[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tridsiaty druhý Svetový deň chorých si pripomenú aj slovenskí biskupi
P:3, 07. 02. 2024 11:57, DOMFoto: Peter Zimen


Bratislava 7. februára (TK KBS) Katolícka cirkev slávi v nedeľu 11. februára 2024 liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej. V tento deň cirkev zároveň oslavuje 32. svetový deň chorých. Pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí sú chorí a trpia. V tento (a nielen tento) deň môžeme aktívne vyjadriť solidaritu s nimi. Aktívne si ho pripomínajú každoročne aj biskupi.

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský pozýva všetkých lekárov, lekárky, zdravotné sestry, ošetrovateľov a zamestnancov zdravotníchych zariadení na svätú omšu, ktorá bude v pondelok 12. februára o 18:00 v rehoľnom Kostole sv. Alžbety v Bratislave. Pri príležitosti 32. svetového dňa chorých bude nitriansky biskup Mons. Viliam Judák v sobotu 10. februára 2024 celebrovať svtú omšu spojenú s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých v kaplnke sv. Alžbety Uhorskej v areáli Fakultnej nemocnice v Nitre o 10:30. 

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch bude celebrovať 11. februára o 9:00 svätú omšu spojenú s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých v nemocničnej Kaplnke povýšenia Svätého kríža v Trnave. Po nej navštívi pacientov a zdravotníkov na jednotlivých oddelenich fakultnej nemocnice. Rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik bude 11. februára sláviť svätú omšu v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie a bude pri nej pamätať na chorých. Počas roka každú sobotu slúži svätú omšu s úmyslom za chorých. Biskupi budú pamätať na chorých aj pri súkromných sláveniach. Budú aj na úrovniach farností a tam, kde kňazi určili tento deň na vysluhovanie sviatosti pomazania chorých, bude vyslúžená aj táto sviatosť.

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober sa aj tento rok prihovára kňazom, ktorí slúžia v nemocniciach. Robí tak každoročne pri príležitosti liturgickej spomienky na Pannu Máriu Lurdskú, počas ktorej Cirkev slávi Svetový deň chorých. „Cez vás, milí bratia, chcem pozdraviť a povzbudiť všetkých, ktorí sa o chorých starajú, zdravotníkov a lekárov, pomocný personál, ošetrovateľov i mnohých dobrovoľníkov, ktorí trpiacim darujú svoj vzácny čas. Poďakujte za mňa aj vedeniu nemocníc a zdravotníckych zariadení, ktoré navštevujete. Nech ich Boh požehná a nech im je on sám odmenou najvyššou,“ píše arcibiskup Bober.

„Duchovná starostlivosť o pacientov i zdravotníkov v nemocniciach na Slovensku je celoročne zabezpečovaná kňazmi prichádzajúcimi za svojimi farníkmi z domovských farností, väčšie nemocnice môžu mať vlastných duchovných správcov – nemocničných kaplánov. Pastorácia v zdravotníctve nie je zďaleka jednotvárna, vytvoriť pre ňu podmienky môže byť veru už iný „oriešok“. Cesta k ľuďom sa ale zavše nájde, kľučkujúc medzi všetkými možnými predpismi. Duchovné rozhovory, pomoc pacientom, rodinám, zdravotníkom, vysluhovanie sviatostí, pomoc v neľahkých životných situáciách. Nemocniční kňazi takto pomáhajú svojim biskupom, ktorým bola starostlivosť o chorých osobitne zverená našim Pánom a Spasiteľom,“ píše Duchovná správa Fakultnej nemocnice Trnava. 

Trnava, duchovna, sprava, knaz

Svetový deň chorých ustanovil svätý Ján Pavol II. v roku 1992. Ako napísal v ustanovujúcom apoštolskom liste, tento deň je „osobitným časom modlitby a delenia sa, obetovania utrpenia pre dobro Cirkvi a pripomína každému, aby videl vo svojom chorom bratovi či sestre tvár Krista, ktorý svojím utrpením, smrťou a zmŕtvychvstaním vykonal spásu ľudstva“. Katolícka cirkev v tento deň slávi sviatok Panny Márie Lurdskej, kedy sa venuje spomienke na Pannu Máriu Lurdskú a jej zjaveniu v Lurdoch.

Každoročne k tomuto dňu vydáva svoje posolstvo Svätý Otec. Tento rok nesie názov  Nie je dobre byť človeku samému. V slovenskom preklade ho prináša Konferencia biskupov Slovenska (KBS)

Zdroje: TK KBS, arci/diecézy, Duchovná správa FN Trnava( TK KBS, tk, ds, ml; pz ) 20240207019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]