[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rodisko kardinála Korca v Bošanoch má nové námestie s jeho menom
P:3, 29. 01. 2024 16:45, DOMFoto: Archív Biskupstva Nitra


Bošany 29. januára (TK KBS) Oslavy storočnice narodenia blahej pamäti Jána Chryzostoma kardinála Korca v Nitrianskej diecéze vyvrcholili 28. januára 2024 v jeho rodisku v Bošanoch. Miestny Obecný úrad a Farnosť sv. Martina na tento deň pripravili slávnostný a dôstojný program hodný osobnosti kardinála Korca zo strany jeho rodákov.

Ústredným bodom programu bola pontifikálna svätá omša za účasti miestnych veriacich, širokej verejnosti a príbuzných, ktorú v miestom farskom Kostole sv. Martina celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák s veľprepoštom katedrálnej kapituly Mons. Štefanom Vallom, miestnym dekanom – farárom Štefanom Bukovanom a ďalšími kňazmi – rodákmi z Bošian, rehoľnými kňazmi Spoločnosti Ježišovej a kňazmi.

Slávnostným kazateľom bol veľprepošt Štefan Vallo, ktorý vo svojom príhovore uvažoval nad osobnosťou kardinála Korca, jeho životnými medzníkmi či významom jeho života, postojov a osobného príkladu pre Cirkev na Slovensku i na celom svete.

Po skončení liturgickej slávnosti a procesii sa uskutočnil slávnostný akt pomenovania verejného priestoru pred farským úradom a miestnym kultúrnym domom na Námestie Jána Chryzostoma kardinála Korca, k čomu bola odhalená a požehnaná aj pamätná tabuľa. Súčasťou programu bola aj slávnostná akadémia s umeleckými vstupmi žiakov Základnej umeleckej školy v Bošanoch.

Počas nej sa prítomným prihovorili starosta Bošian Branislav Pajda, podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja a predseda ZMOS Jozef Božik, rektor UPC v Nitre Ľubomír Hlad a P. Ján Ďačok SJ zo Spoločnosti Ježišovej, ktorý vyjadril nádej, že nebude dlho trvať a Ján Chryzostom kardinál Korec sa dočká blahorečenia aj svätorečenia za svoj príkladný život, pevnú vieru a obetu, ktorú priniesol.

Svätá omša bola vysielaná v priamom prenose RTVS. Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák ju symbolicky celebroval s osobnými insígniami kardinála Korca – pektorálom na hrudi a berlou v ruke, ktoré kardinál Korec obdržal ako dar od vtedajšieho pápeža Pavla VI. počas návštevy Ríma v roku 1969.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240129029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]