[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návrh na kanonizáciu misionára Josepha Duttona bol zaslaný do Vatikánu
P:3, 24. 01. 2024 11:55, ZAHFoto: cirkev.cz


Honolulu 24. januára (CNA) V havajskej diecéze Honolulu sa v nedeľu skončila miestna fáza procesu kanonizácie Josepha Duttona, misionára, ktorý žil medzi chorými na lepru a pomáhal im. Dokumenty z diecéznej fázy, ktoré obsahujú 2 000 strán dokumentácie, budú teraz zaslané na posúdenie Dikastériu pre kauzy svätých.

Honolulský biskup Larry Silva počas nedeľnej svätej omše pri príležitosti ďalšej fázy smerujúcej k Duttonovej možnej kanonizácii povedal, že Dutton dobrovoľne odišiel do odľahlej časti ostrova Molokai, kde boli malomocní násilne oddelení, aby sa kajali za svoj nemierny život.

Joseph Dutton bol veteránom občianskej vojny Únie z Wisconsinu a bol ženatý, ale manželstvo sa mu rozpadlo. Po rozvode sa Dutton dostal do obdobia, ktoré sám nazval „degeneratívnym desaťročím,“ o ktorom sa vie len málo, okrem jeho veľkých problémov s alkoholom, uvádza Joseph Dutton Guild, skupina, ktorá sa zasadzovala za jeho kanonizáciu. Až približne päť rokov po oficiálnom rozvode v roku 1881 začal úplne abstinovať od alkoholu.

Biskup Silva povedal, že Dutton odišiel do odľahlej časti ostrova k ľuďom trpiacim leprou, dnes známou ako Hansenova choroba, aby úplne zmenil spôsob, akým premýšľal o sebe a svojich potrebách. „Počas 44 rokov, keď sa mohol kedykoľvek rozhodnúť odísť, zostal slúžiť tým najzraniteľnejším, aby zmenil ich zúfalstvo a beznádej na cestu nádeje a radosti. Jeho jednoduchá služba priniesla mnohým ľuďom radosť z oslobodenia a slobody, aj keď zostali uväznení,“ povedal o ňom biskup Silva a dodal, že Dutton zanechal všetko, aby mohol zmeniť nielen svoju vlastnú cestu, ale aj smerovanie mnohých ďalších tým, že ich zachránil pred utopením sa v zúfalstve a pozdvihol ich k svetlu, ktorým je Ježiš Kristus.

Na nedeľnej svätej omši traja diecézni úradníci zodpovední za miestne konanie zložili prísahu, že vyšetrovanie bolo vedené v dobrej viere a že jeho výsledky sú autentické.

Dutton sa narodil ako Ira Dutton protestantským rodičom v meste Stowe v štáte Vermont 27. apríla 1843. Po tom, ako prestal piť, začal študovať katolicizmus a v roku 1883, keď mal 40 rokov, bol pokrstený v Memphise v štáte Tennessee. Prijal krstné meno Joseph. Nasledujúci rok vstúpil do trapistického kláštora v Kentucky, kde zostal takmer dva roky, ale uvedomil si, že aktívny duchovný život bude pre neho lepší. Následne objavil dielo P. Damiena De Veustera (sv. Damien z Molokai), ktorý roky pracoval s ľuďmi trpiacimi Hansenovou chorobou. Keď sa Dutton dozvedel o práci tohto svätca, odcestoval na Havaj, aby pomohol chorým.

Stal sa odborníkom na starostlivosť o chorých a vo svojej práci pokračoval aj po Damienovej smrti na malomocenstvo v roku 1889. Dutton sám zdedil zodpovednosť za sirotinec pre chlapcov a mladých mužov v roku 1895 a pracoval v ňom nasledujúcich 35 rokov. Zomrel v roku 1931 vo veku 87 rokov v nemocnici svätého Františka v Honolulu.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; pz ) 20240124044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]