[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Jozef Haľko prosil za tých, ktorí pomáhajú utečencom z Ukrajiny
P:3, 23. 02. 2024 09:00, DOMFoto: Archív Bratislavskej arcidiecézy


Bratislava 23. februára (TK KBS) Bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko vo štvrtok 22. februára 2024 v bratislavskej Katedrále sv. Martina počas svätej omše prosil za tých, ktorí pomáhajú utečencom z Ukrajiny a tých, ktorých rán sa dotýkajú, dotýkali a budú dotýkať. Mons. Haľko pri svätej omši prosil, aby ich Pán pri tom viedol a zahrnul všetkými potrebnými milosťami a požehnaniami. „Vďaka za vaše svedectvo, že Ježišovo slovo sa stáva skutkom cez vaše ruky, tvorivosť a odbornosť a to čo je nenahraditeľné, cez vašu skúsenosť. Niet väčšieho svedectva ako konať, dotknúť sa rán a bolestí,“ zdôraznil.

Žiadna fotografia, žiadny film, žiadna kamera podľa neho nesprostredkuje takú skúsenosť, ako byť priamo na čiare, na hranici, cez ktorú utekajú nevinní ľudia pred vojnou. „Vidím medzi vami viacerých, čo ste tam boli tiež a boli sme tam aj spolu,“ povedal a pokračoval: „Vidím dve ženy s malými kufríkmi, ako sa blížia z ukrajinskej časti a prejdú na slovenskú. Prejdú cez čiaru a rozplačú sa. Začnú vzlykať, lebo tam, keď musia odísť zo svojej krajiny, lebo ich niekto iný donútil, im dôjde aká hrozná, nezmyselná, ťažká a neistá je ich situácia. Plačú a idú do neznámej krajiny, kde nevedia, čo bude,“ uviedol bratislavský pomocný biskup, podľa ktorého môžeme brať túto scénu ako hlboko otriasajúci zážitok, ale upozornil, že nestačí ustrnúť pri konštatovaní tejto situácie. 

Ježiš sa v dnešnom Evanjeliu pýta apoštolov: ,Za koho ma pokladáte vy?‘ „Cez každú náročnú krízovú životnú situáciu nám Ježiš znova kladie túto otázku za koho ma pokladáte vy? Kde ma stretávate? Kde stojím v rebríčku vašich vzťahov? Dali ste mi jesť? Dali ste mi piť? Zaodeli ste ma? Navštívili ste ma? Pritúlili ste ma, keď som bol utečenec z vlastnej krajiny? Ježiš sa nás na konci života nebude pýtať, koľko máme schválených projektov. Nebude sa nás pýtať koľko sme mali dobrých, ale nerealizovaných nápadov. Ježiš je mužom praxe, mužom činu. Sám to robil,“ povedal Mons. Haľko s tým, že Ježiš sa dokýkal oči uší, nôh, rúk a uzdravoval. „Za koho ma pokladáte vy v 21. storočí uprostred napätej situácie za hranicami vašej krajiny? Za koho ma pokladáte vy, ktorí vidíte trpiacich ľudí doma i tých, ktorí musia utekať,“ kládol otázky otec biskup Jozef, ktorý v živote nevidel ľudí bielych ako mramor, až na hranici. „Na umelohmotnej stoličke som videl 80 ročnú ženu, pravdepodobne intelektuálku, ktorá nemala nič, ani vlastnú krajinu. Za koho ma pokladáte vy? Vy muži a ženy praxe, dotyku, odpovedáte: my ťa vidíme v tých dvoch ženách, ktoré plačú na čiare, v tej starene plnej strachu a úzkosti,“ dodal bratislavský pomocný biskup. 

TK KBS informoval Radovan Pavlík( TK KBS, abuba, rp, ml; pz ) 20240223013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]