[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Haiti uniesli šesť rehoľníčok. Haitský biskup to označil za „barbarský čin“
P:3, 20. 01. 2024 19:15, ZAHFoto: Vatican Media


Haiti 20. januára (VaticanNews) „Je to čin, ktorý nerešpektuje dôstojnosť zasvätených žien,“ uviedol haitský biskup Pierre-André Dumas v súvislosti s únosom šiestich rehoľníčok v Port-au-Prince.

Ozbrojení muži sa v piatok 19. januára v hlavnom meste zmocnili autobusu, kde boli aj rehoľníčky a odviezli ich na neznáme miesto. Biskup prosí o prepustenie všetkých unesených a ponúka sa ako rukojemník namiesto nich.

Podľa miestnych zdrojov bolo šesť rehoľníčok z kongregácie sestier Sainte-Anne (sv. Anny) unesených spolu s ďalšími osobami vrátane vodiča, keď boli v autobuse na ceste na univerzitu v hlavnom meste Port-au-Prince.

Únos, ktorý potvrdila tlačová správa vydaná haitskou Konferenciou rehoľníkov, ostro odsúdil aj Mons. Pierre-André Dumas, biskup z Anse-à-Veau a Miragoâne.

Podľa jeho slov „tento najnovší nenávistný a barbarský čin nerešpektuje dôstojnosť týchto zasvätených žien, ktoré sa celým srdcom oddávajú Bohu, aby vychovávali a formovali mladých, najchudobnejších a najzraniteľnejších v našej spoločnosti,“

Biskup vyzval na prepustenie rukojemníkov a ukončenie „týchto ohavných a zločineckých praktík“ a pozval celú haitskú spoločnosť, aby sa spojila a vytvorila skutočnú reťaz solidarity okolo všetkých unesených ľudí v krajine, a dosiahli ich prepustenie a zabezpečenie ich rýchleho a bezpečného návratu k ich rodinám a blízkym!“ Mons. Dumas sa tiež ponúka ako rukojemník namiesto nich.

V Port-au-Prince, hlavnom meste krajiny Port-au-Prince, najmä v štvrti Solino, už niekoľko dní dochádza k násilným stretom, tak ako v minulosti. Sú tam horiace barikády, policajti rozmiestnení po uliciach, obyvateľstvo na úteku: nočná mora násilia medzi súperiacimi gangmi sa na Haiti vrátila. Národná sieť na ochranu ľudských práv zatiaľ uvádza najmenej 20 obetí, oficiálne údaje však stále chýbajú.

Článok VN spracovala Miroslava Holubíková( TK KBS, VaticanNews, mh, ml; pz ) 20240120006   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]