[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Je čas znovu objaviť radosť z modlitby
P:3, 23. 01. 2024 16:45, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 23. januára (VaticanNews) Svätý Otec v nedeľu 21. januára pri vyhlásení Roka modlitby ako prípravy na Jubileum 2025 pripomenul nápomocné publikácie Dikastéria pre evanjelizáciu.

Medzi inými vydáva aj sériu textov s názvom Poznámky o modlitbe (Appunti sulla preghiera). K prvej časti s titulom Modliť sa dnes. Výzva k víťazstvu (Pregare oggi. Una sfida da vincere), ktorá vychádza v utorok 23. januára vo vatikánskom vydavateľstve LEV, napísal pápež František predslov.

Sériu kníh vydáva Sekcia pre základné otázky evanjelizácie vo svete spomínaného Dikastéria a do konca apríla bude publikovaných všetkých ôsmich častí. Ako čítame v nóte Dikastéria, ide o „sériu drobných textov skúmajúcich rôzne rozmery kresťanského úkonu modlitby, pod ktoré sa podpísali medzinárodne uznávaní autori“. Autorom prvej publikácie je  kardinál Angelo Comastri, emeritný arcikňaz Baziliky sv. Petra.

Prinášame plný text predslovu pápeža Františka, ktorý zverejnil taliansky denník Avvenire:

Modlitba je dychom viery, je jej najvlastnejším vyjadrením. Ako tiché volanie, ktoré vychádza zo srdca tých, ktorí veria a zverujú sa Bohu. Nie je ľahké nájsť slová na vyjadrenie tohto tajomstva. Koľko definícií modlitby môžeme zozbierať od svätých a majstrov spirituality, ako aj z úvah teológov! A predsa ju možno vždy opísať len v jednoduchosti tých, ktorí ju žijú. Na druhej strane nás Pán upozornil, že keď sa modlíme, nesmieme plytvať slovami a namýšľať si, že budeme vypočutí. Učil nás, aby sme radšej uprednostnili mlčanie a zverili sa Otcovi, ktorý vie, čo potrebujeme, ešte skôr, než ho o to poprosíme (porov. Mt 6, 7 – 8).

Jubilejný rok 2025 je už predo dvermi. Ako sa môžeme pripraviť na túto udalosť, ktorá je taká dôležitá pre život Cirkvi, ak nie modlitbou? Rok 2023 bol stanovený na znovuobjavenie koncilového učenia, obsiahnutého predovšetkým v štyroch konštitúciách Druhého vatikánskeho koncilu. Je to spôsob, ako udržať pri živote odkaz, ktorý nám chceli otcovia zhromaždení na koncile zveriť do rúk, aby jeho realizáciou Cirkev omladila svoju tvár a primeraným jazykom ohlasovala mužom a ženám našej doby krásu viery.

Teraz je čas prípravy, rok 2024 bude celý zasvätený modlitbe. V našich časoch sa totiž čoraz silnejšie prejavuje potreba skutočnej spirituality, ktorá by dokázala odpovedať na veľké otázky, ktoré sa v našom živote objavujú každý deň a ktoré sú vyvolané aj scenárom vývoja sveta, ktorý rozhodne nie je pokojný. Ekologicko-ekonomicko-sociálna kríza, ktorú ešte zhoršila nedávna pandémia; vojny, najmä tá na Ukrajine, ktoré rozsievajú smrť, ničenie a chudobu; kultúra ľahostajnosti a odmietania má tendenciu dusiť snahy o mier a solidaritu a vytláčať Boha na okraj osobného a spoločenského života... Tieto javy spoločne vytvárajú ťaživú klímu, ktorá mnohým ľuďom bráni žiť s radosťou a pokojom. Preto je potrebné, aby naše modlitby stúpali k Otcovi s ešte väčším naliehaním, aby počul hlas tých, ktorí sa na neho obracajú s dôverou, že budú vypočutí.

Tento rok venovaný modlitbe v žiadnom prípade neznižuje význam iniciatív, ktoré každá miestna cirkev považuje za potrebné naplánovať pre svoju každodennú pastoračnú činnosť. Naopak, pripomína základ, na ktorom by sa mali rozvíjať a nachádzať súlad rôzne pastoračné plány. Je to čas, v ktorom možno osobne i ako spoločenstvo znovu objaviť radosť z modlitby v najrôznejších formách a prejavoch. Významný čas na zvýšenie istoty našej viery a dôvery v príhovor Panny Márie a svätých. Skrátka rok, v ktorom môžeme prežiť takmer „školu modlitby“, bez toho, aby sme niečo považovali za samozrejmé alebo jednoznačné, najmä čo sa týka nášho spôsobu modlitby, ale aby sme si každý deň osvojili slová učeníkov, keď prosili Ježiša: «Pane, nauč nás modliť sa» (Lk 11, 1).

V tomto roku sme pozvaní stať sa pokornejšími a vytvoriť priestor pre modlitbu, ktorá vychádza z Ducha Svätého. On je ten, kto vie, ako vložiť do našich sŕdc a na naše pery správne slová, aby ich Otec vypočul. Modlitba v Duchu Svätom je to, čo nás spája s Ježišom a umožňuje nám pridŕžať sa Otcovej vôle. Duch je vnútorný Učiteľ, ktorý nám ukazuje cestu; vďaka nemu sa modlitba aj jedného človeka môže stať modlitbou celej Cirkvi a naopak. Nič tak ako modlitba podľa Ducha Svätého nedáva kresťanom pocit jednoty ako Božej rodiny, ktorá vie rozpoznať potreby každého z nich, aby sa stali vzývaním a príhovorom všetkých.

Som si istý, že biskupi, kňazi, diecézy a katechéti nájdu v tomto roku najvhodnejšie spôsoby, ako postaviť modlitbu do základu ohlasovania nádeje, ktorú chce Jubilejný rok 2025 rozozvučať v tomto nepokojnom čase. Veľmi cenný bude v tomto smere príspevok zasvätených osôb, najmä spoločenstiev kontemplatívneho života. Dúfam, že vo všetkých svätyniach sveta, miestach prvoradých pre modlitbu, sa zvýšia iniciatívy, aby každý pútnik mohol nájsť oázu pokoja a odísť so srdcom plným útechy. Nech sa osobná a komunitná modlitba stane nepretržitou, bez prerušenia, podľa vôle Pána Ježiša (porov. Lk 18, 1), aby sa Božie kráľovstvo šírilo a evanjelium dosiahlo každého človeka, ktorý prosí o lásku a odpustenie.

Na uľahčenie tohto Roku modlitby bolo pripravených niekoľko krátkych textov, ktoré svojím jednoduchým jazykom pomôžu vstúpiť do rôznych rozmerov modlitby. Ďakujem autorom za ich príspevok a s radosťou vám vkladám do rúk tieto „Poznámky“, aby každý z nich znovu objavil krásu zverenia sa Pánovi s pokorou a radosťou. A nezabudnite sa modliť aj za mňa.

Vatikán, 27 septembra 2023

-

Ďalšie časti v sérii publikácií majú témy ako sú žalmy, Ježišova modlitba, modlitba so svätými a tiež napr. podobenstvá o modlitbe.

Miroslava Holubíková – VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240123044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]