[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku sa opäť konala séria ekumenických pobožností a modlitieb
P:3, 30. 01. 2024 12:10, DOMFoto: Eugen Bernát


Bratislava 30. januára (TK KBS) Na Slovensku sa opäť konala séria ekumenických pobožností a modlitieb. Prinášame spravodajstvo z nich.

Košice (na titulnej snímke)

Zástupcovia Ekumenického spoločenstva cirkvi a cirkevných spoločenstiev v Košiciach spoločne predniesli modlitby na bohoslužbe slova za jednotu kresťanov, ktorá sa konala vo veľkej sále Historickej radnice v Košiciach. Ústrednou témou a mottom boli slová z Lukášovho evanjelia Milovať budeš Pána svojho Boha... a svojho blížneho ako seba samého (Evanjelium podľa Lukáša 10, 27), ktorom je zvýraznená evanjeliová výzva o pocestnom Samaritánovi a Ježišovej rade, kto je náš blížny.

Hlavným kazateľom bol pastor Apoštolskej cirkvi v Košiciach Miroslav Tóth, ktorý zvýraznil myšlienky, že pre každého človeka láska je iná. Najviac však milujeme Boha, tým že žijeme jeho slovo. Tohtoročné modlitby pripravili ekumenický tím z Burkiny Faso, ktorému pomáhalo miestne Spoločenstvo Chemin Neuf (SCN). Ekumenických modlitieb za jednotu kresťanov sa zúčastnili predstavitelia všetkých kresťanských cirkví a ŽNO v Košiciach.

V závere sa moderátor ES v Košiciach poďakoval Bohu za 30 rokov existencie Ekumenického spoločenstva, ktoré zdokumentovali v publikácii Ekumena Košice (1993 – 2024). Poďakoval sa Magistrátu mesta Košice, ktoré počas 30 rokov existencie podporovalo činnosť Ekumenického spoločenstva. Poďakovanie patrí aj všetkým, ktorí tvorili tento dokument. V závere sa prihovoril primátor mesta Jaroslav Poláček a viceprimátorka Lucia Gurbalová a popriali ES a všetkým Košičanom odovzdanosť v modlitbe do Božej prozreteľnosti a ochrany.

TK KBS informovala Marieta Koščíková

Hlohovec

Hlohovec, ekumenicka, bohosluzba

Počas Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa vo farnosti konali dve ekumenické pobožnosti. Prvá sa uskutočnila v chráme evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Prítomných veriacich privítal evanjelický farár Ľuboš Vontorčík. Príhovor si pripravil hlohovský dekan Jozef Schwarz, ktorý hovoril o obetavosti milosrdného Samaritána, ktorý nám má byť príkladom toho, ako máme pomáhať každému blížnemu bez ohľadu na jeho vierovyznanie. Celú pobožnosť sprevádzali spevy Taizé.

Druhá pobožnosť sa konala v Kostole Ducha Svätého, kedy sa za prítomnosti hlohovského dekana Jozefa Schwarza a františkána Jeremiáša Kvaku OFM prihovoril evanjelický farár Ľuboš Vontorčík. Ten sa zameral na stať z proroka Izaiáša, ktorý hovoril o príklade oráča. Aj my máme žiť náš život tak, aby nebol márny a zbytočný. Po skončení pobožností všetci prítomní stretli na spoločnom agapé.

TK KBS informovala Lucia Froncová

Bratislava

V strede Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa uskutočnila ekumenická bohoslužba slova vo františkánskom Kostole Zvestovania Pána v Bratislave, ktorú organizovala Rada pre ekumenizmus Bratislavskej arcidiecézy spolu s kresťanskými cirkevnými spoločenstvami v Bratislave. Viedli ju duchovní predstavitelia brat Jakub OFM, Ľudovít Pokojný za Rímskokatolícku cirkev, Zuzana Peresová za Reformovanú cirkev, Martin Šefranko z Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a Daniel Pastirčák z Cirkvi bratskej.

Text modlitby pre celý svet pripravili tento rok ťažko skúšaní a prenasledovaní kresťania z Burkina Faso. Uprostred modlitby zaznelo Evanjelium podľa Lukáša z desiatej kapitoly, verše 25 až 37, teda o láske k blížnemu a milosrdnom Samaritánovi. Po ňom zazneli príhovory duchovných, ktoré vysvetľovali čítanie z rôznych uhlov pohľadu vo vzťahu ku kresťanskej súdržnosti. Zaznela tiež túžba, aby ekumenické stretnutia neboli o posudzovaní, kto má väčšiu pravdu, ale o učení sa od seba navzájom, o pokornom dialógu, o vzájomnom povzbudzovaní sa vo viere a láske k druhým bez rozdielu. A to je podľa prítomných duchovných obraz kresťanskej rodiny plnej lásky, milosrdenstva, ktorú tento svet veľmi potrebuje tu i vo vojne zmietaných krajinách. Modlitbu sprevádzal Chorus Salvatoris.

Po modlitbe nasledovalo agapé.

TK KBS informovala Ivana Šušaníková( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240130017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]