[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 19. 05. 2024   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spomienku na sv. Cyrila spojili mladí s púťou Návrat k otcom do Nitry
P:3, 19. 02. 2024 11:17, DOMFoto: Archív Košickej eparchie


Košice/Nitra 19. februára (TK KBS/TS KE) Spolok sv. Cyrila a Metoda a Rada pre mládež slovenských gréckokatolíckych eparchií uskutočnili v sobotu 17. februára poznávaciu púť do staroslávnej Nitry s názvom Návrat k otcom 2024. Podujatie časovo nadväzovalo na liturgickú spomienku blaženého skonu Konštantína-Cyrila.

Vyše dvadsať mladých z celej gréckokatolíckej metropolie si v Nitre pozrelo komplex cirkevných budov na Nitrianskom hrade. Osobitne zaujal interiér Katedrály sv. Emeráma s odborným výkladom sprievodkyne a pohľad na mesto Nitra z jej veže. Účastníci si prezreli prvé diecézne múzeum na Slovensku, obsahujúce repliky a faksimile vzácnych historických listín, historických i pamätných medailí a bohoslužobných rúch i predmetov. So záujmom si vypočuli objasnenie dejinných súvislostí spojených s misiou sv. bratov na našom území v 9. storočí.

Nitra, put, mladi, biskup, Judak

Vrcholom púte bola sv. liturgia v nitrianskej katedrále, ktorej predsedal vladyka Milan Lach z Bratislavy. Spoluslúžili Martin Mráz, predseda spolku, Emil Zorvan, člen rady pre mládež a ďalší štyria kňazi.

V príležitostnej kázni vladyka zdôraznil hlavný cieľ cyrilometodskej misie: zvestovanie živej viery v Ježiša Krista zrozumiteľným spôsobom. Mladých vyzval, aby po vzore sv. solúnskych bratov neustále hľadali pravdu a tým rozvíjali ich odkaz s vďakou za dar živej viery. Táto viera má moc prekvasiť aj dnešný svet silou lásky a svedectva.

Prítomných prišiel osobne pozdraviť aj Mons. Viliam Judák, nitriansky biskup. Na záver predniesol tematickú báseň Michal Hospodár a poďakovanie vladykovi Milanovi Martin Mráz.

Zdroj: TS KE( TK KBS, ts ke, ml; pz ) 20240219029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]