[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mierová karavána vo Vatikáne a ďalšie pápežove výzvy za mier vo svete
P:3, 29. 01. 2024 11:51, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 29. januára (VaticanNews) V nedeľu 28. januára po modlitbe Anjel Pána boli Barma, Blízky východ a Ukrajina, tri krvavé vojny v centre pápežových výziev na mier. Svätý Otec František zopakoval potrebu chrániť civilistov a povinnosť poskytovať nevyhnutnú humanitárnu pomoc všetkým, ktorí ju potrebujú. K pápežovmu hlasu sa pripojili talianske deti z Katolíckej akcie, ktoré do Vatikánu prišli v „Karaváne mieru“.

Najprv pápež František pripomenul, že už tri roky výkriky bolesti a rinčanie zbraní nahradili úsmevy obyvateľov Mjanmarska. Svätý Otec sa pripojil k výzve mjanmarských biskupov, aby sa zbrane, ktoré rozsievajú deštrukciu, premenili na nástroje rastu ľudskosti a spravodlivosti, keď povedal: „Cestou je mier. Povzbudzujem všetky zúčastnené strany, aby podnikli kroky dialógu a vyzbrojili sa porozumením, aby mjanmarská krajina mohla dosiahnuť cieľ bratského zmierenia. Nech je umožnený vstup humanitárnej pomoci, aby sa zaručila podpora pre všetkých.“

Pápež zdôraznil, že rovnaké kroky treba podniknúť aj na Blízkom východe, v Palestíne a Izraeli a všade tam, kde sa bojuje a dôrazne povedal: „Ľudí treba rešpektovať.“ Pápež sa priznal, že často myslí na obete, najmä na civilistov, ktoré spôsobila vojna na Ukrajine a vyzval: „Prosím, počúvajme ich volanie po mieri. Výkriky ľudí unavených násilím a túžiacich po ukončení vojny, ktorá je katastrofou pre národy a nešťastím pre ľudstvo“.

Svätý Otec vyjadril radosť z oslobodenia šiestich rehoľných sestier a tých, čo ich sprevádzali, ktorí boli unesení pred týždňom na Haiti. Potom vyzval na prepustenie ďalších zadržiavaných a na ukončenie násilia v tejto karibskej krajine. Spomenul aj rannú tragédiu v Istanbule, kde dvaja atentátnici spustili paľbu na veriacich, ktorí sa zúčastnili na nedeľnej eucharistii. Jedna osoba zahynula a niekoľko bolo zranených.

Pápež pripomenul aj Svetový deň malomocných, ktorý sa slávi v poslednú januárovú nedeľu. Požehnal všetkých, ktorí im prinášajú pomoc a usilujú sa o sociálnu reintegráciu postihnutých touto chorobou. Smutne konštatoval: „Malomocenstvo pomaly ustupuje, ale zostáva jednou z najobávanejších chorôb, ktorá postihuje najchudobnejších a tých, ktorí žijú na okraji spoločnosti.“

Na záver stretnutia s veriacimi Svätý Otec pozdravil účastníkov „Karavány mieru“, ktorá dorazila do Vatikánu. Dal slovo jej najmladším predstaviteľom, ktorí z okna Apoštolského paláca apelovali na mier vo svete. Iniciatívu organizuje Katolícka akcia pre deti a tento rok sa koná s mottom Toto je tvoj domov. Svätý Otec zaželal účastníkom „Karavány mieru“, aby prispeli k budovaniu lepšieho sveta. Deti vo svojom posolstve dôrazne zdôraznili svoju túžbu po skutočnom mieri a svoje odhodlanie prečítali z okna Apoštolského paláca pred vyše 20 tisíckou veriacich:

„V dnešnej dobe je ťažké myslieť na mier, mnohé vojny sa vedú aj v našej blízkosti: zdá sa, že nikomu nezáleží na budovaní mieru. Chceme byť na strane mieru a pokúsiť sa svojím vlastným malým spôsobom uhasiť oheň nenávisti a násilia“.

Martin Jarábek – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240129020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]