[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Občianska vojna v Sudáne: 6,9 milióna detí od apríla nechodí do školy
P:3, 18. 01. 2024 12:08, ZAH

Sudán 18. januára (VaticanNews) Občianska vojna v Sudáne pripravuje deti o šancu na budúcnosť. Od apríla minulého roka, keď vypukol konflikt, nechodí do školy 6,9 milióna detí, upozorňuje Osman Abdelkarim z miestnej pobočky organizácie Save the Children. Poznamenáva, že konflikt v Sudáne je násilný, ale informácie o ňom sa do sveta nedostávajú. Na mieste nie je dostatok novinárov a je ťažké overiť informácie.

Kvôli konfliktu muselo svoje domovy opustiť 6 miliónov Sudáncov. Pol milióna odišlo do zahraničia, do susedných krajín, ale sú aj takí, ktorým sa podarilo prejsť na iný kontinent. V súčasnosti vládne sily kontrolujú východ a juh krajiny, zatiaľ čo povstalecké sily rýchlej reakcie kontrolujú západ Sudánu až po Chartúm. Ľudia sa presúvajú z jedného miesta na druhé. Časom zistia, že v ich domovine nie sú bezpečné miesta, a tak sa niektorí radšej vrátia domov, kde sú svedkami nekonečného násilia, hovorí Abdelkarim.

Zdôrazňuje, že najzraniteľnejšou skupinou sú ženy a deti. „Tí najmladší si často neuvedomujú, čo sa deje, a sú očitými svedkami násilia, ktoré ich poznačí na celý život. Na druhej strane ženy sú obeťami sexuálneho násilia, pretože často zostávajú samé, bez manželov. Okrem toho sa niektorí tínedžeri rozhodli pridať k ozbrojeným skupinám. Rozhodnú sa tak, pretože nevidia iný zmysel svojho života. Tým sa však stávajú nielen svedkami násilia, ale sa na ňom aj sami podieľajú. Samozrejme, že tínedžeri nie sú objektívni, poháňa ich túžba po pomste a stávajú sa veľmi násilníckymi pri týraní iných. Vychádzajú z toho zmrzačení, postihnutí. To znamená, že ich reintegrácia bude oveľa ťažšia,“ hovorí Osman Abdelkarim pre Vatikánsky rozhlas.

Zástupca sudánskej pobočky organizácie pripomína, že ešte pred vypuknutím vojny tam 500 000 detí trpelo akútnou podvýživou. Teraz je situácia ešte zložitejšia. Pomoc potrebuje 13,6 milióna maloletých. Je preto potrebná naliehavá pomoc medzinárodného spoločenstva, aby sa vojna skončila a deti netrpeli hladom, dodáva Osman Abdelkarim.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20240118026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]