[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre sa rozlúčili so zosnulým rehoľníkom Ľudovítom Fejom SVD
P:3, 12. 02. 2024 13:47, DOMFoto: Archív SVD


Nitra 12. februára TK KBS) V Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Nitre na Kalvárii sa konala zádušná svätá omša za zosnulého rehoľníka, kňaza a misionára Spoločnosti Božieho Slova P. Ľudovíta Feju SVD. Zádušnej svätej omši predsedal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, modliacemu spoločenstvu sa v kázni prihovoril provinciálny predstavený SVD na Slovensku, P. Marek Vaňuš SVD.

V kázni sa zameral na dva obrazy: obraz milosrdenstva a obraz orecha. Ako uviedol, milosrdenstvo je podstatnou vlastnosťou Boha a podmienkou na jeho prijatie, je jeho dávanie. Prijať milosrdenstvo predpokladá i byť počas života človekom, ktorý je milosrdný. A i keď nám nie je dané a možné poznať odpoveď na otázku, prečo tak skoro odišiel z tohto sveta človek, ešte v plnej sile, páter Ľudovít, s dôverou chceme vyprosovať milosrdenstvo pre spásu jeho duše. Obraz orecha použil páter provinciál, aby poukázal na krásu a vzácnosť toho, čo sa pod škrupinou orecha ukrýva. Aby to človek objavil, musí nájsť spôsob, ako s citom otvoriť škrupinu: „Milosrdenstvo spočíva v schopnosti preniknúť cez škrupinu druhého a dať vyniknúť vnútornej kráse, neznevážiť ju ani nezničiť príliš prudkým úderom, pretože vnútro v sebe uchováva lúče Božieho obrazu, na ktorý sme boli stvorení. Tak to uskutočňoval Ježiš, keď pristupoval k zraneným, chorým, stigmatizovaným, postaveným na okraj. Nikdy nie s opovrhnutím či posudzovaním, lež s milosrdenstvom. Konal rázne, no milosrdne.“ Osobne dodal, že bol vďačný za to, že P. Ľudovít dokázal poodhaliť „krehkú krásu dobrosrdečnosti“, ktorú v sebe ukrýval. V závere svojho príhovoru venoval niekoľko spomienok na zosnulého spolubrata.

Po svätej omši na Kalvárii pokračovali pohrebné obrady na Cintoríne sv. Cyrila a Metoda v Nitre na Cabajskej ceste. Pohrebné obrady viedol P. Vaňuš. Zádušná svätá omša sa konala i v rodnej obci P. Ľudovíta Feju – v Lokci.

P. Ľudovít Feja SVD sa narodil 10. novembra 1969 v Námestove rodičom Ľudovítovi a Márii, ako tretie zo siedmych detí. Základnú školu navštevoval v Lokci na Orave. V roku 1984 začal štúdium na strednej odbornej škole v Turanoch nad Váhom, kde sa vyučil za stolára. Po ukončení štúdia pokračoval v štúdiu popri zamestnaní, s cieľom získať maturitnú skúšku. Štúdium úspešne ukončil v roku 1989. Do Spoločnosti Božieho Slova vstúpil v roku 1994. Po skončení noviciátu zložil 8. septembra 1995 v Nitre svoje prvé sľuby v Spoločnosti Božieho Slova a 8. septembra 2000, taktiež v Nitre, doživotné rehoľné sľuby. Štúdium filozofie a teológie ukončil v roku 2001. V roku 2000 prijal v Bratislave diakonské svätenie z rúk arcibiskupa Jána Bukovského SVD a 23. júna 2001 v Nitre kňazskú vysviacku vkladaním rúk kardinála Jána Ch. Korca SJ. Jeho prvým pôsobiskom bola Bratislava – Petržalka. Neskôr odišiel na misie (Ekvádor: 2002 – 2005; Bolívia: 2011 – 2013). Po svojom prvom návrate pôsobil v Misijnom dome v Snine, neskôr v Terchovej, v Halenkove na Morave (ČR) a opäť v Terchovej. Posledným miestom jeho pastoračnej činnosti bol Misijný dom Božského Srdca Ježišovho vo Vidinej, kde pôsobil od roku 2019 ako výpomocný duchovný.

TK KBS informoval P. Tomáš Gerboc SVD( TK KBS, tg, ml; pz ) 20240212033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]