[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gréckokatolícka charita vydala nové číslo pouličného časopisu Cesta
P:3, 16. 02. 2024 08:30, DOMPrešov 16. februára (TK KBS) Gréckokatolícka charita Prešov vydala nové číslo pouličného časopisu Cesta (2/2024). Februárové číslo má tému Dôvera. Prinášame anotáciu čísla, ktorú spracoval Peter Kyslan. 

Cesta, 2, titulka

V prvom článku k hlavnej téme Dôvera sa šéfredaktorka Denisa Považanová pýta Ako obnoviť dôveru. Na začiatok by mohlo byť užitočné myslieť na dôveru ako na voľbu, ktorú musí niekto urobiť . Nemôžete prinútiť niekoho, aby vám dôveroval. Možno sa nerozhodnete niekomu dôverovať, kým nepreukáže, že si to zaslúži. Dôvera môže pre rôznych ľudí znamenať rôzne veci. Dôvera súvisí s komunikáciou, odpúšťaním a inými dôležitými vecami, o ktorých si prečítate v úvodnom článku.

V duchovnom slove Učiť sa dôvere Bohu o. Jozef Gača píše, veriť Bohu, dôverovať mu znamená spoľahnúť sa na neho. Keď máme vieru, neznamená to, že dokážeme všetko vysvetliť alebo máme jednoduchší život, ale nachádzame stabilitu a východisko. Už viac nezávisíme od našich úspechov alebo neúspechov a napokon od nás samých, ale od niekoho iného, kto nás miluje.

V novom cykle V prvej línii – predstavenie zamestnanca slovenských charít – predstavíme PhDr. Helenu Paňkovú, vedúcu Domu sv. Faustíny, centra pre deti a rodiny vo Svidníku a koordinátorky projektu Obeť.

V druhej časti rozhovoru s Mariánom Kolníkom, koučom a bývalým vrcholovým manažérom, som sa rozprávala o problémoch súčasnosti, akými sú polarizácia spoločnosti či kríza autorít, ale aj o tom, ako líderstvo funguje na Slovensku.

Článok Prešovský kraj má v duáli už vyše 1500 žiakov predstavuje skutočnosť, že duálne vzdelávanie na území Prešovského samosprávneho kraja je v kurze. Naznačujú to aktuálne dáta, týkajúce sa počtu žiakov stredných škôl, ktoré sú do tohto systému zapojení. V aktuálnom školskom roku 2023/2024 je ich celkovo už 1510. Ďalších vyše 3500 žiakov vykonáva svoju prax u konkrétnych zamestnávateľov mimo školu.

V rubrike Obrazy sveta je predstavený obraz Aténska škola. Raffael bol od Boha nadaný a odvážny umelec, ktorého si pápež vybral, aby vyzdobil vatikánsku sieň Stanza Delia Segnatura v Ríme. Sieň slúžila ako knižnica a zároveň ako miesto, kde pápež Július II. (1443 – 1513) podpisoval rozhodnutia cirkevného súdu. Raffael vyzdobil steny štyrmi freskami a na každej zobrazil jednu zo štyroch tém: filozofia, teológia, poézia a právo.

V cykle Univerzita vzťahov ponúkame článok Dôležitosť dôvery vo vzťahoch. Ako dôverovať alebo nedôverovať sa učíme v detstve. Dôvera je pozitívny postoj voči sebe i voči druhým. Ak sa to nenaučíme, budeme mať vo vzťahoch ťažkosti. Samozrejme, dôvera je vždy odstupňovaná. Niektorí ľudia sú veľmi dôverčiví. Iní majú veľké ťažkosti niekomu dôverovať. Rozvoj dôvery je obyčajne veľmi pomalý proces. Vyžaduje si čas.

V cykle Hrady a zámky predstavujeme Budatínsky hrad. Budatínsky hrad sa nachádza v žilinskej mestskej časti Budatín nad sútokom rieky Váh a Kysuca. Vyvinul sa z hradu, ktorý postavili v 13. storočí ako stredovekú pevnosť, ktorá slúžila na ochranu križovatky obchodných ciest.

V krátkej správe Z charít informujeme, že Opustila nás veľká osobnosť sociálnej práce – docent Jozef Kredátus. Jozef Kredátus ako predstaviteľ socioterapie a psychoterapie. V sociálnej práci bol uznávanou odbornou autoritou na Slovensku i v zahraničí. Počas svojej profesionálnej kariéry pôsobil ako klinický psychológ, sociológ zdravotníctva a vysokoškolský pedagóg. Nechýbajú Krížovka, Vtipy a Správy z charít.

TK KBS informoval Peter Kyslan( TK KBS, pky, ml; kj ) 20240216010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]