[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 07. 12. 2024   Meniny má Ambróz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Povedali Bohu svoje „áno“, teraz si ho opäť obnovili pred biskupmi
P:3, 05. 02. 2024 08:59, DOM

Bratislava 5. februára (TK KBS) Sviatok Obetovania Pána (2. februára) sa v Katolíckej cirkvi slávi ako Deň zasväteného života. V tento deň (alebo skôr či neskôr) sa už tradične biskupi stretávajú s rehoľníkmi a rehoľníčkami pôsobiacimi na území ich diecéz. Pri tejto príležitosti prinášame zoznam viacerých slávení, ktoré sa konali.

Trnava

Nitra

Nitra, zasvateny, biskup, Beno

Pri príležitosti slávenia svetového dňa zasväteného života sa zástupcovia inštitútov zasväteného života a spoločností apoštolského života – rehoľníčky a rehoľníci pôsobiaci na území Nitrianskej diecézy 3. februára 2024 zúčastnili na tradičnom stretnutí s nitrianskym biskupom Mons. Viliamom Judákom a pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom  Beňom.

Program stretnutia začal svätou omšou v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade, ktorú celebroval biskup Peter Beňo s rehoľnými kňazmi. Počas nej spolu s prítomnými rehoľnými sestrami poďakovali Bohu za dar svojho povolania k zasvätenému životu a prosili o silu a požehnanie.

Vo svojom príhovore biskup Peter poďakoval v mene Nitrianskej diecézy zasväteným za ich prítomnosť, modlitby, žiarivé svedectvo o Ježišovi Kristovi v ich životoch a tiež za ich službu v oblasti pastorácie, školstva, zdravotníctva či charity a sociálnej práce. Spolu s nimi uvažoval nad zmyslom a významom ich zasväteného života pre Cirkev a ich ceste k svätosti. Povzbudil ich, aby si stále uvedomovali svoju hlavnú úlohu v zasvätenom živote, aby neustále nasledovali Ježiša a boli s ním. V závere im povedal: „Želám, aby sme sa vedeli otvárať pre Pána, ktorý nás nielen povolal, ale denne nás volá k tomu, aby sme boli s ním. Aby sme takto vo svete mohli sprítomňovať jeho prítomnosť.“ Prítomní rehoľníci a rehoľníčky si pri svätej omši obnovili aj svoje rehoľné sľuby.

Program po skončení liturgickej slávnosti pokračoval v aule Kňazského seminára sv. Gorazda predstavením jednotlivých rehoľných spoločností a ich činnosti, a prednáškou P. Juraja Gendiara SchP z Piaristického kolégia v Nitre na tému pod názvom „Je zmena možná? Alebo sme odsúdení k opakovaniu svojej minulosti?“ Po jej skončení sa prítomným zasväteným prihovoril nitriansky biskup Mons. Viliam Judák a tiež im poďakoval za ich službu a prítomnosť v diecéze a udelil im svoje požehnanie. Stretnutie ukončil spoločný slávnostný obed a vzájomné rozhovory účastníkov.

Nitrianska diecéza si váži prítomnosť členov inštitútov zasväteného života a spoločností apoštolského života pôsobiacich na území biskupstva pre ich aktívne účinkovanie a pomoc v záujme rozvoja duchovného života veriacich, ako aj života celej diecézy v rôznych oblastiach. Aktuálne v diecéze pôsobí 11 mužských a 14 ženských reholí a v nich takmer 200 zasvätených rehoľníkov a rehoľníčok, ako aj 4 zasvätené panny.

Nitra, biskup, Judak

TK KBS informoval Tibor Ujlacký 

Bratislava

Bratislava, zasvateni, biskup

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský pozval zasvätených na spoločné stretnutie. Svätú omšu v Kostole sv. Františka z Assisi v Bratislave-Karlovej Vsi celebroval na tomto stretnutí v sobotu 3. februára bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko.

„Sme tu s vďačnosťou za to, že sme sa v určitom momente života rozhodli na výhybke povedať: idem na úzkokoľajke k Ježišovi, Ježišovou cestou a s Ježišom,“ uviedol zhromaždeným rehoľníkom.

