[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zástupcovia rôznych foriem zasväteného života diskutujú vo Večnom meste
P:3, 02. 02. 2024 14:39, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 2. februára (VaticanNews) Vo Vatikáne sa koná konferencia organizovaná Dikastériom pre zasvätený život v súvislosti s Jubilejným rokom 2025. Konferenciu vyšších rehoľných predstavených na Slovensku zastupujú P. Juraj Ďurnek SchP a sestra Renáta Jamborová SSS. 

Pútnici nádeje na ceste k pokoju - to je téma stretnutia organizovaného Dikastériom pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, ktoré sa v týchto dňoch (od 1. do 4. februára 2024) koná v Ríme. Zúčastňuje sa na ňom viac ako 300 zástupcov rôznych foriem zasväteného života z viac ako šesťdesiatich krajín: z každého národa jeden rehoľník, jeden člen sekulárneho inštitútu a jedna žena patriaca do Ordo Virginium.

Ide o novú etapu na ceste k Jubileu 2025, o výmenu životných a misijných skúseností s túžbou vrátiť sa potom do pôvodných krajín a naďalej byť znamením zmierenia medzi národmi. Pútnici nádeje na ceste k pokoju je téma zvolená pre Jubileum zasväteného života, ktoré sa bude konať 8. a 9. októbra 2025 v Ríme.

Na konferencii sa podľa zámerov organizátorov zasvätení muži a ženy zamyslia nad veľkou potrebou pokoja v dnešnom svete, aby odpovedali na výzvu pápeža Františka a prostredníctvom jubilejnej púte vytvorili atmosféru nádeje a dôvery ako znamenia znovuzrodenia, ktorého potrebu pociťuje celé ľudstvo.

V tejto súvislosti kardinál João Braz de Aviz, prefekt dikastéria, adresoval zasväteným osobám krátku výzvu: „Drahí zasvätení muži a ženy, vstúpme teraz spoločne na túto púť a prinášajme pravú nádej, ktorá je v našich srdciach a pre ktorú slúži náš život.“

Program stretnutia je založený na štyroch hlavných témach: 1. februára Veriť v nádej; 2. februára Rásť v láske; 3. februára So silou viery; 4. februára Svedectvo nádeje. Na obohatenie dialógu sa zúčastnia aj niektorí zástupcovia dikastérií Rímskej kúrie: medzi nimi xaverista Paulin Batairwa Kubuya, podsekretár dikastéria pre medzináboženský dialóg, a sestra Alessandra Smerilli, sekretárka dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju.

Konferencia sa začala vo štvrtok 1. februára úvodným príhovorom kardinála Braza de Aviza, po ktorom nasledovali príhovory jezuitu Giacoma Costu, konzultora sekretariátu synody, a sestry Carmen Ros Nortesovej, podsekretárky dikastéria. Dnes sa koná workshop na tému Rast v láske: radosť a únava; večer sa účastníci stretnú v Bazilike svätého Petra na svätej omši s pápežom Františkom pri príležitosti liturgie sviatku Obetovania Pána, XXVIII. Svetového dňa zasväteného života.

V sobotu 3. júna ráno sa púť začne v Bazilike Najsvätejšieho Srdca na Via Marsala a bude mať zastávky v kostoloch Panny Márie Väčšej, svätej Praxedy, Svätého kríža, Svätých schodov, Katakomb svätého Sebastiána a skončí sa v kostole Domine quo Vadis. Deň sa ukončí modlitbou za mier v Bazilike Najsvätejšieho srdca.

V nedeľu 4. mája po eucharistickej slávnosti pri katedrálnom oltári v Bazilike svätého Petra sa v Novej synodálnej sále uskutoční zamyslenie na tému Žatva plodov s rôznymi umeleckými vystúpeniami. Na záver ju ukončí sestra Simona Brambilla, sekretárka dikastéria, prednáškou na tému Pokračujme v ceste. ( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240202028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]