[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spoveď zachránenej rukojemníčky: Z hrôzy ma vyslobodila až modlitba
P:3, 18. 01. 2024 15:26, ZAHFoto: TV Lux


Francúzsko 18. januára (VaticanNews) „Dnes môžem povedať, že Arnaud zachránil moje telo, aby Kristus mohol zachrániť moju dušu,“ vyznáva sa Julie Grandová, ktorá pred piatimi rokmi vo francúzskom meste Trèbes takmer zázračne unikla smrti, keď sa podplukovník žandárstva Arnaud Beltrame ponúkol islamskému teroristovi výmenou za jedného z rukojemníkov. Tým rukojemníkom bola Julie. 

Podplukovník Beltrame krátko nato zomrel v nemocnici s podrezaným hrdlom. Mal 44 rokov, 11 rokov bol katolíkom a všeobecne sa verí, že k tomuto hrdinskému gestu ho viedla jeho viera.

Dňa 22. januára 2024 sa začne súdny proces s komplicmi marockého teroristu a začiatkom januára sa vo francúzskych kníhkupectvách objavila kniha, v ktorej sa Julie Grand delí o svoj neobyčajný životný príbeh. Arnaud ma priviedol k Bohu, neváha vysloviť v rozhovore pre katolícky týždenník Famille Chrétienne.

Hoci atentát prežila, jeho následky pociťuje dodnes. Je hlboko psychicky zranená, stále cíti dotyk zbrane pri hlave a panicky sa bojí o svojich blízkych. Za posledných päť rokov však prešla aj hlbokou duchovnou premenou, ktorá vyvrcholila jej krstom na minulú Veľkú noc.

Julie pochádzala z ateistickej rodiny, študovala biológiu, na svet sa pozerala očami prírodovedca a kresťanskou vierou opovrhovala. To, že jej záchranca Aranud bol katolík, na ňu spočiatku neurobilo dojem. Keď však bojovala s traumou z atentátu, v jednej knihe sa dočítala, že veriaci ľudia zvyčajne zvládajú takéto situácie lepšie, a to ju zaujalo. Začala to skúmať. Veriaci priatelia ju povzbudzovali, aby sa modlila.

Zlom na svojej ceste obrátenia pripisuje medailke Panny Márie z Rue du Bac. Dostala ju od učiteľky svojej dcéry a v tomto jednoduchom geste videla Máriinu vystretú ruku. „Vtedy som sa prestala báť kňazov,“ spomína Julie. Odišla do opátstva Lagrasse, s ktorým bol spojený podplukovník Beltrame. Chodila tam na svätú omšu a prvýkrát v živote sa zverila Bohu. „A on mi dal zakúsiť svoju moc,“ hovorí.

Viera zmenila jej život. „Vďaka nej,“ hovorí v rozhovore pre Famille Chretiénne, „som prestala všade vidieť zlo a utápať sa v ňom. (...) Stále cítim traumu, ale viera zmenila moje chápanie smrti, a teda aj môjho života. Môj vedecký spôsob myslenia mi nikdy neposkytol takú podporu lásky a nádeje, akú mi dáva viera. Teraz mám aj zbrane, ktoré ma chránia pred zlom: Kristova prítomnosť, láska, viera a modlitba.“

„Môj každodenný život by bol bez modlitby neznesiteľný. Láska a nádej, ktorú do nej vkladám, zachraňujú moju dušu. Lieky na predpis všetko nevyriešia. Žijem v minulosti, budúcnosť ma desí a každé ráno potrebujem odvahu, aby som zobudila svoju dcéru, ale každý deň sa aj modlím.“ Julie dodáva, že vďaka modlitbe získala ďalšiu schopnosť: dokáže byť vďačná. „Za to, že žijem, za čas strávený s rodinou, za to, že sme spolu pri stole, za to, že môžem pohladiť dcérku po tvári, keď spí. Keď som nemala vieru, neuvedomovala som si to. Len som si užívala život.“

Útok v Carcassonne a Trèbes

Dňa 23. marca 2018 sa v juhofrancúzskych mestách Carcassonne a Trèbes odohral teroristický útok. V Carcassonne dvadsaťpäťročný Redouane Lakdim francúzsko-marockého pôvodu zastrelil dvoch cestujúcich v aute, pričom jedného z nich zabil a vodiča vážne zranil. Potom auto uniesol. Potom spustil paľbu na štyroch policajtov, ktorí utekali, pričom jedného zranil. Lakdim odišiel do neďalekého Trèbes, kde zaútočil na supermarket Système U, pričom zabil dvoch civilistov, zranil ďalších a vzal najmenej jedného rukojemníka.

Prisahal vernosť Islamskému štátu a žiadal prepustenie Salaha Abdeslama, islamistu obvineného z účasti na teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015. Žandár Arnaud Beltrame sa ponúkol, že sa vymení za ženu, ktorú Lakdim držal ako rukojemníčku. Lakdim súhlasil. Po troch hodinách však Lakdim zranil Beltrama, ktorý neskôr na následky zranení zomrel. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil Beltrama za hrdinu. Policajná taktická jednotka následne zaútočila na budovu, v ktorej sa Lakdim nachádzal, a Lakdima zabila.

Zdroje:  Famille Chrétienne/VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240118034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]