Chodiť po Bratislave v rehoľnom rúchu alebo kňazskom civile je podľa Mons. Haľka takmer zaručené dobrodružstvo. „Ľudia reagujú na to, že vidia kňaza. Na 90 petcent je to pozitívne alebo inšpiratívne,“ prezradil svoju skúsenosť. „Sme pozvaní v tejto dobe byť pevným bodom opretým o Ježiša Krista,“ zdôraznil otec biskup Jozef, ktorý pripomenul aj slová mladého rehoľníka Janka Havlíka z Misijnej spoločnosti sv. Vincenta, ktorý bude čoskoro blahorečený „Vydržať. Vytrvať. Byť verný, byť ponorený do Krista.“

V homílii biskup Jozef zdôraznil slovo rozpáľ. „Rozpál naše srdcia, rozpáľ v nás oheň svojej lásky. Vyjadrujeme tým našu vieru, že je tu niekto, kto nám môže naše srdce ešte viac rozpáliť, aby bolo ešte horlivejšie. Pane ja ti verím, že to môžeš urobiť,“ povedal Mons Haľko. Zároveň zasvätené osoby upozornil, že druhý aspekt slova rozpáľ je prijatie tohto ohňa.

Spolu s biskupom Mons. Jozefom Haľkom koncelebrovali svätú omšu apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a minorita Lucián Bogucki. Páter Lucián poďakoval otcovi arcibiskupovi, že zasvätené osoby pozval na spoločné stretnutie. Rehoľníci si na svätej omši obnovili rehoľné sľuby.

TK KBS informoval Radovan Pavlík

Poprad

Poprad, biskup, Trstensky, reholnici

Pri príležitosti sviatku Obetovania Pána, ktorý je zároveň Dňom zasväteného života, sa spišský biskup Mons. František Trstenský stretol v sobotu 3. febrára 2024 v Poprade so zasvätenými osobami, ktoré pôsobia v Spišskej diecéze.

Stretnutie začalo slávením svätej omše v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. V homílii sa prítomným prihovoril biskup František, pričom v úvode svojho príhovoru poukázal na rozmanitosť spôsobov a foriem povolania do zasvätenia. Na stretnutie zasvätených neprišla len jedna rehoľa, jedna kongregácia alebo len jedno spoločenstvo, ale bola tam rozmanitosť rôznych spoločenstiev, ktorá poukazuje na krásu života v Cirkvi. Pripomenul, že Ježiš nechcel, aby sme boli uniformní, ale aby sme boli jednotou v rozmanitosti.

Následne ponúkol tri podnety na povzbudenie. Tým prvým povzbudením je okamih, keď ste zacítili to chvenie Pánovho povolania. Treba sa vždy vrátiť k tomuto nášmu prvému „áno“, ktoré sme vyriekli; k tomu „áno“, keď sme pocítili tú radosť z Pánovho povolania. Vždy sa k tomu prvému „áno“ vracajme, k tej svojej – ako to aj Písmo hovorí – prvej láske, k tej prvej Božej „zaľúbenosti“. To nás potom udrží v radosti a sviežosti povolania.

Druhé povzbudenie je, aby ste mali ochotu k otvorenosti a k aktualizácii Ježišovho evanjelia. Niekedy majú predstavení pokušenie povedať „vždy sa to takto robilo, vždy to bolo takto“. Vy však buďte múdrym spoločenstvom, buďte múdrymi komunitami, ktoré si zachovávajú otvorenosť pre vanutie Ducha Svätého, pre to, čo Duch hovorí Cirkvi dnes; lebo Duch Svätý sa neustále prihovára k Cirkvi. Len či my máme ochotu načúvať tomuto hlasu?! Tu nemyslím na „zosvetáčtenosť“ alebo na otvorenosť duchu tohto sveta. Hovorím o otvorenosti Duchu Svätému, ktorý vždy pobádal Cirkev k novému spoločenstvu, novým formám, novým spôsobom evanjelizácie. Ak by to tak nebolo, asi žiadna nová rehoľa nevznikla. Preto vás prosím, nebojte sa tých nových planutí Ducha, tých nových foriem povolania, ktoré nám ukazuje Duch Svätý, ku ktorým nás pozýva.

