[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Predstavitelia Spolku svätého Cyrila a Metoda navštívili Večné mesto
P:3, 16. 02. 2024 09:20, ZAHFoto: Radoslav Hospodár


Rím 16. februára (TK KBS) Členovia predsedníctva Spolku sv. Cyrila a Metoda Martin Mráz a Michal Hospodár v uplynulých dňoch absolvovali pracovný pobyt v Ríme. Hlavným dôvodom ich pobytu bolo skúmanie historických súvislostí zo života Polykarpa G. Oleára OSBM. Súčasťou programu bola nedeľná i generálna audiencia, návštevy rímskych bazilík a liturgické slávenia v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda a Bazilike sv. Klimenta pri pozostatkoch sv. Cyrila.

V pondelok 12. februára navštívili Dikastérium pre východné cirkvi, v ktorého archíve sa nachádzajú vzácne dokumenty. Po ich preštudovaní vyšlo najavo, že spolu s otcom Myronom Podhájeckým bol otec Polykarp vážnym kandidátom na tajného pomocného biskupa pre Prešovskú eparchiu v časoch prenasledovania. Z dôvodu sťaženej komunikácie vtedajšej kongregácie s cirkvou na Slovensku na jar 1950 k uzavretiu jeho kandidatúry nedošlo. Ďalším miestom pre získanie informácií bol archív generálnej kúrie Rádu sv. Bazila Veľkého. V jeho fondoch sa nachádza osobný spis otca Polykarpa, ktorého zachované materiály vykresľujú jeho povahové črty i osobné predpoklady na špeciálne poslanie apoštolského misionára v USA.

Získané informácie z archívov poslúžia ako historický podklad pre nový filmový medailón o Polykarpovi G. Oleárovi OSBM, vzácnej osobnosti našej miestnej cirkvi, baziliánskeho rádu a cyrilo-metodského hnutia na Zemplíne.

Súčasťou ich pracovnej cesty do Ríma bola aj návšteva Slovenskej sekcie Vatikánskeho rozhlasu, kde bol prezentovaný pohľad na cyrilo-metodské dedičstvo z perspektívy Gréckokatolíckej cirkvi. Okrem toho prijal delegátov vedenia spolku na pôde Slovenského historického ústavu v Ríme jeho riaditeľ Dr. Daniel Černý. Stretnutie prinieslo výmenu informácii a načrtlo hľadanie nových ciest výskumu cyrilo-metodského dedičstva. V posledný deň rímskeho pobytu sa predstavitelia spolku spoločne s vladykom Jonášom Maximom, prešovským arcibiskupom a metropolitom, zúčastnili na Generálnej audiencii s pápežom Františkom.

Zdroj: TS KE( TK KBS, ts ke, ml; kj ) 20240216013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]