[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Februárové číslo časopisu Posol prináša rady pápeža na Pôstne obdobie
P:3, 28. 02. 2024 09:31, DOMBratislava 28. februára (TK KBS) Čo prináša februárové číslo časopisu Posol? V rubrike Stále aktuálne slová nájdete užitočné rady od pápeža Františka na Pôstne obdobie: venovať čas čítaniu Svätého písma, modlitbe, zbaviť sa zbytočností a pomáhať tým najslabším, osamelým a opusteným.

Prijmeme Kristovo pozvanie? Pýta sa vo svojom úvodníku páter Milan Hromník. Uvažuje nad slovami Pána Ježiša, ktorý nás počas Veľkého pôstu volá k pokániu a k zmene zmýšľania. Naše obrátenie sa má prejaviť väčšou oddanosťou voči Bohu i skutkami lásky voči ľuďom.

Už 350. výročie zjavení Ježišovho Srdca v Paray le Monial si vo svojom príspevku všíma páter Jozef Bartkovjak SJ. Približuje slávnostné otvorenie Jubilejného roka Najsvätejšieho Srdca Ježišovho, ktorý potrvá do 27. júna 2025. Jeho motto znie: Odpovedať láskou na lásku a je pozvaním z hĺbky duše odpovedať na Božiu lásku, ktorou sme nezištne milovaní.

Rubrika Apoštolát modlitby pozýva k spoločnej modlitbe s pápežom za nevyliečiteľne chorých. Autor úvahy páter Jozef Bartkovjak SJ uvádza podnetné myšlienky Svätého Otca k tejto téme. Pripomína, že vnímavosť na utrpenie iných nám pomáha rásť v ľudskosti a vo viere v Boha.

Biblista páter Ján Ďurica SJ ponúka záverečnú časť cyklu Biblia a morálka. Náročný text, uverejňovaný na pokračovanie, mal za cieľ priblížiť myšlienky z rovnomenného dokumentu, ktorý vydala Pápežská biblická komisia.

Pokúšanie Ježiša na púšti – to je názov meditatívnej úvahy pátra Milana Hromníka. Našu pozornosť upriamuje na Ježišov postoj voči pôsobeniu zlého ducha, ako aj na zásady, ktorými je možné premáhať pokušenia: „Bdejte a modlite sa...“ Bedliť znamená byť vnímavý na nebezpečenstvá a chrániť sa pred zlom.

List od lesníka a básnika Ladislava Maláka z východoslovenskej dedinky Opátky je krásnym vyznaním jeho lásky k Bohu, prírode i k ľuďom. Píše o tom, čo ho priviedlo k tvorbe duchovnej poézie, a s vďakou spomína na charitný dom v Dolnom Smokovci, rehoľníčky z Kongregácie milosrdných sestier Svätého kríža aj na obraz blahoslavenej Zdenky Schelingovej... Čitateľov potešia aj jeho svieže básne.

Menej je niekedy viac, tvrdí mladá autorka Gabriela Segíňová. S úsmevnou nadsádzkou porovnáva jednoduchý život našich predkov so životom dnešných ľudí, ktorí sa nevedia zastaviť a porozmýšľať nad tým, čo má skutočnú hodnotu.

Rehoľný brat Martin Viskupič (1906 – 1994), rodák z Ružindola, je zaujímavou postavou z nedávnych dejín Spoločnosti Ježišovej. Bol dobrým pomocníkom teológa pátra Emila Krapku SJ. Rubrika Z našich dejín prináša stručný životopis brata Martina, ako aj rozličné príhody, ktoré ostali v spomienkach jeho spolubratov jezuitov. Článok spracovala Irena Kostolanská.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva do pozornosti zásadné dielo kardinála Jána Chryzostoma Korca s názvom Sloboda ako dar – či záhuba? Publikácia vyšla k 100. výročiu narodenia významnej osobnosti nášho národa i Cirkvi. Obsahuje úvahy o zodpovednosti, ktorá súvisí so slobodou, ale aj zrozumiteľnú odpoveď na otázku: „Čo mám robiť, aby som bol šťastný a aby sa to šťastie nikdy neskončilo?“

Rubrika Naši nebeskí priatelia približuje život svätého Polykarpa, ktorého vzývame o príhovor v Litániách ku všetkým svätým. Kresťania v maloázijskom meste Smyrna, kde bol biskupom, napísali podrobnú správu krátko po jeho mučeníckej smrti asi roku 156. Aj toto svedectvo nájdete vo februárovom čísle Posla.

Podobenstvo o márnotratnom synovi vysvetľuje v rubrike Posol deťom malým i veľkým skúsená autorka Gabriela Spustová. Evanjeliové príbehy rozpráva zrozumiteľným, živým štýlom. Pripája motivačné otázky pre deti spojené so súťažou pre malých čitateľov.

O viacerých zaujímavostiach a udalostiach z Cirkvi u nás i vo svete sa čitatelia dozvedia v tradičnej rubrike Letom svetom.

Iskry svätého Ignáca – myšlienky zakladateľa jezuitov s úvahami Gabriela Hevenešiho SJ nanovo spracovali páter Vlastimil Dufka SJ a sestra Lívia Marková CJ. Ďalšia z uvedených „iskier“ má názov Ochota trpieť z lásky k Bohu.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha. Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská( TK KBS, ik, ml; pz ) 20240228010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]