[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal biskupa Trstenského i delegáciu Slovenskej akadémie vied
P:3, 18. 01. 2024 10:45, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 18. januára (VaticanNews) Pápež František dnes prijal Slovákov. Na osobitnej audiencii sa stretol so spišským diecéznym biskupom Mons. Františkom Trstenským, informuje Slovenská redakcia VaticanNews.

Potom prijal delegáciu Slovenskej akadémie vied (SAV) s jej predsedom Pavlom Šajgalíkom.

Prišli v sprievode veľvyslanca Slovenskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov Mareka Lisánskeho a ordinára Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. Františka Rábeka, predsedu Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru.

Delegáciu SAV Svätý Otec František prijal v priestoroch pápežskej knižnice a bola vyvrcholením dvojdňového pracovného programu SAV vo Vatikáne, uvádza Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici

Prvý deň návštevy 

 

Úvodný deň pracovnej návštevy sa niesol v priateľskej atmosfére. Počas návštevy Vatikánu mali členovia predsedníctva SAV možnosť navštíviť Dikastérium Svätej stolice pre vzdelávanie a kultúru a absolvovať stretnutie so sekretárom Dikastéria Mons. Tighe Paul Desmondom. Následne si prezreli unikátne diela vo Vatikánskej apoštolskej knižnici, ktorú založil v polovici XV. storočia pápež Mikuláš V. V jej zbierkach sa nachádza približne 75 000 rukopisov a 1 600 000 kníh, vrátane najstaršej známej kompletnej Biblie, pochádzajúcej z roku 325 n.l.

V rámci bohatého programu prijal delegáciu SAV aj riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme Daniel Černý a jej členovia tak mali možnosť navštíviť známu adresu na Via Concilliazione 44 a prezrieť si priestory, kde dlhé roky pôsobil zosnulý kardinál Jozef Tomko.

Druhý deň návštevy 

Druhý deň návštevy prijal delegáciu SAV Svätý Otec František.

Delegácia odovzdala pápežovi obraz Pieta od majstra Emila Tokára z Levoče maľovaný na skle a tzv. Kamaldulskú Bibliu, ktorá je prvým známym prekladom celej Biblie do slovenčiny. Vzácny preklad vyhotovili kamaldulskí mnísi pravdepodobne z Červeného Kláštora v prvej polovici 18. storočia a zachoval sa v rukopise, ktorý bol nájdený knižnici farského úradu v Cíferi a dnes je uložený v archíve Trnavskej arcidiecézy. 

Po audiencii s pápežom Františkom sa uskutočnilo stretnutie s Mons. Dariom Viganom, vicekancelárom Pápežskej akadémie vied a návšteva Baziliky sv. Petra. Prijatie delegácie SAV bolo umocnené aj tým, že pápež František dnes samostatne prijal aj nového slovenského biskupa Spišskej diecézy Mons. Františka Trstenského .

Delegácia SAV navštívila aj priestory Veľvyslanectva SR pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde Maltézskych rytierov, kde si prezrela aj výstavu prác slovenských a českých fotografov z neziskového zduženia Človek a viera, venovanú návšteve pápeža Františka na Slovensku v septembri roku 2021 a následne navštívila aj baziliku sv. Klimenta, kde sa nachádza hrob sv. Konštantína Filozofa - Cyrila.

Biskup František Trstenský je vo Večnom meste od pondelka, v stredu sa stretol so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom a veľvyslancom Lisánskym.

Zdroje: Zuzana Klimanová – Vatican News/Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici 

Aktualizované( TK KBS, VaticanNews, zk, sv, ml; pz ) 20240118022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]