[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Donovaly privítali univerzitných kňazov Slovenska a ich kordinátorov
P:3, 26. 02. 2024 14:25, DOMFoto: Archív UPC


Donovaly 26. februára (TK KBS) V penzióne Zornička na Donovaloch sa 23. – 25. februára 2024 konalo stretnutie univerzitných kňazov Slovenska a ich koordinátorov. Formačný i neformálny program umožnil stretnúť sa, uvažovať o službe v UPC i povzbudiť sa navzájom. Stretnutie otvoril v piatok večer Matúš Reiner, tajomník Rady pre mládež KBS. Informoval o pripravovaných celoslovenských mládežníckych projektoch a pripravovanom jubileu mladých budúci rok v lete 2025 v Ríme.

Prvú formačnú tému s názvom „Dar i tajomstvo „UPC age“: Čas, ktorý sa nikdy nevráti. Vzory a vzorce, identita, citová zrelosť koordinátora a hľadanie vstupnej brány do srdca toho, kto Sviatostne nežije,“ sprostredkoval tajomník pre univerzity o. Juraj Sedláček. V myšlienkach vychádzal zo svojich kníh, z doterajšej služby, aj z nedávneho osobného stretnutia s P. Milanom Bubákom, SVD, zakladateľom prvého a najväčšieho slovenského UPC v Bratislave.

Téma, podobne ako všetky ďalšie vyústila do diskusie najskôr vo dvojiciach upc kňaz – koordinátor, neskôr v podobne zmiešaných štvoriciach a päticiach. Na celom programe až do neskorého večera sa zúčastnil predseda Rady pre mládež a univerzity KBS, Mons.Tomáš Galis, ktorý predsedal aj modlitbe breviára na ukončenie dňa krátko pred polnocou.

Ranný program sa začal svätou omšou s biskupom Tomášom Galisom v kaplnke penziónu. UPC koordinátorom adresoval aj tieto slová: „On nás miluje nie pre výkon, ale preto, že sme. Všetci máme (nateraz) len určitú kubatúru a viac sa tam nezmestí. Výzva „buďte dokonalí“ je výzvou zväčšiť aj tento rozmer. Ste koordinátori. Ste viac. Ale preto, lebo každý z vás dal odpoveď... On nepredpokladá našu lásku. On ju prebúdza, on ju upevňuje. Každým dňom, každou chvíľou.“

Dopoludnia sa s témou a následným zdieľaním v zmiešaných skupinách prihovorili banskobystrický univerzitný kaplán Martin Ďuračka, biskupský vikár pre školstvo a katechézu: „Jednota rôznorodosti. Myšlienky synody o synodalite vo vzťahu k našim UPeCe.“ Predpoludním vystúpil nitriansky univerzitný kaplán doc. Ľubomír Hlad, dogmatický teológ na UKF Nitra a pedagóg Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, s témou „UPC komunita ako prorocký hlas Cirkvi. Sviatostné základy kresťanskej profetie.“

Obe témy všetci prítomní opäť reflektovali v skupinách s veľmi plodnou diskusiou a zdieľaním.

Popoludnie patrilo rekreácii a spoločnému outdoorovému turistickému putovaniu. Pripravil ho Martin Ďuračka. V osade Rybô za Starými Horami pod Donovalmi mladí a ich kňazi navštívili miesta, kde presne pred 100 rokmi, vo februári 1924 spadla najtragickejšia lavína na Slovensku, ktorú spomedzi 19 obyvateľov osady vtedy prežil iba jediný malý chlapec v kolíske. Okrem silných výhľadov, pekných vodopádov a radostného putovania sa v tejto doline slovenská UPC komunita pomodlila spoločný ruženec.

Večer s názvom Príbeh nášho UPC. Tržnica nápadov a prístupov. Formálny i neformálny čas spolu a v skupinách a tešenica, pokračoval v konferenčnom centre penziónu do neskorých nočných hodín. Nedeľnú rannú svätú omšu celebroval o. Marián Jaklovský z UPC Košice.

Niekoľkí UPC koordinátori na záver poskytli spätnú väzbu:

Okrem vytvorenia dlhotrvajúcich priateľských vzťahov som si uvedomila dôležitosť byť aktívnymi šíriteľmi evanjelia na sociálnych sieťach. Kristína Pistovičová (UPCKE).

Prežili sme požehnaný čas plný povzbudivých slov od našich otcov, zdieľania sa a budovania priateľstiev naprieč Slovenskom. Veronika Hurbaničová (UPCTN).

Počas víkendu bolo naozaj povzbudivé vidieť synodálny spôsob komunikácie medzi kňazmi a koordinátormi, kedy sme sa mohli zdieľať v skupinkách o tom čo nás v našich UPC-čkach trápi ale aj to, čo nás povzbudzuje a robí radostnými. Jakub Šimoňák (UPCKE).

Nasledujúce celoslovenské strenutie Rady pre univerzity KBS sa uskutoční v máji na Skalke pri Trenčíne, na ktorom sa spoločne stretnú univerzitní kapláni so svojim biskupom.

TK KBS informoval Juraj Sedláček( TK KBS, js, ml; pz ) 20240226042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]