[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Anjel Pána: Nestačia krásne slová, sú potrebné konkrétne skutky
P:3, 11. 02. 2024 21:00, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 11. februára (VaticanNews) Láska potrebuje konkrétnosť, prítomnosť, stretnutie a dar času. Pápež František o tom hovoril vo zamyslení pred modlitbou Anjel Pána, keď komentoval nedeľné evanjelium o uzdravení malomocného. Keď hovoril o Ježišovom štýle konania voči trpiacim, zdôraznil, že Ježiš používa málo slov, ale konkrétne skutky.

Videozáznam

Zdroj: VaticanNews 

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Dnešné evanjelium nám predstavuje uzdravenie malomocného (porov. Mk 1,40 – 45). Ježiš chorému, ktorý ho prosí, odpovedá: „Chcem, buď čistý!“ (v. 41). Vyslovuje veľmi jednoduchú vetu, ktorú hneď uvádza do praxe. V skutočnosti „ihneď malomocenstvo zmizlo a on bol uzdravený“ (v. 42). Toto je Ježišov štýl pri tých, ktorí trpia: málo slov a konkrétne skutky. 

Mnohokrát v evanjeliu vidíme, že sa takto správa k tým, ktorí trpia: hluchonemí (porov. Mk 7, 31 – 37), ochrnutí (porov. Mk 2, 1 – 12) a mnohí ďalší v núdzi (porov. Mk 5). Vždy to robí takto: hovorí málo a po slovách hneď nasledujú činy: zohne sa, vezme za ruky, uzdravuje. Nezdržiava sa rečami ani výsluchmi, a už vôbec nie pietizmom alebo sentimentalizmom. Skôr prejavuje jemnú skromnosť toho, kto pozorne počúva a starostlivo koná, najlepšie bez toho, aby bol nápadný.

Je to nádherný spôsob lásky, a ako by bolo vhodné, ak by sme si ho dokázali predstaviť a osvojiť! Zamyslime sa aj nad tým, kedy stretávame ľudí, ktorí sa takto správajú: zdržanliví v slovách, ale veľkorysí v činoch; neochotní predvádzať sa, ale pripravení byť nápomocní; účinne pomáhajú, pretože sú ochotní počúvať. Priateľov, ktorých sa človek môže spýtať: „Vypočuješ ma?“, „Pomôžeš mi?“ s istotou, že bude počuť odpoveď, takmer Ježišovými slovami: „Áno, chcem, som tu pre teba, aby som ti pomohol!“. Táto konkrétnosť je o to dôležitejšia vo svete, ako je ten náš, v ktorom sa zdá, že sa presadzuje prchavá virtualita vzťahov.

Počúvajme radšej, ako nás provokuje Božie slovo: „Ak je brat alebo sestra bez šiat a chýba im každodenná obživa a niekto z vás by im povedal: „Choďte v pokoji! Zohrejte sa a najedzte sa!", ale nedali by ste im, čo potrebujú pre telo, čo to osoží?!“ (Jak 2, 15 - 16). Toto napísal apoštol Jakub. Láska potrebuje konkrétnosť, láska potrebuje prítomnosť, stretnutie, potrebuje darovaný čas a priestor: nedá sa zredukovať na pekné slová, fotografie na displeji, selfie momentky či uponáhľané posielanie správ. Sú to užitočné nástroje, ktoré môžu pomôcť, ale na lásku nestačia, nemôžu nahradiť konkrétnu prítomnosť.

Položme si dnes otázku: dokážem počúvať ľudí, som k dispozícii ich láskavým prosbám? Alebo sa ospravedlňujem, otáľam, skrývam sa za abstraktné a zbytočné slová? Konkrétne, kedy som naposledy išiel navštíviť osamelého alebo chorého človeka – každý nech si odpovie v srdci-, alebo kedy som posledný raz zmenil svoje plány, aby som vyhovel potrebám tých, ktorí ma požiadali o pomoc?

Panna Mária, pozorná v starostlivosti, pomáhaj nám, aby sme boli pripravení a konkrétni v láske.

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News, Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; ) 20240211001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]