[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nový prešovský arcibiskup Jonáš Jozef Maxim prijal biskupskú chirotóniu 
P:3, 27. 01. 2024 14:00, DOMFoto: Jozef Kmec


Prešov 27. januára (TK KBS) Gréckokatolícka cirkev na Slovensku dnes zažila historickú udalosť. Nový prešovský arcibiskup a metropolita Jonáš Jozef Maxim, ktorý bol predtým igumenom (predstaveným) mníchov studitského kláštora v Unive na Ukrajine, prijal v Katedrále svätého Jána Krstiteľa v Prešove biskupskú chirotóniu. Zároveň kánonicky prevzal vedenie Prešovskej archieparchie. Stáva sa tak 9. sídelným biskupom a druhým metropolitom Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.

Na sviatok Prenesenia úctyhodných pozostatkov nášho otca svätého Jána Zlatoústeho predsedal obradom vysviacky hlavný svätiteľ, arcibiskup Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup. Spolusvätiteľmi boli bratislavský eparcha a doterajší apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák a Benedikt Aleksijčuk, eparchiálny biskup pre Ukrajincov v Chicagu v USA. 

Na biskupskej chirotónii sa zúčastnilo viac ako 50 biskupov východného a latinského obradu zo Slovenska i zahraničia. Nechýbali zástupcovia diplomatických misií. Slávnosti sa zúčastnil Marek Lisánsky, veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov a Myroslav Kastran, veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku, predstavitelia verejného a spoločenského života. 

Prítomný bol aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Mons. Bernard Bober. Z gréckokatolíckych biskupov bol prítomný na slávnosti Jeho Blaženosť Sviatoslav Ševčuk, väčší arcibiskup kyjevsko-haličský a hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, vladyka Wiliam Skurla, arcibiskup metropolita z Pitsburghu, vladyka Filip Kočiš, arcibiskup metropolita z Debrecenu a mnohí ďalší. Spoločne s biskupmi archijerejskú svätú liturgiu koncelebrovalo takmer 250 kňazov. V úvode slávnosti hostí a veriacich privítal Michal Sopko, kancelár archieparchiálnej kúrie v Prešove.

Arcibiskup Vasiľ: Čaká ťa Boží ľud, kňazi, Cirkev na Slovensku

V homílii sa prihovoril arcibiskup Vasiľ. „Dnešná prítomnosť apoštolského nuncia, teda reprezentanta Svätého Otca, i zástupcu rímskeho Dikastéria pre východné cirkví, prítomnosť hláv viacerých východných cirkví sui iuris a – na naše pomery – nevídaného množstva biskupov, teda nie je náhodná. Dnes sme svedkami nielen ďalšej biskupskej vysviacky aké Slovensko  periodicky zažíva pri obsadzovaní biskupských stolcov. Dnes dostáva nové vedenie nielen jedno biskupstvo, ale celá gréckokatolícka metropolitná cirkev sui iuris na Slovensku. A je to prvá hlava cirkvi sui iuris, prvý východný metropolita v dejinách, ktorý je vysvätený na Slovensku,“ uviedol.

Arcibiskup Jonáš biskupskou vysviackou preberá štafetu vedenia Prešovskej archieparchie a celej slovenskej gréckokatolíckej metropolitnej cirkvi sui iuris. „Zaradenie do nepretržitej reťaze apoštolskej postupnosti – to je ten najväčší dar, ktorý možno niekomu v cirkvi odovzdať. Otec Jonáš, považujem si za veľkú česť, že si ma vybral na odovzdanie tejto apoštolskej postupnosti vkladaním mojich rúk. Odteraz budeme už nielen priateľmi, ako doteraz, ale skutočne aj bratmi, v istom zmysle takmer na úrovni pokrvných bratov, keďže od dneška máme aj spoločný biskupský rodokmeň, sme v jednej línii siahajúcej k apoštolom a teda ku Kristovi,“ uviedol hlavný svätiteľ, arcibiskup Vasiľ.

