[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Košická charita oslávila 10. výročie svojho pôsobenia v meste Snina
P:3, 23. 01. 2024 09:47, DOMFoto: Archív Arcidiecéznej charity Košice


Snina 23. januára (TK KBS) Arcidiecézna charita Košice pripravila pri príležitosti 10. výročia svojho pôsobenia v meste Snina ďakovný koncert. Hudobno-dramatickým programom mladých so zdravotným znevýhodnením a seniorov v sprievode profesionálnych hudobníkov si pripomenuli jubileum a ohliadli sa za charitným dielom. Košická charita počas rokov vybudovala širšie portfólio sociálnych a podporných služieb v prospech seniorov, zdravotne znevýhodnených, núdznych i pre odídencov z Ukrajiny. Na nedeľnom programe v Kinosále Domu kultúry v Snine sa zúčastnilo takmer 400 pozvaných hostí.

Činnosť košickej charity v Snine sa rozvíjala vďaka jednoduchému, no nesmierne dôležitému cieľu – pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Ako zdôraznil riaditeľ Arcidiecéznej charity Košice Cyril Korpesio, služby v meste vznikali postupne na základe potreby a impulzov miestnych: „Vtedy sa podarí v Charite dobré dielo, keď iniciatíva prichádza zdola. V Snine som to zažil. O to viac, keď v službách sú ľudia, ktorí s láskou a vytrvalo odovzdávajú kúsok svojho života v prospech detí a seniorov. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhajú charitných dielam žiť, rásť a rozvíjať sa.“

V rámci hudobno-dramatického pásma sa predstavili klienti charitných zariadení. Mladí so zdravotným znevýhodnením z Charitného domu sv. Štefana ukázali svoj talent a nadanie napriek životným výzvam. Tanec, spev aj krátke scénky dokázali, že umenie je univerzálnym jazykom, ktorý prekonáva akékoľvek prekážky. Seniori z Denného stacionára Snina spievali mariánsku skladbu. Príjemným obohatením boli profesionálni hudobníci, ktorí sa ako dobrovoľníci zapájajú v rámci charitných aktivít. „Cítil som sa, ako keby som pozeral na profesionálov,“ zhodnotil rímskokatolícky dekan v Snine Slavomír Bakoň. Ako dodáva, charita pôsobí v tejto farnosti dlhé roky cez srdcia mnohých, ktorých môžeme nazvať ,chariťáci‘. Tí, ktorí vnímajú potreby núdznych a majú otvorené srdcia aj štedrú náruč.

Slávnostného výročia sa zúčastnil aj primátor mesta Snina Peter Vološin: „Rokmi ste tu vytvorili krásnu komunitu. Charita je takým korením, ktoré dáva chuť tejto službe a nášmu mestu. Keď prídem do denného stacionára alebo do charitného domu, zrazu zabudnem na moje problémy a starosti. Prajem charite, aby naďalej plnila svoju službu a poslanie.“

Desať rokov činnosti Arcidiecéznej charity Košice v meste Snina dokazuje, ako prostredníctvom služieb a zariadení dokáže zdvihnúť tých, ktorí sú osamelí alebo potrebujú oporu. Vytvára prepojenia v rámci komunít a poskytuje podporu tam, kde je potrebná.

Arcidiecézna charita Košice začala poskytovať sociálne služby denného stacionára 1. decembra 2003. Portfólio služieb rokmi rástlo a rozširovalo sa na základe potrieb.

● Denný stacionár Snina je miestom, kde seniori nachádzajú nielen podporu, ale aj zmysluplné trávenie dňa. V priebehu 10 rokov tam prichádzalo spolu 55 klientov, o ktorých sa stará 5 zamestnancov.

● Charitný dom sv. Štefana zas vytvára priestor prijatia, opory a komunity pre mladých dospelých so zdravotným znevýhodnením. Spolu službu poskytli 28 klientov a v tíme pôsobilo 12 zamestnancov.

● V priebehu rokov 2014 – 2015 a 2019 – 2021  poskytovali v meste Snina aj domácu opatrovateľskú službu. 20 terénnych opatrovateliek sa s láskou staralo o 20 klientov.

● V dôsledku vojnového konfliktu na Ukrajine vzniklo Centrum podpory Snina, ako pomoc pri integrácií odídencov. V centre podpory prostredníctvom 10 zamestnancov doposiaľ pomohli pri integrácií takmer 300 odídencom.

● Veriaci sú aktívni aj v rámci farnosti, a to vďaka aktivitám farskej charity.

● Nezanedbateľnou službou je pomoc materiálnej a potravinovej pomoci, kde sú zamestnancom charity nápomocní aj ochotní dobrovoľníci. Prostredníctvom zbierok košická charita v meste Snina pravidelne pomáha desiatkam núdznym a slabším.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková( TK KBS, shr, ml; pz ) 20240123030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]