Tým tretím povzbudením je povolanie byť svedkami. A to nielen, čo sa týka jednotlivcov, ale predovšetkým ako spoločenstvo; toto vás zasvätených najviac charakterizuje: byť svedkom ako spoločenstvo. Aby ľudia mohli povedať nielen o jednotlivcovi, že napríklad „táto rehoľná sestrička je super alebo tento rehoľník je skvelý“, ale aby to mohli povedať aj o vás, že „toto spoločenstvo je vynikajúce.“ Je teda na mieste sa pýtať, že keď napríklad máte nejaké spoločné stretnutie, či svedčíte o Kristovi ako spoločenstvo. Lebo zasvätený život je v prvom rade život v spoločenstve. Cirkev nie je „ja“, Cirkev je spoločenstvo, Cirkev sme „my“ s Kristom. Ani Kristus nie je Hlava bez tela, ale vždy je to jednoty Hlavy a tela.

Po svätej omšu spoločný program pokračoval v Hoteli Satel, kde zaznelo povzbudenie na tému „Pútnici nádeje“. Takýmito slovami nazval P. Jozef Mihok CSsR, provinciál redemptoristov na Slovensku, svoju prednášku, ktorou sa prihovoril všetkým zasväteným na ich spoločnom stretnutí. „Pútnici nádeje“ je zároveň i mottom Jubilejného roka 2025. Páter Jozef hneď v úvode svojej prednášky povedal, že „práve počas toho víkendu sa v Ríme zamýšľajú nad tým, ako my zasvätení môžeme byť svedkami nádeje pre tento svet.“

Vo svojej prednáške ďalej rozvíjal tému nádeje, opierajúc sa o list Svätého Otca Mons. Rinovi Fisichellovi, predsedovi Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie, ktorá sa postará o duchovnú prípravu a organizačnú stránku slávenia jubilea. V prednáške viackrát zaznelo, že blížiaci sa Jubilejný rok a téma nádeje je príležitosťou pre nás zasvätených zamyslieť sa nad tým, a zároveň i pozvaním k tomu, aby sme boli svedkami nádeje, aby sme boli prorockým znamením nádeje pre túto dobu, tak ako k tomu pozýva i Svätý Otec.

V Spišskej diecéze aktuálne pôsobí 251 zasvätených osôb v 22 rôznych formách zasväteného života.

Zdroj: kapitula.sk 

Košice
Kosice, reholnici, Bober

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober pozval zasvätených rehoľníkov a rehoľníčky na stretnutie v sobotu 3. februára 2024 do Auly sv. Košických mučeníkov na Teologickej fakulte v Košiciach. Stretli sa tu spoločne mužské a ženské rehoľné komunity, sekulárne inštitúty a zasvätené panny. Celkovo sa organizátorom prihlásilo 166 rehoľníkov zo všetkých kútov diecézy.

Stretnutie sa začalo svätou omšou v seminárnom Kostole sv. Antona Paduánskeho, ktorú celebroval arcibiskup Bober. Zasväteným poďakoval za službu, lebo  sú podľa neho dôležití pre život diecézy a neuzatvárajú sa len do svojích komunít.  „Rehoľníci a rehoľníčky boli aj v tomto roku aktívni a bolo o nich počuť, čo je veľmi dôležité. Usilujú sa o skutočný zasvätený život, sú aktívni v katechéze i charite, čo bolo vidieť v čase covidu, aj pri zvládaní krízy na Ukrajine. Podieľajú sa na zmierňovaní kríz a pri pomoci ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú.“

Po svätej omši bola prednáška v priestoroch Teologickej fakulty, na ktorú rehoľníci pozvali pomocného biskupa Mareka Forgáča. Ten si pripravil tému z oblasti psychológie a vzťahov: „Dnes budeme hovoriť o téme ako sa mať rád. Je to aj jedno z Božích prikázaní – miluj blížneho ako seba samého, ale ono to má aj svoju odvrátenú tvár, ktorou je narcizmus. Narcizmus sa veľmi rozmáha v dnešnej modernej spoločnosti a nevyhýba sa ani prostrediu Cirkvi, a tak budeme so zasvätenými hovoriť o tomto fenoméne.“

