[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Rábek: Je vzácne, že si pápež našiel čas na slovenských vedcov
P:3, 18. 01. 2024 16:35, DOMFoto: Vatican Media


Vatikán 18. januára (TK KBS) Pápež František dnes prijal delegáciu Slovenskej akadémie vied (SAV) s jej predsedom Pavlom Šajgalíkom.

Prišli v sprievode veľvyslanca SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov Mareka Lisánskeho a ordinára Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. Františka Rábeka, predsedu Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru. Tlačová kancelária KBS po audiencii hovorila s biskupom Rábekom a predsedom Učenej spoločnosti, prof. Jozefom Nogom.

Biskup Rábek:  Som za to mimoriadne vďačný

– Pápež František dnes zažil ,slovenský deň‘. Najskôr prijal biskupa Trstenského, potom vás s vedením SAV....

Áno, je to pravda. Je to veľmi vzácna udalosť.

– Ako vznikla táto myšlienka?

Návrh prijať vedenie SAV vznikol vlani v septembri pri udeľovaní ocenení za zásluhy o dialóg medzi vierou a vedou (rozumom) Fides et ratio. Prišiel som s týmto návrhom za apoštolským nunciom, ktorý nás podporil a pomohol nám sprostredkovať toto stretnutie. Sme mu za to veľmi vďační.

– O čom ste spolu hovorili so Svätým Otcom?

Bolo to krátke a neformálne stretnutie malej, deväťčlennej skupiny vedenia SAV. Predstavili sme jej členov, priblížili jej prácu a odovzdali dary. Stretnutie sa skončilo požehnaním. Je vzácne, že si pápež František našiel čas na slovenských vedcov. Som za to mimoriadne vďačný.

– Čo ste mu priniesli zo Slovenska?

Darovali sme mu Kamadulskú Bibliu a obraz Sedembolestnej Panny Márie.

– Aký ďalší program ste absolvovali v Ríme?

Keďže v rámci biskupskej konferencie zodpovedám za Radu pre vedu, vzdelanie a kultúru, voľba bola jasná. Vo Vatikáne sme sa stretli s vicekancelárom Pápežskej akadémie vied Mons. Dariom Viganòm. V predošlých dňoch sme navštívili Dikastérium Svätej stolice pre vzdelávanie a kultúru, kde nás privítal sekretár Dikastéria Mons. Paul Desmond Tighe. Otvorili sme dvere, veríme, že bude spolupráca plodná.

Profesor Noga: Zo stretnutia si odnášam silné dojmy

– S akými dojmami odchádzate z audiencie so Svätým Otcom?

Nestáva sa každý deň, že by sa niekto stretol priamo so Svätým Otcom. Som za to vďačný a zo stretnutia si odnášam silné dojmy.

– Ako prebiehalo stretnutie?

Svätý Otec začal tak trošku humorne, že či pri toľkej robote, ktorú máme, si nájdeme čas prísť k nemu. Cítili sme však nielen dávku úsmevu, ale aj veľkú pokoru a úžasný vzťah k človeku. Tým, že má každý deň nabitý program, bolo to krátke stretnutie, počas ktorého sme sa predstavili a priblížili to, čomu sa venujeme.( TK KBS, tk, ml; pz ) 20240118038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]