[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nitre sa konala konferencia k 100. výročiu narodenia kardinála Korca
P:3, 23. 01. 2024 08:05, DOM

Nitra 23. januára (TK KBS) Na pôde Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre sa 22. januára 2024 konala medzinárodná konferencia pod názvom „Ján Chryzostom kardinál Korec – osobnosť v dejinách Cirkvi a národa“ pri príležitosti 100. výročia narodenia tejto významnej osobnosti.

Konferencia sa konala pod gesciou a za účasti nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka, pomocného nitrianskeho biskupa Mons. Petra Beňa, banskobystrického diecézneho biskupa Mons. Mariána Chovanca, žilinského diecézneho biskupa Mons. Tomáša Galisa, bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka, poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, predsedu vlády Slovenskej republiky Róberta Fica,  predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislava Becíka,  primátora mesta Nitra Mareka Hattasa, predstaviteľov  akademickej a vedeckej obce zo Slovenska i zo zahraničia a širokej verejnosti.

V úvodnom otváracom príhovore Mons. Viliam Judák vyzdvihol osobnosť Jána Chryzostoma kardinála Korca a poďakoval organizátorom konferencie za to, že aj takýmto spôsobom prispeli k pripomenutiu si odkazu a ucteniu pamiatky bývalého nitrianskeho biskupa ako mimoriadnej osobnosti Cirkvi na Slovensku i v celom svete. Podobne aj predseda vlády Slovenskej republiky Róbert Fico vo svojom príhovore vyzdvihol príklad kardinála Korca a jeho zásluhy pre Slovensko.

Pod akademickým vedením historika a člena Rady pre históriu pri Konferencii biskupov Slovenska profesora Róberta Letza sa v jednotlivých blokoch konferencie vystriedalo dvanásť prednášajúcich z radov biskupov, kňazov, historikov či laikov, ktorí vo svojich príspevkoch priblížili osobnosť, postoje a dielo kardinála Korca z rôznych pohľadov a v rôznych oblastiach života, v ktorých sa jeho kvality a charakter osobnosti naplno prejavili a zanechali nezmazateľnú stopu. Všetky príspevky budú publikované aj v zborníku z konferencie, ktorí bude dostupný v krátkom čase.

Podujatie dôstojne doplnil aj spev bohoslovcov zo Scholy cantorum Kňazského seminára sv. Gorazda  úvodnou piesňou, ktorú mal veľmi rád aj blahej pamäti Ján Chryzostom kardinál Korec a ktorá vyjadruje aj jeho strastiplnú cestu preniknutú nádejou.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20240123023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]