[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Vzdelanie je právo, ktoré patrí každému človeku
P:3, 26. 02. 2024 12:46, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 26. februára (VaticanNews) Pápež František poslal posolstvo Kongresu o výchove a vzdelávaní, ktorý organizuje španielsky episkopát a ktorý sa cez víkend skončil v Madride. Ponúkať vzdelanie, píše, znamená mať nádej v človeka, ktorého máme pred sebou, a prispieva k obnove spoločnosti.

Výchova je zborové dielo, ktoré si vždy vyžaduje spoluprácu a spojenie. Pápež František túto výzvu vyslovil vo svojom posolstve účastníkom kongresu na tému Cirkev vo vzdelávaní: prítomnosť a angažovanosť, ktorý zorganizovala Španielska biskupská konferencia prostredníctvom Komisie biskupov pre vzdelávanie a kultúru. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnilo približne 1 200 ľudí, sa skončilo v Madride.

Pápež vo svojom posolstve z 20. februára, ktoré bolo zverejnené na internetovej stránke španielskeho episkopátu, zdôrazňuje, že vzdelávanie nie je možné bez podielu na slobode tým, že otvára cestu sociálnemu priateľstvu a kultúre stretnutia. Charakteristickým znakom katolíckej výchovy vo všetkých oblastiach je totiž skutočná humanizácia, ktorá sa rodí z viery a vytvára kultúru, pretože Kristus, zdôrazňuje pápež, vždy prebýva v našich domoch, hovorí naším jazykom, sprevádza naše rodiny a náš ľud.

Výchova, pokračuje posolstvo, je predovšetkým aktom nádeje v toho, ktorého máme pred sebou, v horizont jeho života, v jeho schopnosť meniť sa a prispievať k obnove spoločnosti. V tomto zmysle má každý právo na vzdelanie a nikto nesmie byť vylúčený. Pápež v tejto súvislosti poukazuje na množstvo detí a mladých ľudí, ktorí nemajú prístup k vzdelaniu v rôznych častiach sveta a ktorí trpia útlakom, ba dokonca vojnou a násilím.

Pápež František sa preto obracia na španielsku cirkev. Nikdy nestrácajte zo zreteľa skutočnosť, že vytváranie spravodlivých vzťahov medzi národmi, schopnosť solidarity voči tým, ktorí sú v núdzi, a starostlivosť o spoločný domov prechádzajú cez srdcia, mysle a ruky tých, ktorí sa dnes vzdelávajú.

Pápež potom vyjadril vďačnosť za to, že španielske cirkevné spoločenstvo sa pozerá na svoje výchovné poslanie v celej jeho šírke: dá sa povedať, poznamenal, že je to znamenie doby. Osobitne ďakuje všetkým vychovávateľom, činiteľom a protagonistom vzdelávania, akokoľvek niekedy unaveným a dnes málo oceňovaným: ich poslanie, ubezpečuje, je drahé Bohu a je veľmi dôležité pre vašich bratov. Pápež ich povzbudzuje, aby pokračovali v spoločnej reflexii a púti, aby si vážili svoju identitu a vieru. Na záver požehnáva rodiny, ktoré vychovávajú svoje deti, a všetkých, ktorí sa venujú výchovnému poslaniu, a povzbudzuje ich, aby boli tvorcami pokoja.

L'Osservatore Romano( TK KBS, VaticanNews, lo, ml; pz ) 20240226032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]