[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko navštívil veľkoprior Českého veľkopriorátu Maltézskeho rádu
P:3, 12. 02. 2024 10:22, DOMSlovensko navštívil veľkoprior Českého veľkopriorátu Maltézskeho rádu Frá Pierre de Bizemont.

Foto: Archív Biskupstva Nitra


Bratislava/Nitra 12. februára (TK KBS) Slovensko v dňoch 7. – 10. februára 2024 navštívil veľkoprior Českého veľkopriorátu Maltézskeho rádu Frá Pierre de Bizemont. V programe jeho návštevy bolo stretnutie s členmi rádu žijúcimi a pôsobiacimi na Slovensku, ako aj zoznámenie sa s ich aktivitami v rámci Maltézskej pomoci Slovensko, ako jedinej oficiálnej výkonnej charitatívnej organizácie rádu na Slovensku.

Vzhľadom k tomu, že aj na území Nitrianskej diecézy pôsobia členovia rádu v Nitre a Topoľčanoch, a v Nitre existuje už od roku 2007 aj najstaršie centrum združujúce dobrovoľníkov Maltézskeho rádu, veľkoprior Pierre de Bizemont navštívil aj Nitru. Jeho prvé kroky v Nitre viedli na Nitriansky hrad, kde ho v mene nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka prijal pomocný nitriansky biskup Mons. Peter Beňo. Počas vzájomných rozhovorov Frá Pierre informoval biskupa Petra o zmenách v Maltézskom ráde po prijatí novej ústavy Rádu, svojom menovaní pápežom Františkom do funkcie veľkopriora Českého veľkopriorátu a úlohách rádu do budúcnosti.

Biskup Peter vyjadril pozitívne vnímanie nitrianskeho centra a činnosti dobrovoľníkov rádu na území diecézy v Nitre, Topoľčanoch a Trenčíne. Ocenil a poďakoval za realizované projekty rádu v podobe vybudovania komunitných centier pre Rómov v Topoľčanoch a v Nitre na Orechovom dvore. Vyjadril aj ochotu diecézy a pripravenosť k ďalšej spolupráci pri dobudovaní multifunkčného ihriska pre deti a kostolíka na Orechovom dvore. Frá Pierre si po oficiálnom prijatí prezrel Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, navštívil komunitné centrá v Topoľčanoch a na Orechovom dvore, a tiež Azylový dom sv. Rafaela pre ľudí bez domova a Hospic u Bernadetky v Nitre, kde sa mal možnosť presvedčiť o aktivitách členov a dobrovoľníkov rádu.

Po svätej omši v kaplnke hospicu, ktorú celebroval nitriansky pomocný biskup Mons. Petrom Beňo, sa stretol s nitrianskymi dobrovoľníkmi pri prezentácii ich aktivít v Nitre a diskusii na rôzne témy. Mimoriadne pozitívne zhodnotil všetky oblasti, v ktorých realizujú svoje aktivity a vyjadril uznanie nad tým, ako sa v Nitre pomáha chudobným, chorým a trpiacim. Domov do Francúzska si ako dary odniesol vzácne publikácie o Nitrianskom biskupstve, Nitre a Nitrianskom regióne. Frá Pierra de Bizemonta počas návštevy Nitry sprevádzali konventuálny kaplán rádu P. Filip Milan Suchán Opraem rodák z Nitrianskej diecézy zo Skačian, prezident Maltézskej pomoci Slovensko Július Brichta a vedúci centra MPS v Nitre Ján Vančo.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, jva, ml; pz ) 20240212019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]