[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Sme obmedzené bytosti, hoci sa cítime všemocní
P:3, 20. 01. 2024 11:05, ZAH

Vatikán 20. januára (VaticanNews) „Človek ovládaný túžbou po majetku si myslí, že je všemocný. To je však nie je pravda. Boli sme stvorení a naša prirodzenosť si vyžaduje, aby sme vo svete konali s rešpektom a starostlivosťou, s vedomím vlastných obmedzení, ktoré nás nezmenšujú, ale umožňujú nám žiť v celej našej plnosti,“ povedal pápež František na audiencii pre obyvateľov regiónu postihnutého katastrofou priehrady na rieke Vajont v severnom Taliansku pred 60 rokmi.

Dňa 9. októbra 1963 zosuvy pôdy spôsobili príval vody a vytvorili 70-metrové povodňové vlny, ktoré zničili 10 dedín a osád. Zahynulo 1 910 ľudí. Ako pripomenul pápež, príčinou katastrofy bolo, že priehrada bola postavená na nesprávnom mieste bez zohľadnenia geologickej štruktúry okolitých svahov.

Svätý Otec František poznamenal, že by sme sa mali poučiť z tejto tragédie, pretože starostlivosť o stvorenie sa netýka len ekológie, ale aj človeka a jeho života v súlade so Stvoriteľovým plánom. Pápež poznamenal, že tomuto postoju sa môžeme učiť od svätého Františka, ktorý presne pred 800 rokmi napísal Pieseň o slnku. V nej chváli Boha za vodu, ktorá je veľmi užitočná, pokorná, vzácna a čistá. „Užitočná a pokorná, v prípade Vajontu sa však voda stala mocnou a ničivou,“ poznamenal pápež a pokračoval: „Ostáva tiež nedostupná pre mnohých ľudí, ktorí v dnešnom svete trpia smädom alebo nemajú prístup k pitnej vode.“

Svätý Otec zdôraznil, že potrebujeme kontemplatívny a úctivý pohľad svätého Františka, aby sme videli krásu stvorenia a vedeli dať veciam správny poriadok, aby sme prestali ničiť životné prostredie smrtiacou logikou chamtivosti a bratsky spolupracovali na rozvoji života. „Uchovávajte pamiatku a vydávajte svedectvo o tom, ako sa život môže znovu zrodiť práve tam, kde všetko pohltila smrť,“ dodal pápež.

Martin Jarábek – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20240120002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]