[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Hospic Matky Terezy usporiadal spomienkovú slávnosť pre pozostalých
P:3, 23. 01. 2024 09:10, DOMFoto: Hospic Matky Terezy


Bardejovská Nová Ves 23. januára (TK KBS) Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi, ktorý je v správe Arcidiecéznej charity Košice, v priebehu vlaňajšieho roka sprevádzal 67 pacientov. Pamiatku tých, ktorí posledné chvíle prežili v starostlivosti charitného hospicu, si počas víkendu uctili spomienkovou slávnosťou. Spoločne s rodinami pozostalých vytvoril Hospic Matky Terezy priestor modlitby, zdieľania spomienok a zaspomínali na svojich milovaných.

Obdobie posledných dní predstavuje pre pacientov a ich blízkych náročné obdobie. Multidisciplinárny tím Hospicu Matky Terezy je svojou odbornosťou a skúsenosťami oporou nielen pacientom, ale aj ich rodinám a blízkym. Cieľom je, aby pacienti strávili svoj zostávajúci čas v pokoji a pohodlí, s dôstojnosťou a láskou. Pre pozostalých je dôležité vytvoriť priestor na pokojnú i dôstojnú rozlúčku a spracovanie danej udalosti.

„Hospicová starostlivosť je nielen o fyzickej podpore, ale zahŕňa aj sociálny, psychologický a duchovný rozmer. Vďaka tomu sa celková kvalita posledných dní pacienta zvyšuje. V odbornom sprevádzaní aj rodiny pacientov nachádzajú oporu v čase straty svojich blízkych,“ približuje Bohuš Čepiga, vedúci Hospicu Matky Terezy.

Svätú omšu za pozostalých slúžil dekan Rímskokatolíckej farnosti Bardejov Marek Kreheľ: „Je dôležité, aby v posledných chvíľach a odchode do večnosti nebol človek osamotený, ale bol obklopený láskavým personálom. Práve to cítiť v tomto hospici, ktorý nie je len budovou, ale ponúka pocit bezpečia a dôstojnosti.“

Spomienkovej slávnosti sa zúčastnili aj dobrovoľníci z modlitbového spoločenstva, ktorí sú duchovnou oporou pre pacientov. Spoločenstvo funguje už 4 roky a tvorí ho 15-členná skupina mladých. „Cez toto spoločenstvo mladých ľudí vidím, že sú otvorení byť tu pre druhých. A to aj v rámci takej náročnej témy, ktorou umieranie je. Sami sú iniciatívni a aj vďaka tejto službe sa duchovne posúvajú vpred,“ približuje za dobrovoľnícku modlitbovú skupinu Marta Kmecová.

Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi je prvý, a zároveň najstarší hospic na Slovensku. Už vyše 20 rokov je miestom na dôstojné prežitie posledných chvíľ nevyliečiteľne chorých ľudí.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková( TK KBS, shr, ml; pz ) 20240123027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]