[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: V marci sa modlime za nových mučeníkov, svedkov Krista
P:3, 28. 02. 2024 11:34, ZAHFoto: Print Screen YouTube


Vatikán 28. februára (VaticanNews) „Modlime sa za tých, ktorí v rozličných kútoch sveta riskujú svoj život pre evanjelium, aby nadchli Cirkev svojou odvahou a misionárskou horlivosťou.“ Tak znie úmysel Apoštolátu modlitby (Celosvetová sieť modlitby s pápežom) na mesiac marec. Pápež František v krátkom videu vysvetľuje:

Zdroj: VaticanNews

„Tento mesiac by som vám chcel porozprávať príbeh, ktorý je odrazom dnešnej Cirkvi. Je to príbeh o málo známom svedectve viery.

Pri návšteve utečeneckého tábora na Lesbose mi jeden muž povedal: „Otče, som moslim. Moja manželka bola kresťanka. Do našej krajiny prišli teroristi, obzreli si nás a pýtali sa na naše náboženstvo. Videli moju manželku s krížom a povedali jej, aby ho hodila na zem. Ona to neurobila a pred mojimi očami jej podrezali hrdlo.“ Presne to sa stalo.

Viem, že v sebe neuchovával zášť. Sústredil sa na príklad lásky svojej manželky, lásky ku Kristovi, ktorá ju viedla k prijatiu a vernosti až po smrť. Bratia, sestry, vždy budú medzi nami mučeníci. Je to znamenie, že sme na správnej ceste. Jeden skúsený človek mi povedal, že dnes je viac mučeníkov ako na začiatku kresťanstva. Odvaha mučeníkov, svedectvo mučeníkov je požehnaním pre všetkých.

Modlime sa, aby tí, ktorí v rôznych častiach sveta riskujú svoje životy pre evanjelium, svojou odvahou a misionárskym zápalom nadchli Cirkev. Buďme otvorení pre milosť mučeníctva.“

Svedčiť o Kristovi celým svojím životom

Ako sa uvádza v komuniké Apoštolátu modlitby, len v roku 2023 dostala organizácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi správy zo 40 krajín o ľuďoch zabitých alebo unesených pre ich vieru. Spomeňme len niekoľko príkladov: Nigéria sa stala krajinou s najvyšším počtom zabití; v Pakistane v diecéze Faisalabad boli napadnuté miesta bohoslužieb a v Jaranwale domy kresťanov; v Burkine Faso boli katolíci v Débé vyhnaní zo svojej dediny len kvôli svojej viere.

Páter Frédéric Fornos SJ, medzinárodný riaditeľ Celosvetovej siete modlitby s pápežom, pripomína, čo raz povedal svätý František z Assisi svojim bratom: „Hlásajte evanjelium, a ak je to naozaj potrebné, použite aj slová.“ Páter Fornos zároveň dodáva: „Sme povolaní svedčiť o Kristovi celým svojím životom. Mučeník je svedok Krista, ktorého samotná existencia je živým svedectvom. Teda stelesňuje evanjelium s rizikom vlastného života bez toho, aby sa uchýlil k násiliu. Pápežov úmysel modlitby nám kladie otázku: Ako svedčíme o Kristovi na mieste, kde sa nachádzame? Nie všetci sme povolaní riskovať život, aby sme boli verní Ježišovi Kristovi, ale môžem sa pýtať sám seba: keď sa stretávam so situáciami, ktoré sú v rozpore s kresťanskou etikou, s evanjeliom, v mojej práci, v mojich aktivitách, v mojom spoločenskom kruhu alebo v mojej rodine, zaujmem stanovisko nasledovať Kristovu cestu aj napriek ťažkostiam a výzvam, ktoré môžu nastať, alebo sa im vyhýbam? Modlime sa preto spolu s pápežom, aby tí, ktorí v rôznych častiach sveta riskujú svoje životy pre evanjelium, svojou odvahou a misionárskym nadšením nadchli Cirkev.“

-

Úmysel slovenských biskupov: Aby sme podľa príkladu sv. Jozefa dokázali vo všetkých okolnostiach života plniť Božiu vôľu.

Zuzana Klimanová – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, ml; pz ) 20240228018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]