„Čo ťa tu dnes čaká? Čaká ťa tu Boží ľud, ktorý v tebe chce vidieť svojho duchovného pastiera, vodcu, správcu, ochrancu, ktorý ho povedie v týchto nie ľahkých časoch. Ale boli vlastne niekedy pre našu Cirkev „ľahké časy?!“ Čakajú ťa kňazi, tvoji najbližší spolupracovníci, ktorí ťa budú volať otcom a vladykom, a ktorí od teba toto otcovské i správcovské – láskavé ale i rozhodné – vedenie očakávajú. Čakáme na teba aj my, biskupi, aby sme tak tvojim príchodom mohli obnoviť činnosť Rady hierachov, najvyššieho orgánu našej metropolitnej cirkvi. Čaká ťa Cirkev na Slovensku, pretože vysviackou sa stávaš aj členom Konferencie biskupov Slovenska. Veríme, že Tvoja  pokora, vážnosť, duchovná skúsenosť, pravovernosť i horlivosť budú tu cenným prínosom,“ povedal ďalej arcibiskup Vasiľ.

„Milý otec Jonáš. Otvára sa pred tebou nová cesta, plná výzev a očakávaní.  My ktorí ťa dnes na ňu vítame vnímame v tvojom príchode presne to čo sa očakáva od každého Božieho služobníka, ktorému je zverený posvätný biskupský úrad. Tento úrad je znakom a miestom priameho spojenia s Kristom a preto svojim spôsobom prevyšuje aj ten kráľovský ku ktorému sa niekedy upierajú obdivné zraky romantických nostalgikov, či zvedavé zraky mediálnych mágov pri príležitosti občasných korunovácií. Kým od kráľov očakávame garanciu tradície, stability, kontinuity, vážnosti, autority – od teba všetci očakávame nielen všetko to, ale ešte oveľa viac, teda to, aby si bol v plnej miere živým obrazom Krista, Dobrého Pastiera, kráľa a veľkňaza, obetujúceho seba samého za zverený ľud,“ dodal.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU 

Obrad biskupskej vysviacky Jonáša Jozefa Maxima

Obrad biskupskej vysviacky sa konal v dvoch častiach. V prvej, ešte pred začiatkom archijerejskej svätej liturgie, bol svätenec predstavený svätiteľom a apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli prečítal latinský text buly, ktorou Svätý Otec František vymenoval nového prešovského arcibiskupa a metropolitu.

Po prečítaní slovenského prekladu nasledovalo trojité vyznanie viery kandidáta – všeobecné, trojičné a kristologické. Druhá časť vysviacky pokračovala už počas slávenia liturgie – v liturgii katechumenov (liturgia slova), kedy sa svätenec pozdravil bozkom pokoja s hlavným svätiteľom a v sprievode spolusvätiteľov a ďalších biskupov obchádzal trikrát oltár, na ktorom už ako biskup bude sláviť nekrvavú obetu za živých i mŕtvych.

Kandidát si následne vyzliekol felón (vrchný odev kňaza) a kľakol si k prestolu. Hlavný svätiteľ položil ruky na hlavu svätenca a s polusvätitelia držali v rukách otvorené sväté evanjelium nad jeho hlavou. Ostatní biskupi vytvorili zástup z oboch strán prestola, pričom každý položil pravú ruku na pravé plece biskupa, ktorý stál pred ním. Takto celé kolégium biskupov zvolávalo Božiu milosť na svätenca.

V modlitbách svätenia sa hlavný svätiteľ modlil za to, aby bol novovysvätený biskup ozajstným nasledovníkom Krista, dobrého pastiera, vodcom slepých, lampou pre tápajúcich v temnotách, učiteľom detí a mládeže, a svetlom pre tento svet. Následne novému biskupovi odovzdal insígnie jeho hodnosti. 

Prevzal sakos – tuniku byzantských biskupov, omofor – znak biskupskej hodnosti, ktorý ako metropolita prijíma priamo od Svätého Otca, enkolpión – medailón s ikonou Presvätej Bohorodičky, Potom nasledoval samotný obrad intronizácie metropolitu. Na jeho katedru ho priviedli a intronizovali apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a vladyka Cyril Vasiľ SJ. Následne mu vladyka Peter Rusnák už ako metropolitovi odovzdal druhý enkolpión – medailón s vyobrazením Ježiša Krista a vladyka Cyril Vasiľ SJ mu odovzdal arcibiskupské žezlo. Po intronizácii potom už vladyka Jonáš predsedal svätej liturgii ako nový prešovský arcibiskup a metropolita.

V závere prečítal po taliansky list kardinála Claudia Gugerottiho, prefekta Dikastéria pre východné cirkvi jeho zástupca stavroforný protojerej Olexander Sapunko. Následne sa prihovoril apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a za Konferenciu biskupov Slovenska jej predseda Mons. Bernard Bober. Ďalej vystúpila hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, väčší kyjevsko-haličský arcibiskup Sviatoslav Ševčuk. Prihovoril sa v mene všetkých gréckokatolíckych Ukrajincov, kde takmer 20 rokov pôsobil vladyka Jonáš. Prihovoril sa aj generálny biskup ECAV a predseda Ekumenickej rady cirkví Ivan Eľko a ako zástupca kňazov, rehoľníkov a veriacich sa prihovoril protojerej Peter Borza, ktorý je spolužiakom vladyku Jonáša z čias teologických štúdií.

