[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemocniční duchovní na stretnutí v Dolnom Smokovci
P:3, 09. 02. 2024 11:23, DOMFoto: Martina Koyššová


Dolný Smokovec 9. februára (TK KBS) Bezprostredne pred slávením 32. svetového dňa chorých, sa v dňoch 7. – 9. februára 2024 v Dolnom Smokovci stretli kňazi pôsobiaci v pastorácii chorých v nemocniciach, hospicoch a sociálnych zariadeniach z celého Slovenska. Tentokrát prijalo pozvanie vladyku Milana Lacha, predsedu Rady pre pastoráciu v zdravotníctve KBS, 20 kňazov, ktorí prišli spoločne zdieľať svoje skúsenosti v sprevádzaní chorých a trpiacich, navzájom sa povzbudiť, a načerpať sily do ďalšej služby.

V krásnom prostredí Vysokých Tatier spolu trávia čas pri modlitbe, prednáškach a v diskusii na témy súvisiace s duchovným sprevádzaním chorých, so vzdelávaním a všestrannou formáciou nemocničných duchovných, špecifikami vysluhovania sviatostí v prostredí zdravotníckych a sociálnych zariadení, ako aj pri spoločnom oddychu v prírode a v tichu osobného času.

Smokovec, Lach, Nemocnicni knazi

Jednou z tém stretnutia, ktorá obzvlášť zaujíma kňazov v pastorácii v zdravotníctve, je paliatívna starostlivosť o nevyliečiteľne chorých pacientov na konci života. Táto oblasť zdravotníctva je u nás veľmi málo rozšírená a nedocenená, avšak veľmi potrebná. O jej medicínskych aspektoch kňazom prišla prednášať pani primárka paliatívneho oddelenia v Národnom onkologickom ústave v Bratislave, MUDr. Andrea Škripeková, PhD. Vo svojej prednáške na záver zdôraznila potrebu duchovného sprevádzania chorých, ktorého prínos bol opakovane potvrdený v odborných medicínskych výskumoch celosvetového formátu. Ide teda o fakt postavený na medicínsky postavených dôkazoch. Podľa jej slov sú duchovní dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou tímu, ktorý stojí pri chorých a trpiacich v čase choroby pri hospitalizácii a to nielen na konci života.

Kňazi sa pri diskusii zhodli v tom, že duchovná služba chorým a trpiacim, ktorá je integrálnou súčasťou komplexnej starostlivosti o dobro človeka, nesmie byť opomínaná ani medzi prioritami Cirkvi a ani medzi prioritami štátu pri budovaní funkčného zdravotníckeho systému na Slovensku. Ako píše pápež František vo svojom liste chorým pri príležitosti svetového dňa chorých, ktorý Cirkev slávi práve túto nedeľu 11. februára, v deň liturgickej spomienky Lurdskej Panny Márie, „chorí, slabí a chudobní sú centrom Cirkvi“ a preto „musia byť aj v centre našej ľudskej pozornosti a pastoračnej starostlivosti“.
Pokiaľ by mal pacient záujem v ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku o duchovnú službu, môže nájsť kontakt na miestnych nemocničných kňazov na stránke KZU: http://new.kzu.sk/index.php/duchovna-sluzba-v-nemocniciach

Informovala Rada pre pastoráciu v zdravotníctve KBS( TK KBS, mk; pz ) 20240209016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]