle vzájomného zdieľania a ľudskej blízkosti. Azda i táto skúsenosť bude pre všetkých príležitosťou prehodnotiť svoje ciele  a obrátiť sa k tým správnym hodnotám.

Na území Nitrianskej diecézy sa nachádzajú okrem Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Želiezovciach aj Ústav na výkon trestu odňatia slobody pre ženy v Nitre-Chrenovej a Ústav na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody v Nitre. Napriek tomu, že veriaci, ktorí si v nich odpykávajú tresty odňatia slobody patria pod jurisdikciu ordinára OS a OZ SR, ako pomocný nitriansky biskup Peter Beňo, tak aj nitriansky biskup Viliam Judák  si už aj v minulosti viackrát našli cestu do ich priestorov, aby týchto ľudí navštívili a povzbudili ich k pokániu i znášaniu ich údelu väzňov. Mnohí sa po prepustení na slobodu vracajú do života aj v mestách a obciach na území Nitrianskej diecézy.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, bnr, tu, ml; pz ) 20240228020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]