[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätomartinská dobročinná zbierka vyniesla rekordných 185 518 eur
P:3, 01. 02. 2024 09:00, DOMFoto: Archív ABU


Bratislava 1. februára (TK KBS) Tradičná Svätomartinská dobročinná zbierka, ktorá sa koná každoročne pri príležitosti slávnosti patróna Bratislavskej arcidiecézy sv. Martina vyniesla v roku 2023 rekordných 185 518 eur. Ako povedal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský,  z tejto sumy sa arcidiecéza rozhodla podporiť tých, ktorých postihlo minulý rok zemetrasenie na východnom Slovensku. Určená bude predovšetkým na opravu kostolov v obciach Jankovce, Nižná Sitnica, Korunková, Sopkovce a Pakostov. „Naši veriaci v Bratislavskej arcidiecéze nepoľavujú vo svojej štedrosti, naopak rastie. Som im za to nesmierne vďačný. Nech im to náš dobrý Nebeský Otec odplatí,“ povedal arcibiskup Zvolenský.

Pomoc určenú pre poškodených zemetrasením na východe Slovensku Mons. Stanislav Zvolenský odovzdal košickému arcibiskupovi metropolitovi Mons. Bernadrovi Boberovi a novému prešovskému arcibiskupovi metropolitovi Jonášovi Maximovi. Obom odovzdal symbolicky sumu v rovnakej výške 92 759 eur. „Nech Boh požehná obnovu domov a chrámov poškodených zemetrasením,“ dodal arcibiskup Zvolenský. „V sobotu po slávnosti v Prešove mi arcibiskup Stanislav Zvolenský pripravil milé prekvapenie, keď ma zavolal do vedľajšej miestnosti a odovzdal mi Darovaciu zmluvu, ktorá obsahovala výnos z ich Svätomartinskej zbierky. Za jeho prejav blízkosti a spolucítenia mu aj ja osobne veľmi pekne ďakujem a nech svätý Martin požehnáva Bratislavskú arcidiecézu. Som mu vďačný, že môžeme aj týmto spôsobom pomôcť ľuďom postihnutým zemetrasením na východe Slovenska a to jeho prekvapenie poslať  ďalej do farností, ktorým je táto zbierka venovaná,“ povedal Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita.

Zbierka Svatomartinska

Prešovský arcibiskup metropolita Jonáš Maxim pripomenul Božie slovo, ktoré hovorí: „Radujte sa s radujúcimi a plačte s plačúcimi.“ „Som osobne veľmi rád, že duchovenstvo a veriaci Bratislavskej arcidiecézy pochopili toto slovo a uverili mu a v rámci Svätomartinskej zbierky vyzbierali obdivuhodnú sumu na pomoc našim farnostiam a chrámom, ktoré postihlo zemetrasenie,“ povedal s tým, že mnohí ľudia prišli o strechu nad hlavou a ich príbytky sa stali neobývateľnými. Zemetrasenie neobišlo ani chrámy, miesta, kde veriaci prednášali Bohu svoje vďaky či prosby.  „Z celého srdca vám vyslovujem úprimné Pán Boh zaplať za vašu štedrosť a ochotu pomôcť. Vďaka týmto vašim darom sa budú môcť opraviť najviac poškodené chrámy a nezostane tak ťarcha len na pleciach tých, ktorí sami prišli o bývanie. Nech všemohúci Boh zhliadne na vašu obetavosť a zahrnie vás svojimi milosťami,“ povedal vladyka Jonáš Maxim.

Zbierka Svatomartinska

O Svätomartinskej zbierke

Prvá Svätomartinská zbierka sa konala v roku 2009. Jej výťažok bol určený na pomoc spoločenstvu Cenacolo v Kráľovej pri Senci, čiže pre pomoc ľuďom na ceste oslobodenia sa z rôznych škodlivých závislostí. Vyzbieralo sa 73 889,39 eur, ktoré boli použité na prestavbu a prístavbu domu pre Cenacolo v Kráľovej pri Senci.

