[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farári z celého sveta budú na prelome apríla a mája diskutovať v Ríme
P:3, 05. 02. 2024 13:19, ZAHFoto: Synod.va


Rím 5. februára (VaticanNews) Farári z celého sveta budú na prelome apríla a mája diskutovať na synode.

Podujatie, ktoré je naplánované na 28. apríla – 2. mája, organizuje Generálny sekretariát synody a Dikastérium pre klerikov po dohode s dikastériami pre evanjelizáciu a východné cirkvi. Jej cieľom je vypočuť a prehĺbiť skúsenosti kňazov v miestnych cirkvách a ponúknuť možnosť spoznať dynamiku synodálnej práce na univerzálnej úrovni. Účastníkov vyberú biskupské konferencie a východné katolícke cirkvi.

Tristo pastierov vybraných biskupskými konferenciami a východnými katolíckymi cirkvami sa zúčastní na celosvetovom stretnutí zameranom na počúvanie, modlitbu a rozlišovanie vo Vatikáne.

Medzinárodné stretnutie organizuje Generálny sekretariát synody a Dikastérium pre klérus po dohode s Dikastériom pre evanjelizáciu (Sekcia pre prvú evanjelizáciu a nové miestne cirkvi) a Dikastériom pre východné cirkvi. Cieľom stretnutia je vypočuť a prehĺbiť skúsenosti, ktoré majú kňazi vo svojich miestnych cirkvách, a ponúknuť im možnosť zažiť dynamiku synodálnej práce na univerzálnej úrovni. Uskutoční sa v Fraterna Domus v Sacrofane pri Ríme. Vo štvrtok 2. mája prijme účastníkov na audiencii Svätý Otec.

Reakcia na prvé zasadnutie synody

Iniciatíva reaguje na náznaky vyjadrené účastníkmi prvého zasadania XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody (4. – 29. októbra 2023), ktorí vo svojej súhrnnej správe identifikovali potrebu „vypracovať spôsoby aktívnejšieho zapojenia diakonov, kňazov a biskupov do synodálneho procesu v nasledujúcom roku. Synodálna cirkev sa nezaobíde bez ich hlasov, skúseností a príspevkov.“

Stretnutie si bude vyžadovať aktívne zapojenie účastníkov pri stoloch na výmenu osvedčených postupov, workshopy o pastoračných návrhoch, dialóg s odborníkmi a liturgické slávenia.

Kritériá účasti

Počet účastníkov bol stanovený na základe podobného kritéria, aké sa používa pri voľbe členov synodálneho zhromaždenia. Pre Cirkev latinského obradu – na základe počtu členov jednotlivých biskupských konferencií: 1 zástupca pre biskupské konferencie s najviac 25 členmi; 2 zástupcovia pre biskupské konferencie s 26 až 50 členmi; 3 pre biskupské konferencie s 51 až 100 členmi; 4 pre biskupské konferencie s viac ako 100 členmi.

Okrem toho 1 pastor z každého kontinentu zastupujúci cirkevné obvody bez biskupskej konferencie. Pre východné katolícke cirkvi: 1 zástupca za každú synodu biskupov alebo radu hierarchov východných katolíckych cirkví s najviac 25 členmi; 2 zástupcovia za každú synodu alebo radu s 26 až 50 členmi; 3 zástupcovia za každú synodu alebo radu s viac ako 50 členmi.

Pri výbere účastníkov boli biskupské konferencie a východné katolícke cirkvi požiadané, aby v čo najväčšej miere zohľadnili tieto kritériá: uprednostniť pastierov s významnou skúsenosťou v perspektíve synodálnej cirkvi; uprednostniť určitú rôznorodosť pastoračných kontextov pôvodu (vidiek, mesto, špecifické sociokultúrne kontexty atď.). Výsledky stretnutia prispejú k príprave Instrumentum laboris, pracovného dokumentu pre druhé zasadnutie synodálneho zhromaždenia v októbri 2024.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240205031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]