[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bazilike sv. Emeráma v Nitre otvorili výstavu Krížová cesta nádeje
P:3, 13. 02. 2024 11:59, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Nitra 13. februára (TK KBS) V Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sa 12. februára 2024  za účasti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka a širokej verejnosti uskutočnila vernisáž výstavy ilustrácií akademickej maliarky Táne Svatošovej-Cipárovej pod názvom „Krížová cesta nádeje“.

Spoločne s Nitrianskym biskupstvom, Kňazským seminárom sv. Gorazda v Nitre a neziskovou organizáciou Castellum ju pripravil Spolok svätého Vojtecha v Trnave. Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák sa v úvodnom príhovore o diele Táne Svatošovej-Cipárovej vyjadril aj slovami: „Je to umelecký zážitok ale samozrejme aj duchovný pohľad na utrpenie Ježiša Krista. Na krížovej ceste sa vždy určitým spôsobom každý z nás môže nájsť. Môže byť veľkou školou nášho života. Každá krížová cesta je cestou nádeje lebo vedie k veľkonočnému hrobu k tajomstvu Veľkej noci.“ Biskup Viliam poďakoval autorke za jej umenie a vyjadril želanie, aby návštevníci katedrály odchádzali aj po vzhliadnutí výstavy ilustrácií duchovne obohatení. Tvorbu a spoluprácu s autorkou vo svojom príhovore ocenil aj riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík.

Autorka vytvorila obrazy krížovej cesty v období koronavírusu. A ako vo svojom povedala: „Už dlhšie sa vo mne ozýval hlas volajúci po výtvarnom spracovaní krížovej cesty a neutešený stav pandémie som bytostne vnímala ako krížovú cestu, ktorú sme všetci zažívali a nechcene sa stali jej súčasťou.“ Na začiatku tak vznikla čiernobiela verzia štrnástich zastavení krížovej cesty, ktorá vychádzala z klasickej štetcovej kaligrafie a bola založená na líniách. Neskôr sa maliarka rozhodla pre druhú verziu, pričom k ťahom a bodom pridala farby a vrstvy. K pôsobivým meditatívnym obrazom napísala vlastné texty a zrodila sa tak brožúrka pod názvom „Krížová cesta nádeje“, ktorú v roku 2023 vydal Spolok svätého Vojtecha. Jej meditácie sú pretkané nádejou zmŕtvychvstania a reflektuje v nich osobnú krížovú cestu, ktorou spoločne s Ježišom prechádza každý z nás.

Táňa Svatošová-Cipárová, inak dcéra zosnulého maliara, grafika, ilustrátora a sochára Miroslava Cipára sa zaoberá maľbou, kaligrafiou, výtvarnými realizáciami v architektúre, ilustráciou a grafickým dizajnom. Obrazy Krížovej cesty nádeje vystavovala v rokoch 2021 a 2023 v Prahe. Spolok svätého Vojtecha s výtvarníčkou intenzívne spolupracuje a čoskoro vyjde ďalšia publikácia s jej perokresbami s názvom Krížová cesta (pre) zaneprázdnených. Pre spolok ilustrovala aj knihy Príbehy o milom Pánu Bohu a Na detskej vlne. Výstava ilustrácií na Nitrianskom hrade potrvá do 22. marca 2024.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240213031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]