[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemeckí katolíci žiadajú prehodnotiť plány na tzv. synodálnu cestu
P:3, 16. 02. 2024 11:16, ZAHFoto: Vatican Media


Nemecko 16. februára (TS ČBK/CNA) Skupina nemeckých laikov Neuer Anfang (Nový začiatok), ktorá dlhodobo kritizuje tzv. nemeckú synodálnu cestu, poslala 16. februára biskupom otvorený list, v ktorom ich žiada, aby prehodnotili zriadenie tzv. synodálnej rady, ktorá by dohliadala na Katolícku cirkev v Nemecku.

Signatári tiež pripomínajú, že pápež František a Vatikán sa opakovane postavili proti plánom na vytvorenie nemeckej synodálnej cesty. Očakáva sa, že nemeckí biskupi budú na svojom jarnom plenárnom zhromaždení, ktoré sa bude konať od 19. do 22. februára v Augsburgu, diskutovať a prípadne hlasovať o štatúte tzv. synodálnej rady.

V otvorenom liste zverejnenom 15. februára nemeckí katolíci zároveň vyzvali biskupov, aby uznali, že samotné základy, na ktorých sú postavené kontroverzné požiadavky tzv. synodálnej cesty, sú z piesku: „Tvrdenie, že existuje údajne špecificky katolícky rozmer sexuálneho zneužívania, bolo vyvrátené protestantskou štúdiou o zneužívaní,“ uvádza sa v liste. Vzhľadom na ich nedostatočnú legitimitu a pochybné predpoklady by sa podľa Neuer Anfang mali biskupi radšej venovať skutočným výzvam, ktorým čelí cirkev v Nemecku.

„Uvedomujete si ešte, že ste naliehavo potrební inde ako odvážni pastieri a smelí vodcovia?“ Pýtajú sa biskupov signatári, medzi ktorými sú vydavateľ a spisovateľ Bernhard Meuser, bývalá účastníčka synody Dorothea Schmidtová a teológ Martin Brüske. „Krajina čelí demografickej, ekonomickej a sociálnej katastrofe. Katolícka cirkev v Nemecku stratila svoju duchovnú podstatu, intelektuálnu relevantnosť a prorocké vyžarovanie,“ dodávajú. List vyzýva biskupov, aby od začiatku procesu v roku 2019 nemrhali energiou na „nedôstojné preťahovanie sa“ so spoluorganizátormi synodálnej cesty, Ústredným výborom nemeckých katolíkov (ZdK). ZdK už 25. novembra 2023 schválil stanovy tzv. synodálnej rady.

Pápež František niekoľkokrát priamo kritizoval prácu prípravného výboru. Synodálnu radu označil za „jeden z mnohých krokov dôležitých skupín Cirkvi v Nemecku, ktoré hrozia, že ju budú čoraz viac odvádzať od spoločnej cesty univerzálnej Cirkvi“. V januári 2023 Vatikán potvrdil, že synodálna cesta, žiadny ňou zriadený orgán ani žiadna biskupská konferencia nemá právomoc zriadiť synodálnu radu na národnej, diecéznej alebo farskej úrovni.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; kj ) 20240216020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]