[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovory, ktoré zazneli na biskupskej chirotónii Jonáša Maxima v Prešove
P:3, 27. 01. 2024 18:35, DOMFoto: Viktor Zamborský


Prešov 30. januára (TK KBS) Prinášame plné znenia príhovorov, ktoré dnes, v sobotu 27. januára 2024, zazneli počas biskupskej chirotónii Jonáša Jozefa Maxima, prešovského arcibiskupa metropolitu.

- Privítanie hostí

- Pozdrav Jeho Eminencie kardinála Claudia Gugerottiho, prefekta Dikastéria pre východné cirkvi, pri príležitosti biskupskej chirotónie vysokopreosvieteného vladyku Jonáša Jozefa Maxima, prešovského arcibiskupa metropolitu

Vaša Vysokopreosvietenosť,

bol by som sa s radosťou zúčastnil na posvätnej biskupskej chirotónii, ktorú ste dnes prijali, ale nebolo mi to umožnené z dôvodu mojej nevyhnutnej prítomnosti na plenárnom zasadnutí Dikastéria pre náuku viery. Chcem Vás však ubezpečiť o svojej duchovnej blízkosti a zároveň vám zaslať srdečné blahoprianie.

V tejto chvíli mimoriadnej milosti, keď sa Kristova Cirkev zhromaždila okolo Vašej Vysokopreosvietenosti v modlitbe za Vašu vysviacku v Katedrále svätého Jána Krstiteľa v Prešove, chcem sa vo svojom mene i v mene celého Dikastéria pre východné cirkvi pripojiť k vzývaniu tohto zhromaždenia za hojné vyliatie darov Svätého Ducha.

Prešovská eparchia bola erigovaná pápežskou bulou Relata semper, vytvorená z územia Mukačevskej eparchie na dnešnej Ukrajine, vymenovaním jej prvého biskupa vladyku Gregora Tarkoviča. Táto eparchia zažila vo svojej histórii obdobia rozkvetu ale aj likvidáciu komunistickým režimom v roku 1950, a to až do svojho znovuzrodenia po Pražskej jari v roku 1968, hoci v obmedzenom rozsahu, a potom od roku 1989 v plnej slobode.

Je príznačné, že dnešná slávnosť pripadla na sviatok preloženia úctyhodných pozostatkov svätého Jána Zlatoústeho, jedného z najväčších otcov a pastierov kresťanského Východu, pričom úryvok z evanjelia svätého Jána nám ponúka autentický obraz Dobrého pastiera: Ja som dobrý pastier. Dobrý pastier položí svoj život za ovce. Poznám svoje (ovce) a moje (ovce) poznajú mňa, ako mňa pozná Otec a ja poznám Otca (porov. Jn 10,11.14-15).

Vy, Vaša Vysokopreosvietenosť, ste synom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku a členom studitského mníšskeho spoločenstva na Ukrajine. Získali ste solídnu formáciu a cenné skúsenosti. Počas dvadsiatich rokov ste zastávali rôzne pastoračné a administratívne funkcie, naposledy funkciu igumena studitov, čím ste si získali uznanie a úctu, ktorá sa dnes prejavuje aj prítomnosťou Jeho Blaženosti Svjatoslava Ševčuka, vrchného arcibiskupa kyjevsko-haličského, a mnohých tu prítomných preosvietených biskupov a kňazov, ktorých srdečne pozdravujem. Zhromaždili sa okolo Vašej osoby, aby Vás podporili v modlitbe vo chvíli, keď sa vzýva Svätý Duch pri posvätnej chirotónii a Vy sa chystáte ujať sa ako hlava a otec tejto metropolitnej cirkvi sui iuris, ktorú Vám zveruje Svätý otec pápež František.

Vaše pastoračné pôsobenie nadviaže na prácu Vašich predchodcov, najmä vladyku Jána Babjaka, ktorý dlhé roky viedol túto archieparchiu, najprv ako eparchiálny biskup a neskôr od roku 2008, keď sa Gréckokatolícka cirkev na Slovensku stala metropolitnou cirkvou, ako jej prvý prímas.

Drahý brat, Pán Vás povolal na biskupský stolec a Kristus Vás posvätil a poslal. Viditeľné puto s pápežom sa stáva silnejším, pretože sviatostné puto každého biskupa s Kristom je osobitné. Pálium, ktoré ste dostali z rúk apoštolského nuncia, Jeho Excelencie arcibiskupa Nicolu Girasoliho, je viditeľným znakom tohto spoločenstva, ktoré pripomína obraz Ježiša Dobrého pastiera nesúceho na pleciach stratenú ovcu.

Teraz, keď začínate novú pastoračnú službu, ešte silnejšie znejú slová adresované tým, ktorí sú povolaní na toto poslanie: Každý biskup, vždy v jednote so všetkými svojimi bratmi v episkopáte a s rímskym pápežom, predstavuje Krista, hlavu a pastiera Cirkvi (Christus Dominus). S osobitnou láskou pozdravujem biskupov, duchovenstvo a veriacich tejto krajiny a prosím ich, aby prijali svojho nového pastiera.

V ohlasovaní paschálneho tajomstva nás predchádzal zástup svätých pastierov, ktorí boli in medio Ecclesiae výrečnými znakmi Dobrého pastiera. (Pastores Gregis, 5). Chirotónia, ktorá sa dnes uskutočnila, je nepochybne ovocím vernosti pápežovi, rímskemu biskupovi, o ktorej aj v nedávnej minulosti podalo nemálo členov Vášho kresťanského spoločenstva dôkaz až po mučenícku smrť, hojne zasievajúc s dôverou a nádejou semená viery, ktorá vás udržiava v hlbokom spojení s Kristom a jeho Cirkvou. Tou Cirkvou, ktorá dnes na príhovor blažených mučeníkov môže obdivovať ďalšie znamenie hojnej žatvy, ktorú pripravil Pán.

Na záver úctivo pozdravujem tu prítomné hlavy východných cirkví sui iuris, bratov v biskupskej a kňazskej službe, seminaristov, vážených predstaviteľov inštitúcií, štátnej správy a samosprávy a všetkých, ktorí sa zúčastňujú na posvätnom obrade podľa pôsobivej a starobylej byzantsko-slovanskej tradície, a zvolávam na vás svoje požehnanie.

Vo Vatikáne, 27. januára roku Pán 2024.Správa bude aktualizovaná( TK KBS, pr; ml ) 20240127037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]