[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príbeh dievčatka, ktoré sa narodilo smrteľne zranenej matke v Gaze
P:3, 24. 01. 2024 10:45, ZAHFoto: Pixabay.com


Svätá Zem 24. januára (VaticanNews) Prinášame zamyslenie vikára františkánskej kustódie Svätej zeme Ibrahima Faltasa pre L'Osservatore Romano.

„Kto ubližuje žene, znesväcuje Boha.“ Tieto slová vyslovil pápež František 1. januára počas homílie svätej omše pri príležitosti Svetového dňa pokoja. Tieto slová som si pripomenul, keď som si prečítal nedávnu správu OSN: od 7. októbra boli v Gaze každú hodinu zabité dve ženy a 70 % obetí tvoria ženy a deti.

V sobotu bola pri bombardovaní vážne zranená tehotná žena; lekárom sa podarilo porodiť dieťa, zatiaľ čo matka zomrela. Spomenul som si na pápežove slová: „Tí, ktorí zraňujú ženy... znesväcujú Boha, pretože sa narodil zo ženy.“ Blahoslavená Panna Mária bola spojivom medzi zemou a nebom: počúvala a prijímala Božiu vôľu, prijímala jej dôsledky, bola pozornou, rozvážnou a trpiacou matkou. Aký príklad a aký vzor pre všetky ženy, veriace i neveriace, matky i zasvätené!

Svätý Otec nás často vyzýva, aby sme rešpektovali úlohu žien v Cirkvi a v občianskej spoločnosti. Som presvedčený, že ženy so svojou vnútornou silou a oddanosťou blížnemu sú nenahraditeľné pri budovaní mieru vo svete. V ženách vidím odhodlanie tých, ktorí nepoznajú sebectvo, tých, ktorým záleží na všetkých aspektoch spoločného života, tých, ktorí si múdro vyberajú dobro, aby zlepšili seba i svojich blížnych. Máme sa riadiť srdcami matiek a žien, ktoré pozorne a mlčky hľadia na ľudstvo, ktoré obetujú svoje utrpenie pre dobro iných, ktoré vycítia potreby a predvídajú ich s úplnou oddanosťou. Z Božej milosti som mal svoju matku ako príklad veriacej ženy, ktorá v tichosti a obetavosti venovala svoj život deťom, rodine a chudobným.

Ženy dokážu tkať pokoj, nerezignujú na zlo, snažia sa starať a chrániť, vedia hospodáriť so zdrojmi a vzťahmi, nechýba im pravá láska, láska, ktorá neumiera na ľahostajnosť alebo zabudnutie. Tá istá láska, ktorou Boh nesklamal to dievčatko v Gaze, narodené už ako sirota, ale so silou načerpanou z lona matky, ktorá ju prijala a milovala skôr, ako ju videla a mohla ju držať v náručí. Nezabúdajme na tieto nevinné obete, na mŕtvych a pozostalých, nezabúdajme na lásku matiek a silu žien. Rešpektujme, chráňme a bráňme dôstojnosť žien, aby sa toto ľudstvo stalo lepším a aby sme porazili nenávisť a násilie.( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20240124034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]