Spevom svätú liturgiu sprevádzal zbor, ktorý tvorili členovia Chrámového zboru bl. P. P. Gojdiča z Vranova nad Topľou-Čemerného a členovia Kňazského zboru sv. Jána Damaského, všetci spoločne pod vedením dirigentky Márie Šandorovej. Slávnosť svojím spevom obohatil aj Chrámový zbor KLIROS z Ľvova z Ukrajiny, ktorý dirigovala Neľa Iľčenko. 

Na konci všetkým poďakoval novovysvätený arcibiskup Jonáš Jozef Maxim. Povedal, že je to 77 rokov, kedy sa naposledy v tejto katedrále konala biskupská vysviacka. Posledným biskupom vysväteným priamo v tejto katedrále bol blahoslavený Vasiľ Hopko. Bolo to 11. mája 1947 kedy ho vysvätil na pomocného biskupa blahoslavený biskup Pavol Gojdič so spolusvätiteľmi košickým biskupom Jozefom Čárskym a pražským arcibiskupom Josefom Beranom. „Dnes máme týchto dvoch hieromučeníkov, Pavla i Vasiľa na našich oltároch ako dve veľké svetlá našej miestnej cirkvi. Oni sú aj mne veľkými pochodňami na mojej ceste k spáse. Verím, že nie som sám,“ uviedol arcibiskup Maxim.

„Som dnes Bohu vďačný za to, že si ma povolal do tejto služby a silou svojho Svätého Ducha ma uschopnil, aby som pokračoval a niesol ďalej štafetu svedectva viery v Ježiša Krista môjho Pána, učiteľa a sprievodcu. Túto službu preberám po mojom svätiteľovi na kňazstvo, blahej pamäti biskupovi Jánovi Hirkovi, ako aj po tu prítomnom emeritnom prvom arcibiskupovi a metropolitovi tejto cirkvi vladykovi Jánovi Babjakovi,“ pokračoval novovysvätený arcibiskup a poďakoval všetkým svojím predchodcom biskupom.

PLNÉ ZNENIE príhovoru je TU

Po príhovoroch nový prešovský arcibiskup a metropolita – hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku – prešiel katedrálou i ďalšími miestami, kde je zhromaždený Boží ľud a udelil im svoje archijerejské požehnanie. Slávnosť priniesli naživo RTVS, TV LUX, Rádio LUMEN a TV LOGOS. 

Životopis nového prešovského arcibiskupa metropolitu

Jeromonach SEODr. Jonáš Jozef Maxim sa narodil 21. novembra 1974 v Levoči. Pochádza z gréckokatolíckej farnosti Oľšavica. Po skončení gymnázia nastúpil na štúdiá na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove. Vo februári 1994 vstúpil do kňazského seminára. V roku 1998 získal titul magister teológie a od toho istého roku pokračoval v štúdiách na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme, kde v roku 2000 získal licenciát a v roku 2017 doktorát z východných cirkevných štúdií.

Trinásteho júna 1998 prijal ako celibátny diakonskú a 11. júla 1998 kňazskú vysviacku v Prešove. V rokoch 2001 – 2004 bol špirituálom v Kňazskom seminári bl. biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove a v rokoch 2002 – 2004 aj asistentom na Katedre systematickej teológie Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity. V roku 2004 odišiel na Ukrajinu a vstúpil do Univskej lavry mníchov studitov na Ukrajine. Po skončení noviciátu tam zložil doživotné mníšske sľuby 22. mája 2008. V roku 2011 bol zvolený za predstaveného filiálneho monastiera v Ľvove a v roku 2020, ako 46 ročný, za igumena (predstaveného) Univskej lavry. 

Za nového arcibiskupa Prešovskej archieparchie a metropolitu Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku ho menoval 26. októbra 2023 Svätý Otec František.  Okrem svojho materinského jazyka ovláda ukrajinský, taliansky, anglický, ruský a francúzsky jazyk.

K správe bolo vydané FOTO a AUDIO (brífingy pre médiá)( TK KBS, mp, ml; pz ) 20240127002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]