[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Francúzsku našli riešenie problému zatvorených kostolov
P:3, 24. 01. 2024 10:21, ZAHFoto: Michel Mounier


Francúzsko 24. januára (VaticanNews) Zdá sa, že Francúzsko našlo riešenie problému večne zatvorených kostolov. Budú sa dať otvoriť elektronicky pomocou aplikácie s príznačným názvom Sésame – Sezam. Program sa v súčasnosti testuje v deviatich kostoloch v Burgundsku. Ak testy dopadnú dobre, systém by mohol byť do konca tohto roka zavedený v celom Francúzsku.

Myšlienka takéhoto riešenia vznikla na pútnických cestách do Santiaga de Compostela a Ríma po Via Francigena. Jean-Christophe Bonnard, ktorý bol na púti pozdĺž nich, si všimol, že zatiaľ čo v Taliansku a Španielsku zostávajú dedinské kostoly zvyčajne otvorené, vo Francúzsku sú takmer vždy zatvorené. A práve toto pozorovanie ho viedlo k úvahám o tom, ako by sa dali znovu otvoriť pre veriacich a turistov, pričom by sa zohľadnili bezpečnostné požiadavky.  Bonnard, ktorý pôsobí ako delegát nadácie pre náboženské dedičstvo v Burgundsku, o tom diskutoval so svojím kolegom, ktorý mal v Orange na starosti okrem iného aj prepojený systém zámkov pre mestské tenisové kurty. Ukázalo sa, že podobné riešenie by sa dalo použiť aj pre kostoly. A tak sa zrodila aplikácia Sesame. Umožňuje záujemcom vstupovať do uzavretých kostolov. Stačí, ak naskenujú QR kód na vstupných dverách a ukážu svoj občiansky preukaz. Takto získajú dočasný kód, ktorý im umožní vstup do kostola.

Aplikácia bola spustená v marci minulého roka. Prvé ohlasy boli veľmi pozitívne, a to zo strany miestnych orgánov aj kňazov. „Veľký záujem prejavujú aj samotní biskupi,“ hovorí Bonnard pre týždenník Famille Chrétienne, „keďže neustále vyjadrujú ľútosť nad vandalizmom a krádežami.“ Ak budú testy úspešné, systém by sa mohol zaviesť v celom Francúzsku, a to nielen v kostoloch, ale aj na iných pietnych miestach, miestnych pamiatkach alebo v múzeách.

Krzysztof Bronk – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, kb, ml; pz ) 20240124028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]