[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež vo februári vyzýva k modlitbe za nevyliečiteľne chorých a ich rodiny
P:3, 31. 01. 2024 16:15, ZAHFoto: Print Screen


Vatikán 31. januára (VaticanNews) Nevyliečiteľný neznamená neliečiteľný – hovorí vo februárovom videu Apoštolátu modlitby pápež František. Ako vysvetľuje, v rámci paliatívnej starostlivosti človek dostáva nielen lekársku, ale aj ľudskú či duchovnú starostlivosť. Rodiny pacientov však rovnako nemôžu byť ponechané osamote.

Celosvetová sieť modlitby s pápežom (Apoštolát modlitby) zverejnila nové video, v ktorom pápež František komentuje februárový úmysel: „Modlime sa za nevyliečiteľne chorých a za ich rodiny, aby vždy mali potrebnú zdravotnú i duchovnú starostlivosť a sprevádzanie.“

Pápež vo videu v španielčine hovorí:

„Sú dve slová, ktoré si niektorí ľudia pletú, keď sa hovorí o nevyliečiteľných chorobách: nevyliečiteľný a neliečiteľný. Neznamenajú to isté. Aj keď je šanca na uzdravenie minimálna, všetci chorí majú právo na lekárske sprevádzanie, na psychologické sprevádzanie, na duchovné sprevádzanie i na ľudské sprevádzanie. Niekedy nemôžu hovoriť, niekedy sa nám zdá, že nás nerozpoznávajú, ale ak ich držíme za ruku, pochopíme, že nás vnímajú. Nie vždy sa dosiahne uzdravenie. Vždy sa však môžeme o chorého starať, prejavovať mu nehu. Svätý Ján Pavol II. povedal: „Uzdravujme ak je to možné, vždy však poskytujme starostlivosť“. A práve tu vstupuje do hry paliatívna starostlivosť, ktorá poskytuje pacientovi nielen lekársku starostlivosť, ale aj ľudské sprevádzanie a blízkosť.

Zdroj: VaticanNews

Rodiny nemôžu byť v týchto ťažkých chvíľach ponechané osamote. Ich úloha je rozhodujúca. Musia disponovať primeranými prostriedkami na to, aby mohli poskytovať fyzickú podporu, duchovnú podporu i sociálnu podporu. Modlime sa, aby sa chorým v terminálnej fáze života a ich rodinám vždy dostalo potrebnej starostlivosti a sprevádzania, ako z medicínskeho, tak aj z ľudského hľadiska.

Úmysel slovenských biskupov: Aby sme sa podľa príkladu preblahoslavenej Panny Márie nesením vlastných krížov pripájali ku Kristovmu vykupiteľskému dielu.

Zuzana Klimanová – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, zk, ml; pz ) 20240131023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]