[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi USA varujú, že polarizácia zapríčiní útoky na miesta bohoslužieb
P:3, 19. 01. 2024 09:10, ZAH

USA 19. januára (VaticanNews) Americký episkopát zverejnil správu o hrozbách pre náboženskú slobodu v Spojených štátoch. Osobitné obavy vyvoláva bezpečnosť kostolov v dôsledku rastúcej polarizácie podporujúcej extrémizmus. Veľký priestor bol venovaný aj rôznym návrhom zákonov, ktoré by mohli zasiahnuť charitatívne aktivity náboženských organizácií a slobodu svedomia veriacich.

Správa na 48 stranách bola zverejnená 16. januára v Národný deň náboženskej slobody. Najväčšou hrozbou pre veriacich sú možné útoky na miesta bohoslužieb. Synagógy a mešity sú ohrozené v dôsledku napätia sprevádzajúceho konflikt medzi Izraelom a Hamasom. Na druhej strane, katolícke kostoly môžu byť predmetom útokov ľavicových a pravicových extrémistov. Tí prví kritizujú cirkev tým, že zastáva pro-potratové postoje; tí druhí nesúhlasia so záujmom veriacich o utečencov a migrantov.

Správa uznáva, že potreba odsúdiť možné ohrozenie života veriacich v Spojených štátoch je v histórii práce miestnej biskupskej komisie pre náboženskú slobodu mimoriadnou situáciou. „Neexistuje však väčšia hrozba pre náboženskú slobodu ako neistota miest bohoslužieb a naša krajina sa, žiaľ, nachádza v situácii, keď je táto perspektíva reálna,“ zdôrazňujú autori dokumentu. 

Správa tiež poukazuje na to, že rôzne navrhované právne zmeny by mohli viesť k tomu, že náboženské zdravotnícke zariadenia budú nútené vykonávať operácie na zmenu pohlavia a pripravia organizácie podporujúce migrantov o finančné prostriedky. Navrhuje sa tiež zaviesť právo zamestnanca na platenú dovolenku na interrupciu. Dokument, ktorý zverejnili americkí biskupi, ďalej predpovedá, že v školách, na pracoviskách a v iných verejných priestoroch sa prehĺbi umlčiavanie a izolácia ľudí, ktorí motivovaní svojou vierou zdôrazňujú hodnotu manželstva a obhajujú sexuálnu odlišnosť, ktorá je vlastná ľudskej biológii.

Krzysztof Dudek SJ – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, kd, ml; pz ) 20240119022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]