[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 05. 2024   Meniny má Lesana, Lesia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Katolícki poradcovia pre duševné zdravie z celého sveta sa zišli vo Vatikáne
P:3, 01. 02. 2024 13:39, ZAH



Foto: Unsplash


Vatikán 1. februára (VaticanNews) Katolícki poradcovia pre duševné zdravie z celého sveta sa zišli na Dikastériu pre komunikáciu na prvom vatikánskom seminári o duševnom zdraví a pastorácii. Účastníci si vypočuli niekoľko ľudí, ktorí sú v prvej línii v rôznych krajinách a pomáhajú koordinovať prácu Združenia kaplánov pre duševné zdravie.

V roku 2016 spáchala samovraždu dcéra diakona Eda Shoenera Katie vo veku 29 rokov. Viac ako desať rokov zápasila s bipolárnou afektívnou poruchou. Smrť Katie podnietila diakona Shoenera, aby sa stal obhajcom duševného zdravia v Cirkvi. Krátko nato založil Združenie katolíckych pastierov pre duševné zdravie, neziskovú organizáciu, ktorá pomáha farnostiam a diecézam pri vytváraní služieb v oblasti duševného zdravia.

Diakon Shoener na konferencii rozprával svoj príbeh. „Príliš dlho existovala hanba a stigma okolo duševného zdravia a duševných chorôb. Dokonca aj v rámci Cirkvi. A ľudia, ktorí zápasia s týmito chorobami, potrebujú vedieť, že ich miluje Boh, že ich milujú ich susedia, že ich miluje ich cirkev a že sú pochopení. Takže toto je nová vízia, ktorú dúfame, že zavedieme,“ povedal Shoener.

Medzi účastníkmi boli zamestnanci Vatikánu, zástupcovia Združenia katolíckych duchovných a pracovníci v prvej línii v Moldavsku, Indii, Južnej Afrike a ďalších krajinách. Ako prvý sa prihovoril Anthony Ekpo, podsekretár vatikánskeho dikastéria pre službu integrálnemu ľudskému rozvoju. Povedal, že duševné zdravie sa stalo prioritou jeho dikastéria po diskusiách s miestnymi cirkvami na celom svete, z ktorých mnohé vyjadrili vážne obavy z tejto problematiky.

Páter Ekpo poukázal na to, že porušovanie ľudských práv ľudí s duševnými problémami je obzvlášť znepokojujúce. Za kľúčový problém svojho dikastéria označil aj súvislosť medzi duševným zdravím a klimatickými zmenami. „Úzkosť a konkrétne ťažkosti spojené s klimatickou krízou môžu výrazne zhoršiť problémy s duševným zdravím,“ povedal.

Ako nápravu páter Ekpo navrhol to, čo pápež František nazýva „ekológiou každodenného života.“ „Táto myšlienka je prevzatá z encykliky Laudato si z roku 2015 a zahŕňa venovanie pozornosti prostrediu, v ktorom žijeme, a spôsobu, akým v ňom myslíme, cítime a konáme,“ vysvetlil.

Anastasia Mironova, ktorá pracuje pre Caritas Moldavsko, zasa upozornila, že jej krajina nedávno prijala veľmi veľký počet utečencov z Ukrajiny, z ktorých mnohí trpia a majú psychické problémy v dôsledku traumatických udalostí v ich krajine. Mironova uviedla, že v rámci svojej práce preložila modlitby a brožúrky s informáciami o duševnom zdraví do rumunčiny a ruštiny, jazykov, ktorými sa v krajine bežne hovorí. 



( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240201032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]