[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi sa poďakovala za pomoc Ukrajine
P:3, 29. 01. 2024 11:30, DOMFoto: Jozef Kmec


Košice 29. januára (TK KBS/TS KE) V nedeľu 28. januára navštívil Košice na pozvanie arcibiskupa Cyrila Vasiľa SJ Jeho Blaženosť vladyka Svjatoslav Ševčuk, vrchný arcibiskup kyjevo-haličský a hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

Kosice, Sevcuk, Vasil

Vladyka Ševčuk predsedal archijerejskej svätej liturgii, na ktorej sa okrem ďalších ukrajinských biskupov a zástupcu Dikastéria pre Východné cirkvi v Ríme zúčastnil aj veľký počet veriacich Košickej eparchie a ukrajinských utečencov žijúcich na území Košíc.

Košická eparchia od prvých dní vojny podáva pomocnú ruku ukrajinským utečencom, predovšetkým matkám s deťmi, vytvárajúc im materiálne a duchovné podmienky pre život.

Arcibiskup Ševčuk vo svojej homílii vychádzal z evanjelia o Márnotratnom synovi, ktoré sa čítalo v chrámoch. Hovoril o bolestiach a radostiach ukrajinského národa i Cirkvi. Zvýraznil dôležitosť Božieho objatia, ktoré nám pomáha v každom čase ostať ľuďmi a prinavracia nám stratenú hodnotu.

Veľmi silné boli jeho slová: „My na Ukrajine sme zvyknutí žiť v nebezpečenstve smrti každý deň. Preto sa musíme správať tak, aby sme sa mohli kedykoľvek postaviť pred nášho nebeského Otca.“

„Všetky naše dievčatá a chlapci, ktorí prešli ruským zajatím, povedali: ,Nevedeli sme, ako dlho budeme žiť – možno jednu hodinu, možno jeden deň, možno jeden týždeň. Ale vedeli sme, že tú hodinu, ten deň chceme prežiť dôstojne.‘ Takto dnes žije ukrajinský ľud!“

V závere svätej liturgie sa vladyka Svjatoslav v mene Ukrajincov a Gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine poďakoval všetkým Slovákom, veriacim a kňazom Košickej eparchie a osobitne arcibiskupovi Vasiľovi za neutíchajúcu podporu Ukrajiny. Osobitne vyzdvihol vladyku Cyrila Vasiľa, ktorý mu ako prvý biskup hneď v prvý deň vojny zatelefonoval.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi ocenila „dar sĺz“, súcit a empatiu, ktoré vo svojom telefonáte hneď na začiatku prejavil arcibiskup Vasiľ a celú následnú pomoc a úsilie, ktoré vynaložila Košická eparchia. Osobitne poďakoval o. Pantelejmonovi Gerberymu, ktorý stojí na čele Ukrajinskej misie v Košiciach.

Vladyka Cyril odovzdal vladykovi Svjatoslavovi panagiu – biskupský medailón s vyobrazením presvätej Bohorodičky z Klokočova. Zdôraznil, že aj Panna Mária v roku 1670 počas vojenských nepokojov prejavila súcit so svojimi trpiacimi deťmi a preto jej slzy sú pre celú Košickú eparchiu záväzkom stáť vždy na strane trpiacich.

Po liturgii sa Jeho Blaženosť Svjatoslav stretol s ukrajinskou komunitou žijúcou v Košiciach, vrátane detí, mládeže, zástupcov verejného a kultúrneho života.

Zdroj: TS KE( TK KBS, ts ke, ml; pz ) 20240129019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]