Po prednáške nasledovala diskusia, svedectvá rehoľníkov a obed s príležitosťou k vzájomnej neformálnej komunikácii. Na území Košickej arcidiecézy v súčasnosti pôsobí 12 mužských rehoľných kongregácií, 19 rehoľných komunít a v nich spolu 98 rehoľníkov, z toho je 85 kňazov a 13 bratov. Ženských rehoľných kongregácií je 17, rehoľných komunít je 34 a v nich je spolu  261 rehoľných sestier.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian

Michalovce

Michalovce, zasvateni

Bazilika minor v Michalovciach sa 3. februára na fatímsku sobotu zaplnila „zasvätenými.“ Hostiteľmi boli redemptoristi, ktorí v Bazilike a následne v kláštore privítali 97 rehoľných sestier, otcov a bratov a 7 vladykov Gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris na Slovensku.

Pred svätou liturgiou zaznela katechéza sr. Aleny Hutňanovej OSsR, predstavenej kláštora sestier redemptoristiek vo Vranove nad Topľou – Lomnici. Venovala sa téme Umenie hľadania Božej tváre. Počas archijerejskej svätej liturgie hlavným celebrantom a kazateľom bol vysokopreosvietený arcibiskup a metropolita Jonáš.

V homílii vyzval prítomných k radikálnosti života, pričom uviedol príklad studitských mníchov a ich odhodlanosť neopustiť kláštor hoci by sa dialo čokoľvek v čase vojny, pričom napĺňať modlitebný program „hoci by aj rakety padali.“

Medzi prítomnými biskupmi boli vladyka Cyril Vasiľ SJ, vladyka Peter Rusnák, vladyka Milan Lach SJ, vladyka Milan Chautur CSsR, vladyka Ján Babjak SJ a vladyka Marián Andrej Pacák CSsR. Slávnosti sa zúčastnili rehoľné sestry baziliánky, služobnice, redemptoristky a zasvätená panna z Ordo virginum. Z mužských radov boli dvaja mnísi, baziliáni a redemptoristi. V popoludňajšej moderovanej diskusii zazneli otázky, ako napr.: „Čo by sa stalo so svetom, keby v ňom nebolo rehoľníkov?“, alebo „Kde, v čom a v kom vidíme potenciál a nádej pre našu Cirkev?“. Vzácnymi boli odpovede vladyku Petra a vladyku Milana CH. na otázku: „ako žiť zasvätený život, keď príde choroba a človek je odkázaný na lekárov?“.

Michalovce, zasvateni

Metropolitný deň zasvätených 2024 sa končil s opakujúcim sa prianím, aby sa to znova v budúcnosti zopakovalo. Nech Boh žehná rehole v našej Gréckokatolíckej metropolitnej Cirkvi.

TK KBS informoval o. Miroslav Bujdoš CSsR

Gelnica

Gelnica, Stolarik, zasvateni

V sobotu 3. februára 2024 sa v Gelnici stretli zasvätení Rožňavskej diecézy, ktorí prijali pozvanie biskupa Mons. Stanislava Stolárika, už tradične spoločne osláviť Deň zasväteného života. Pozvanie prijali aj viacerí diecézni kňazi, zvlášť z okolitých farností a Kostol Nanebovzatia Panny Márie sa naplnil aj veriacimi farnosti, ktorú spravujú kňazi Rehole menších bratov františkánov. 

Program sa začal v kostole pobožnosťou fatimskej soboty, po ktorej nasledovala svätá omša. V jej úvode privítal hlavného celebranta otca biskupa Stanislava, P. Egid Branislav Golha OFM. Otec biskup pozdravil a privítal všetkých prítomných, zvlášť zasvätených v rôznych formách rehoľných ale aj iných spoločenstiev, ako to umožňuje Cirkev.

V homílii zdôraznil, že sme prišli vzdávať vďaky Pánu Bohu za dar zasväteného života. V porovnaní so senzáciami, ktoré sú v popredí a centre správ, hovoril o opravdivých hrdinoch nezištnej služby a svedectva života, o ktorých sa veľakrát mlčí alebo sú spomínaní len v náboženských médiách. Vyzdvihol dôležitosť oslovenia zasvätených, ktorí zanechávajú svoju stopu aj tam, kde sa to nepredpokladalo a na miestach slabnúcej viery. Spomenul mučenícku smrť trapistických mníchov v Alžírsku (v roku 1996). Obeta týchto mučeníkov pre vieru, blahorečených pred šiestimi rokmi, už prináša ovocie aj v nekresťanskom prostredí, ale aj pre nás je oslovením a povzbudením v prostredí, v ktorom žijeme a ktoré prestáva byť kresťanským. Ďalej spomenul pomoc Cirkvi Židom počas 2. svetovej vojny, aj prostredníctvom zasvätených. Vtedy 155 rehoľných spoločenstiev v Ríme poskytlo ochranu množstvu Židov. Najmenej 3200 ich bolo takto zachránených. Isto to nebolo jednoduché pre komunity zasvätených, ktoré museli byť veľmi flexibilné a odvážne v tomto tak náročnom období.

