[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec píše fondu IFAD: Pestujme nádej prameniacu zo spolupráce
P:3, 15. 02. 2024 14:40, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 15. februára (VaticanNews) Pápež František vo štvrtok 15. februára píše Medzinárodnému fondu pre rozvoj poľnohospodárstva (IFAD), ktorý vyzval na riešenie problémov hladu a chudoby.

Zdôraznil potrebu inkluzívnejšieho poľnohospodárskeho a potravinového systému a vyzval na odstránenie plytvania potravinami a podporu spravodlivého rozdelenia zdrojov, nemôžu nás uspokojiť „abstraktné stratégie alebo nedosiahnuteľné záväzky, ale pestovanie nádeje, ktorá pramení z kolektívnej činnosti“.

Pápež František poukázal na to, že svet čelí „strastiplnej dichotómii“, keď na jednej strane milióny ľudí trpia hladom, zatiaľ čo sa plytvá veľkým množstvom potravín. Toto „plytvanie potravinami produkuje veľké množstvo skleníkových plynov a jeho správna distribúcia by stačila na nasýtenie všetkých ľudí trpiacich hladom“.

V príhovore Svätý Otec tiež zdôraznil, že vidiecke komunity sú obzvlášť postihnuté krízami, ako sú klimatické zmeny a vojnové konflikty. Domorodé obyvateľstvo a ženy sú tiež znevýhodnené a čelia nedostatku a zneužívaniu.

Pápež František vyzval na riešenie týchto problémov prostredníctvom kolektívnej činnosti a budovania inkluzívnejšieho poľnohospodárskeho a potravinového systému. Podporil výskumné a technologické programy na podporu udržateľného a ekologického poľnohospodárstva a vyzval na odstránenie plytvania potravinami a podporu spravodlivého rozdelenia zdrojov.

„Investície do dopravy a skladovania môžu znížiť straty malých poľnohospodárov, ktorí denne vyprodukujú tretinu spotrebovaných potravín,“ povedal pápež František.

Na záver svojho príhovoru Svätý Otec vyzval k múdrosti, empatii a lojálnej spolupráci pri riešení problémov hladu a chudoby. Vyjadril nádej, že návrhy a činy účastníkov zasadnutia medzinárodného fondu budú odrážať „univerzálne hodnoty spravodlivosti, solidarity a súcitu a povedú k mieru a sociálnemu priateľstvu“.

Martin Jarábek – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; kj ) 20240215036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]