[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Badín privítal celoslovenské stretnutie animátorov Misijného diela detí
P:3, 29. 01. 2024 12:20, DOMFoto: Archív MDD


Badín 29. januára (TK KBS) V Dome Xaver v Badíne počas víkendu od 26. do 29. januára 2024 konalo celoslovenské stretnutie animátorov Misijného diela detí – Budík. Pozvaní boli všetci animátori, aby v sebe prebudili misijné nadšenie, nabrali nové inšpirácie, námety pre prácu s deťmi a zažili silu spoločenstva.

Súčasťou každého dňa bola svätá omša, spoločné modlitby i sobotná celonočná adorácia. V programe boli prednášky hostí, ktorí vo svojich vstupoch zasiahli svojím nadšením každého účastníka.

S manželmi Dankou a Jozefovom Kudryovcami sa v sebareflexii zamýšľali nad otázkou Kto som? Ponúkli účastníkom možnosti prežívania viery v každodenných situáciácha v rodine. Ambroise Kinhoun, rektor seminára v Benine, priniesol závan misijnej radosti z Afriky.

„Svojou autentickou vierou nielen motivoval, ale počas svojich príhovorov aj prebúdzal srdcia. Povzbudzoval nás tiež k odovzdávaniu viery deťom v jednoduchosti,“ hovorí národný riaditeľ Pápežských misijných diel na Slovensku, kňaz Ivan Kňaze.

Svoju prácu s deťmi predstavila Bronislava Halbrštátová, ktorá vedie Misijné dielo detí v diecéze Hradec Králové. Prítomných vtiahla do spevu spojeného s pohybom a predviedla paletu svojej tvorivosti.

„Čas, ktorý sme strávili s pesničkárom Mirom Jilom, bol spojený s hrami, pesničkami a tancom. Ponúkol nám veľmi veľa námetov, praktických spôsobov, ako radostne a spontánne pracovať s deťmi, a pritom nevyhorieť,“ pokračoval ďalej Kňaze.

V nedeľu privítali spišského biskupa Mons. Františka Trstenského, s ktorým sa zamýšľali nad životom sv. Jozefa a Panny Márie. Povzbudil ich k otvorenosti a k tomu, aby sme boli kreatívne odvážni ako sv. Jozef, ktorý na prvé miesto dával Božiu prozreteľnosť.

Ako v záverečnej reflexii povedali niektorí účastníci, Budík ich zobudil, aby žili prítomnosť autenticky, aby nabrali odvahu žiť svoje misijné povolanie v radosti a v službe iným a svoju vieru potom dokázali odovzdávať ďalej jednoduchým spôsobom.

Misijné dielo detí sa snaží v deťoch prebúdzať misijné povedomie, ale venuje sa aj formácii misijných animátorov. V mesiaci apríl ponúka kurz Zachej, v ktorom účastníci nájdu nové inšpirácie a námety ako netradične, tvorivo a odvážne prežívať svoju vieru a misijné povolanie.

Prinášame plné znenie posolstva duchovného otca Ambroiseho, ktorý poslal pred odchodom do Beninu:

Nechajte deti  prichádzať ku mne (Mt 19,14) 

Drahí všetci,

Tento víkend bol Badín novým Táborom, kde sme videli Ježiša premeneného v rozžiarených tvárach animátorov a animátoriek Misijného diela detí. Naša aktívna a veľkorysá účasť potešila zjednotené Srdcia Ježiša a Márie, ktorí tak veľmi milujú deti. Boh má z nás radosť. „Tešte sa, nebesia, plesaj, zem.“ (Ž 95, 11).

Radostne odovzdávajme milosť misionárskeho nadšenia, ktorú sme obnovili počas tohto formačného víkendu, deťom a mladým ľuďom, ktorých nám Boh zveril. Áno! To najlepšie ešte len príde, pretože raj je v nádeji. Takže skľúčenosť nie je na programe dňa.

Nechajme deti zakúsiť silu viery v Ježiša Krista a lásku Cirkvi. Tieto dve veci sú neoddeliteľné. Aby sme to dokázali, vytvárajme misijné zrnká a zasväťme deti materinskému Srdcu Panny Márie. Navždy tak objavia radosť z evanjelia. Budú hrdé na to, že sú Ježišovými priateľmi a členmi stále misionárskej Katolíckej cirkvi.

Z mojej strany by som vám chcel ešte raz poďakovať za vašu radostnú pohostinnosť. Mám rád Slovensko pre jeho kresťanské korene, z ktorých stále prúdi miazga evanjelia. Nikdy nestrácajte tento poklad. Milujete Cirkev a ja vás za to obdivujem. Nech vám Boh dá odmenu dobrých a verných služobníkov (porov. Mt 25, 23). Nech sa tak stane!

Ďakujem. Dovidenia.

Ambroise Kinhoun, misionár, privilegovaný od Panny Márie

Zdroj: Misijné dielo detí ( TK KBS, pmd, ik, ml; pz ) 20240129022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]