[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána s pápežom Františkom: V pôste sme pozvaní načúvať srdcu
P:3, 18. 02. 2024 21:00, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 18. februára (VaticanNews) „Pozdravujem neokatechumenátne spoločenstvá z rôznych farností Českej republiky, Slovenska a Španielska (...)“

Takto pozdravil Svätý Otec veriacich Slovákov, prítomných na Námestí sv. Petra po poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 18. februára. Z okna Apoštolského Paláca Svätý Otec v súvislosti s dnešným evanjeliom uviedol, že pôstne obdobie je „vhodný čas vstúpiť na našu vnútornú púšť“, kde nám anjeli pomáhajú čeliť nerestiam.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnes, na prvú pôstnu nedeľu, nám evanjelium predstavuje Ježiša pokúšaného na púšti (porov. Mk 1, 12 – 15). Text hovorí: „Na púšti bol štyridsať dní a satan ho pokúšal.“ V pôstnom období sme aj my pozvaní „vstúpiť na púšť“, to znamená do ticha, do vnútorného sveta, načúvať srdcu, vstúpiť do kontaktu s pravdou. Na púšti – dodáva dnešné evanjelium – Kristus „bol medzi divou zverou a anjeli mu posluhovali“ (v. 13). Divá zver a anjeli mu robili spoločnosť. No v symbolickom zmysle robia spoločnosť aj nám: keď vstupujeme do vnútornej púšte, v skutočnosti sa tam môžeme stretnúť s divou zverou a anjelmi.

Divá zver. V akom zmysle? V duchovnom živote si ich môžeme predstaviť ako nezriadené vášne, ktoré rozdeľujú naše srdce a snažia sa ho ovládnuť. Lákajú nás, zdajú sa byť zvodné, ale ak si nedáme pozor, hrozí, že nás roztrhajú. Tieto „šelmy“ duše môžeme pomenovať: rôzne neresti, túžba po bohatstve, ktorá nás uväzňuje vo vypočítavosti a nespokojnosti, márnivá rozkoš, ktorá nás odsudzuje na nepokoj a osamelosť, a opäť chamtivosť po sláve, ktorá plodí neistotu a neustálu potrebu potvrdenia a protagonizmu – nezabúdajme na tieto veci, ktoré nás môžu v našom vnútri postrehnúť: žiadostivosť, márnosť a chamtivosť. Sú ako „divé“ šelmy, ktoré treba skrotiť a bojovať s nimi: inak pohltia našu slobodu. A pôstny čas nám pomáha vstúpiť na našu vnútornú púšť, aby sme tieto veci napravili.

A na púšti boli tiež anjeli. Sú to Boží poslovia, ktorí nám pomáhajú, slúžia nám, v skutočnosti je ich charakteristikou podľa evanjelia služba (porov. v. 13): presný opak vlastníctva, typického pre vášne. Služba verzus vlastníctvo. Anjeli pripomínajú dobré myšlienky a city, ktoré naznačuje Duch Svätý. Kým pokušenia nás rozdeľujú, dobré božské vnuknutia nás zjednocujú a dávajú nám vstúpiť do harmónie: utišujú srdce, vlievajú Kristovu chuť, „predchuť Neba“. Na to, aby sme pochopili inšpirácie Bohom, je potrebné vstúpiť do ticha a modlitby. A pôstny čas je na to vhodný.

Môžeme si položiť otázky: prvá – aké sú nezriadené vášne, tie „divé šelmy“, ktoré chcú roztriasť moje srdce? Druhá – aby som umožnil Božiemu hlasu prehovoriť k môjmu srdcu a udržal ho v dobrom, uvažujem o tom, že sa trochu utiahnem do „púšte“, snažím sa kvôli tomu cez deň venovať nejaký priestor tichu?

Nech nám na našej ceste pôstnym obdobím pomáha Svätá Panna Mária, ktorá zachovávala Slovo a nenechala sa zasiahnuť pokušeniami Zlého.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Andrej Klapka, Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews, ak, mh, ml; pz ) 20240218002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]