[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Žehnám Slovensku, odkázal pápež František po prijatí biskupa Trstenského
P:3, 18. 01. 2024 11:00, ZAH

Vatikán 18. januára (TK KBS) Pápež František dnes prijal na audiencii spišského biskupa Mons. Františka Trstenského. Tlačová kancelária KBS s ním hovorila krátko stretnutí.

– Ako došlo k tomuto stretnutiu?

Vďaka pomoci apoštolského nuncia na Slovensku, ktorého som požiadal o sprostredkovanie série stretnutí vo Večnom meste. Rád by som poďakoval za jeho pomoc.

– Ako prebehlo samotné stretnutie?

Pápež František ma prijal dnes ráno o 9:00 v súkromnej bibliotéke Apoštolského paláca. Boli sme spolu 25 minút. Po predstavení a výmene darov sme sa mali možnosť spolu súkromne rozprávať.

– Prečo ste žiadali o osobné prijatie?

Hlavným dôvodom, prečo som požiadal o osobné stretnutie, bolo to, že som sa chcel predstaviť. Privítal to, že som prišiel do Ríma. Bol to on, kto ma menoval, preto som rád, že osobné stretnutie vyšlo.

– Čo vám odkázal?

Svätý Otec František ma povzbudil k štyrom „blízkostiam“. Ako biskup mám byť blízko k Bohu, aby som bol človekom modlitby. Potom blízko k ostatným otcom biskupom v rámci nášho biskupského zboru. Potom k spolubratom v kňazskej službe, byť blízko k nim, zaujímať sa o ich život. A nakoniec byť blízko k Božiemu ľudu. Načúvať mu, žiť vedľa neho. Žiť tým, čo ho trápi a čím žije.

– Čo ste mu povedali vy?

Reagoval som na to, o čo ma požiadal, a potom som uistil Svätého Otca o modlitbe za neho. V závere som ho požiadal o požehnanie pre mňa, spišskú diecézu i celé Slovensko.

– Aké dary ste mu priniesli zo Slovenska?

Daroval som mu obraz Levočskej Panny Márie. Povedal som mu, že ide o miesto modlitby, ktoré je navštevované ľuďmi z celého sveta a že ho navštívil aj svätý Ján Pavol II. Ďalej som mu daroval jeden netradičný darček – betlehem z perníka, dar mladých v podobe tašky s nápisom „František, choď a oprav môj dom. (podpísaný) Ježiš“ so spomienkovými predmetmi z diecézy – knihu so životopisom biskupa Jána Vojtaššáka a ďalšie drobnosti.

– Čo vám podaroval Svätý Otec?

Daroval mi knihu o kňazstve s názvom Svedkovia a nie úradníci (Testimoni, non funzionari. Il sacerdote dentro il cambiamento d'epoca), ktorej autorom je kardinál François-Xavier Bustillo. Predslov k nej napísal Luigi Maria Epicoco. Prosil ma, aby som ju tlmočil kňazom, aby sme boli pastiermi a svedkami.

– Zanechal vám nejaký odkaz pre Cirkev a Slovensko?

Žehnám Slovensku. To bol jeho hlavný odkaz, ktorý mi povedal. Spomínali sme spolu na jeho návštevu Slovenska. Zostala mu hlboko vrytá do srdca. Zaujímal sa o našu krajinu. Zároveň poprosil – ako tradične prosí – o modlitby za seba a úrad, ktorý mu je zverený. Povedal som mu, že budem jeho odkaz tlmočiť ďalej.

 

Poznámka: Rozhovor s biskupom Mons. Františkom Trstenským vo VaticanNews( TK KBS, ft, ml; pz ) 20240118023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]