[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Maxim urobil gesto odprosenia voči kňazom, veriacim i Cirkvi 
P:3, 20. 02. 2024 16:00, DOMFoto: Print Screen


Prešov 20. februára (TK KBS) Prešovská Katedrála svätého Jána Krstiteľa v Prešove bola počas nedeľnej svätej liturgie svedkom netradičného gesta. Urobil ho prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim.

Metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku počas liturgie odprosil kňazov a veriacich za „príkoria, hriechy, zlo a nespravodlivosti“ zo strany Cirkvi, biskupov, kňazov i ľudí. „Nedeľa pred Veľkým pôstom je nedeľou odprosenia, tak považujem za potrebné na počiatku svojej činnosti biskupa, arcibiskupa a metropolitu Prešovskej archieeparchie urobiť gesto odprosenia, pretože v tejto archieparchii je veľmi veľa zla (...) zo strany každého jedného z nás,“ uviedol v príhovore počas liturgie arcibiskup Maxim. 

„Na počiatok tohto pôstu – v mene biskupov, ktorí tu boli, v mene svojom, biskupov, ktorí tu boli a sú ešte živí, ako aj biskupov, ktorí už nie sú medzi nami –, (…) chcem dnes naozaj z hĺbky svojho srdca odprosiť za všetky príkoria, hriechy, zlo, nespravodlivosti spáchané zo strany biskupov. Či už slovom, myšlienkou alebo skutkom,“ uviedol s tým, že o odprosenie prosí najskôr duchovných. Uklonil sa kňazom i pred ikonostasom.

Potom sa obrátil k veriacim. „Chcem vás odprosiť všetkých, pretože biskupi veľakrát zlo urobili aj ľuďom cez svoju ľudskosť,“ povedal. „Preto v mene svojom aj biskupov, ktorí tu boli, či už ešte živých alebo tých, ktorí nie sú medzi nami, chcem odprosiť každého jedného z vás, drahí bratia sestry, vaše rodiny, vašich predkov, ak akýmkoľvek spôsobom biskupi tejto eparchie, archieperchie, metropolie, urobili čosi zlé – príkorie, nespravodlivosť, zlobu,“ povedal metropolita Maxim. „Prijmite prosím toto moje odprosenie,“ uviedol. Následne otočený k ľuďom si pokľakol a uklonil sa k až zemi.

Napokon odprosil Boha za hriechy ľudí voči predstaviteľom Cirkvi. „A teraz chcem (…) v mene všetkých nás, lebo som jedným z vás, v mene všetkých nás odprosiť Boha, lebo aj Cirkev, aj ľudia, ktorí sú tu – vy, vaši predkovia, naši predkovia – mnohokrát zapríčinili veľkú bolesť aj biskupom, aj Cirkvi. Či už slovom, skutkom, dielom,“ povedal arcibiskup Maxim. „Je to ako stieranie blata zo skla a to je to, čo môžeme urobiť – vystúpiť spolu s Ježišom Kristom na jeho cestu. A on dnes hovorí: ,Poď za mnou alebo buď na tej istej ceste, ako aj ja'.“( TK KBS, ml; kj ) 20240220036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]