V roku 2010 bola Svätomartinská zbierka milodarov určená na povodňami zničený most v obci Bukovce na východe Slovenska. Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský odovzdal vtedajšiemu starostovi obce Bukovce Jaroslavovi Paličkovi výťažok zbierky vo výške 84 228 eur.

Zbierka z roku 2011 – vo výške 89 400 eur – putovala do Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Peniaze nemocnica investovala do rekonštrukcie a rozšírenia Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) Oddelenia patologických novorodencov.

Prístrojové vybavenie škôl pre slabozrakých a nevidomých v Bratislave a v Levoči zakúpili ich zástupcovia z výnosu Svätomartinskej zbierky v roku 2012. Veriaci Bratislavskej arcidiecézy vyzbierali 84 000 eur. Symbolické šeky na zakúpenie prístrojov prevzali riaditelia škôl od bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka. Obe inštitúcie dostali polovicu zo zbierky.

Výťažok z roku 2013 poputoval na kotolňu a vykurovacie zariadenie v Nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Bratislave. Symbolický šek so sumou 84 460 eur od arcibiskupa Zvolenského prevzal v Bratislave Juraj Barát, riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko, ktorá nocľaháreň prevádzkuje.

Zbierku v roku 2014 si prevzali zástupcovia ôsmich základných a materských škôl pre žiakov so sluchovým postihnutím z Bratislavy, Lučenca, Kremnice, Levoče, Prešova a Červenice. Veriaci vyzbierali 76-tisíc eur. Symbolický šek vo výške 9 500 eur si od arcibiskupa Zvolenského prevzali zástupcovia základných a materských škôl. Použili ho na zabezpečenie pomôcok pre nepočujúce deti na školách.

O rok neskôr veriaci arcidiecézy podporili projekty na pomoc utečencom. Svätomartinská dobročinná zbierka vyniesla čiastku 121 400 eur. Výťažok putoval na zabezpečenie fungovania zdravotníckej kliniky blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej neďaleko irackého Erbilu a na vzdelávací program pre deti utečencov v Jordánsku a Libanone.

Podpora z roku 2016 bola určená na zabezpečenie podpory „domovom na pol ceste“, ktoré slúžia mladým ľuďom vychádzajúcim z detských domovov a centrám pre obnovu rodín, ktoré sa dostali do krízy. Arcibiskup Zvolenský odovzdal Jozefovi Mikloškovi, predsedovi Spoločnosti priateľov detí z detských domovov „Úsmev ako dar“, výťažok vo výške 94 000 eur.

V roku 2018 bola zbierka určená na výstavbu Pastoračného centra bl. Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom. Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober prebral z rúk arcibiskupa Zvolenského výnos 104 tisíc eur. Boli určené na výstavbu pastoračnej miestnosti v Centre bl. Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom, ktoré je zamerané na preventívnu, formačnú a uzdravujúcu službu pre mladých ľudí.

V roku 2019 zbierka podporila štúdium a pobyt v seminári pre bohoslovcov diecézy Gikongoro v Rwande a štúdium a pobyt v seminári pre bohoslovcov arcidiecézy Erbil v Iraku. Vyzbieralo sa 104 689 eur.

Výnos zbierky z roku 2021 vo výške 138 900 eur bol určený na výstavbu zariadenia pre seniorov v obci Hrušky, ktorí si po tornáde na Morave sami nedokázali obnoviť svoje zničené domy a sú odkázaní na pomoc iných. Symbolický šek s touto sumou odovzdal arcibiskup Zvolenský do rúk brnianskeho biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho.

Zbierka, ktorá sa konala v roku 2022, vyniesla čiastku – 162 652 eur. Polovica putovala na nákup polohovacích postelí pre chorých v Nemocnici milosrdných bratov v Bratislave, druhá na nákup mamografického prístroja, aby mohli pomáhať v skorom odhalení onkologických ochorení v Onkologickom ústave svätej Alžbety v Bratislave.

TK KBS informoval Radovan Pavlík( TK KBS, rp, ml; pz ) 20240201015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]