[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jubilejný rok 2025 sa môže stať príležitosťou na prekonanie bariér
P:3, 05. 02. 2024 13:25, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 5. februára (VaticanNews) Jubilejný rok 2025 sa môže stať príležitosťou na prekonanie bariér a sprístupnenie talianskeho kultúrneho dedičstva všetkým, najmä ľuďom so zdravotným postihnutím. Talianske diecézy na tom intenzívne pracujú v rámci projektu Jubileum pre všetkých. Boli už predstavené prvé štyri trasy, na ktorých si môže nájsť cestu každý človek bez ohľadu na svoje obmedzenia.

Ako upozorňuje sestra Veronica Donatello, v Taliansku žije až 13 miliónov ľudí so zdravotným postihnutím. „Zamyslime sa, koľko strácame – aj z ekonomického hľadiska – tým, že im kladieme fyzické a kultúrne bariéry,“ hovorí rehoľná sestra. Na talianskom biskupstve je zodpovedná za pastoráciu zdravotne postihnutých a ako priznáva, začlenenie posledných, odmietnutých zostáva stále výzvou.

Veľkou pomocou v tomto procese môže byť sprístupnenie kultúrnych statkov. „Bolo by úžasné, keby sa po Jubileu stalo plánovanie [zohľadňujúce osoby so zdravotným postihnutím] normou a vyvolalo revolúciu,“ hovorí sestra Veronica Donatello. 

Projekt Jubileum pre všetkých chce osloviť nielen zdravotne postihnutých, ale aj rozvíjať iniciatívy pre starších osamelých ľudí alebo pre mladých ľudí, ktorí jednoducho nemusia vedieť o kultúrnych pokladoch v okolí. Ide teda o to, aby bol čo najviac inkluzívny – aby mal naozaj každý možnosť podeliť sa o krásu v bohatom talianskom dedičstve.

Plánovanie nových trás pripravených pre všetkých sa začalo pred rokom a od začiatku bolo inšpirované blížiacim sa jubilejným rokom. Do projektu sú zapojené talianske miestne orgány a vďaka spojeniu sa pod jednou iniciatívou bude možné využiť aj financovanie zo strany talianskeho ministerstva cestovného ruchu.

Krzysztof Dudek SJ – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, kd, ml; pz ) 20240205032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]