Hovoril o láske a s ňou spojenou obetou, ktoré veľmi pomáhajú zasväteným, ale aj vysväteným v prekonávaní rutiny i osobnej „usadenosti“, ktorá je prejavom nesprávnej spokojnosti so sebou, čo spôsobuje ochabnutosť, strácanie zápalu a oslabnutie svedectva tam, kde sú Bohom poslaní. Preto je potrebné stále sa vracať ku koreňom vlastnej charizmy, k počiatočnému zápalu pri vykročení za Kristom a povzbudzovať sa príkladmi z našich komunít, z našich radov a koreňov. Spomenul mučeníkov blahoslavených – Zdenku Schelingovú a Titusa Zemana, ktorí stratili svoj život na zemi v obetovaní sa za kňazov, každý svojím spôsobom. Tešíme sa na blahorečenie vincentína Jána Havlíka, ktorého hrdinská vernosť Bohu a povolaniu je Bohom odmenená nebom. Spomenul aj sestru Veroniku Teréziu Rackovú SSpS, ktorá tiež zomrela násilnou smrťou priamo pri výkone svojej služby. Koľko lásky v konkrétnom živote a skutkoch odhaľujeme u týchto svedkov a u mnohých ďalších. Vyjadril spoločnú vďaku za tieto vzory prežívania evanjeliovej lásky, aj za 100 rokov prítomnosti saleziánov na Slovensku, za výročie 800 rokov od prvých jasličiek, ktoré neoslavujú len františkánmi, ale spolu s nimi Cirkev.

Poďakoval všetkým zasväteným v Rožňavskej diecéze za ich prítomnosť, že vytrvávajú na mieste, ktoré je veľakrát prostredím aj neprijímajúcim a je naozaj misijným územím, ktoré potrebuje svedectvo a prítomnosť zasvätených. Povzbudil, aby nestrácali živosť svojej charizmy a svedectva, aby sa nenechali uspať tými, ktorí upadli do driemajúceho režimu, čo vyžaduje veľa síl, lebo často sa zdá, že riešením je nasledovať príklad „ospalých“, ktorí hoci spia, myslia si, že sú hore. Opakovane pripomenul, aké ťažké je prebudiť toho, kto je presvedčený, že nespí a zvlášť, ak je zasvätený a vysvätený človek v spoločnosti uspatých vo viere a sám prebral ich videnie sveta, vnímanie okolností života... Ak sa jeho nepodarí prebudiť, ostatní sa nezačnú meniť. Byť kvasom, svetlom, soľou pre všetkých  kresťanov, ale aj pre novodobých pohanov – je úloha zasvätených a vysvätených. „Prežívajme v hĺbke čnosti lásky, obety a nádeje a o ostatné sa postará Boh vo svojom čase,“ zakončil svoju homíliu.

V závere svätej omše udelili prítomným Svätoblažejské požehnanie. Program pre zasvätených a kňazov pokračoval v priestoroch základnej školy, kde po občerstvení mal pre nich prednášku P. Efrém Tomáš Zemjánek OFM, ktorý priblížil duchovnú cestu sv. Františka Assiského až po jeho stigmatizáciu. Vychádzal zo životopisu sv. Františka, ktorého autorom je sv. Bonaventúra. Stretnutie, ktoré obohatilo všetkých prítomných svojím programom aj vzájomným stretnutím a zdieľaním, vyvrcholilo spoločným obedom.

TK KBS informovala sr. Mária Červená FMA

Deň zasväteného života oslávili aj rehoľníci v ďalších diecézach/eparchiách.



( TK KBS, tk, de, ml; pz ) 20240205014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]