[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

K stému výročiu narodenia kardinála Korca inauguovali euromincu a známku
P:3, 23. 01. 2024 08:23, DOM

Nitra 23. januára (TK KBS) Na pôde Kňazského seminára sv. Gorazda sa pri príležitosti 100. výročia narodenia blahej pamäti Jeho Eminencie Jána Chryzostoma kardinála Korca uskutočnila inaugurácia pamätnej striebornej zberateľskej euromince a poštovej známky emitovaných Národnou bankou Slovenska a Slovenskou poštou.

Inaugurácia sa konala za účasti apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicolu Girasoliho, nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, žilinského diecézneho biskupa Mons. Tomáša Galisa, pomocného nitrianskeho biskupa Mons. Petra Beňa a predstaviteľov Národnej banky Slovenska a Slovenskej pošty.

Po príhovore biskupa Viliama Judáka, Dušan Jurčák ako člen Bankovej rady NBS, ktorý v mene guvernéra NBS Petra Kažimíra predstavil pamätnú euromincu. V závere  odovzdal bronzový odliatok mince nitrianskemu biskupovi Viliamovi Judákovi do zbierky Diecézneho múzea. Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Vladislav Kupka predstavil poštovú známku a odovzdal pamätný list so známkou biskupovi Viliamovi Judákovi do zbierky Diecézneho múzea.

Na záver inaugurácie sa prihovoril apoštolský nuncius, ktorý ocenil konanie Národnej banky Slovenska ako aj Slovenskej pošty v záujme pripomienky 100. výročia narodenia kardinála Korca, ako osobnosti Katolíckej Cirkvi na Slovensku známej po celom svete a vyjadril vďaku za to, že aj takýmto spôsobom obe štátne ustanovizne  napomáhajú k tomu, aby pamiatka kardinála Korca bola nestále pripomínaná a jeho príklad kresťanského života a viery mohol aj naďalej oslovovať ľudí aj celú spoločnosť.

Široká verejnosť a najmä zberatelia si mohli po inaugurácii zakúpiť mincu a známku s obálkou prvého dňa, poštovým lístkom a pečiatkou priamo na mieste v Kňazskom seminári sv. Gorazda a obohatiť tak svoje zbierky o cenné exponáty numizmatickej a filatelistickej hodnoty.

Na líci zberateľskej euromince dominuje kompozícia rúk zopätých k modlitbe prepletených ružencom, ktoré sú položené na otvorenej knihe. V pozadí je kríž, na ktorom je prevesená tŕňová koruna. V spodnej časti kompozície je zatvorená kniha a pod ňou v stuhe uvedený nápis UT OMNES UNUM SINT, osobné heslo kardinála vyjadrujúce túžbu po zjednotení všetkých. Vľavo od kompozície je štátny znak Slovenskej republiky.

Názov štátu SLOVENSKO a letopočet 2024 sú v opise v hornej časti mincového poľa. Vpravo od kompozície je v dvoch riadkoch nominálna hodnota 10 EURO, pod ňou značka Mincovne Kremnica, štátny podnik, ktorú tvorí skratka MK umiestnená medzi dvoma razidlami a štylizované iniciálky autora lícnej strany zberateľskej euromince Tomáša Lamača, DiS. Na rube zberateľskej euromince je portrét Jána Chryzostoma Korca.

Portrét je vľavo doplnený o štylizované iniciálky autora rubovej strany zberateľskej euromince Mgr. art. Petra Valacha PV. V opise zberateľskej euromince je zľava doprava meno JÁN CHRYZOSTOM KOREC oddelené grafickou značkou od letopočtov jeho narodenia a úmrtia 1924 – 2015. Portrét od nápisu oddeľuje krivka v opise. 

Mincu vydala Národná banka Slovenska v januári 2024. Nominálna hodnota: 10 €. Materiál: Ag 900, Cu 100. Hmotnosť: 18 g. Priemer: 34 mm Hrana: • TRPITEĽ ZA VIERU • JÁN CHRYZOSTOM KARDINÁL KOREC. Náklad: limitovaný, maximálne 15 000 ks v bežnom a proof vyhotovení. Autori návrhu: Tomáš Lamač, DiS. (averz) Mgr. art. Peter Valach (reverz). Rytec: Dalibor Schmidt. Výrobca: Mincovňa Kremnica, š. p. 

Známku vydala Slovenská pošta a. s. v rámci emisnej rady Osobnosti: Ján Chryzostom KOREC a Jozef TOMKO a má hodnotu 1,10 €, čo zodpovedá európskej cenine pre listy posielané druhou triedou do 100 gramov. Autorom známky je akademický maliar Rudolf Cigánik. Na známke sú zobrazené portréty dvoch slovenských kardinálov. Známka bola vydaná pri príležitosti storočnice od narodenia oboch slovenských kardinálov.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240123024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]